כל מה שחשוב ויפה
טליה טוקטלי, הכלב הירוי. צילום: שי הלוי

פרס מוד פרידלנד לטליה טוקטלי

פורטפוליו News: טליה טוקטלי היא הזוכה בפרס מוד פרידלנד למצויינות בקרמיקה, בדגש על שבירת מוסכמות ותרומה לקהילת הקרמיקאים בארץ. ציון לשבח לשמאי גיבש ולענבר פרים

פרס מוד פרידלנד, הניתן על ידי עמותת אמנים יוצרים בישראל ואגודת אמני הקרמיקה, יוענק השנה לאמנית טליה טוקטלי. הפרס, המוענק אחת לשנתיים – פרס כבוד ועידוד לאמן פעיל בתחום הקרמיקה – הוא פרי יוזמתו של מר אלפרד פרידלנד, והוא ניתן כאות הוקרה והערכה לאהבתה של האמנית מוד פרידלנד את החומר ולפועלה בו.

סכום הפרס הוא 20,000 ש״ח, והקריטריונים העיקריים הנבחנים הם: אמן.ית קרמיקה פעיל.ה; הוכחת מקוריות וחדשנות בתחום הקרמיקה; הוכחת פעילות בקהילת הקרמיקה ותרומה לקהילה זו; חברות בעמותת אמנים יוצרים בישראל. חבר השיפוט כלל השנה את מירי קרימולובסקי, ניר הרמט, רויטל בן אשר פרץ, כנרת פלטי ואילן בק.

טליה טוקטלי. צילום: רתם דרורי

שועל צוחקת, 2016. צילום: דפנה סרוסי

מרבץ זאבות, 2016-2019. צילום: שי הלוי

תוצרת הארץ. צילום: דורון אברהמי

שועל אישה, 2019. צילום: טל בדרק

״מקוריות, מקוריות, מקוריות: זאת מילת המפתח ביצירתה ובהווייתה של האמנית, החוקרת והאוצרת טליה טוקטלי״, נכתב בנימוקים להענקת הפרס. ״טוקטלי, המשמשת כ־25 שנים כמרצה בכירה במחלקה לקרמיקה וזכוכית בבצלאל, היא מעין ׳מנהיגת השבט׳.

״בחירתה כוללת לא רק את עשייתה  הפורה, המקורית והבלתי מתפשרת בתחום התרבות הקרמית, אלא גם את העובדה כי היא מעורבת בכל פרויקט וחשיפה חשובים בתחום זה. כאומנית היא מהראשונות ש׳שברה׳ את הדיכוטומיות בין מדיות וחומרים, בין אמנות שימושית לאמנות מוזיאלית, בין דלות החומר לעושר החומר, בין נמוך לגבוה. 

״בנוסף, טוקטלי אינה רק יוצרת חשובה ומקורית בתחום החומר אלא אף תורמת מזה שנים תרומה חשובה להתפתחות הכתיבה על התרבות הקרמית בישראל. היא עורכת כתב העת ׳1280 מעלות צלזיוס׳ לתרבות חומרית, החושף קהל מהתחום אך גם קהל רחב הכולל אספנים וחובבים, ליצירה העשירה והרחבה של העולם החומרי בישראל״.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

בנוסף החליט חבר השיפוט לציין לשבח את עבודתם של שמאי גיבש וענבר פרים. ״יצירתו של גיבש מתאפיינת בחקירה של טכניקות עתיקות במקומות שונים בעולם תוך כדיי ניסוי וטעייה ה׳מולידים׳ תוצאות מרתקות״, נכתב בנימוקי הבחירה. ״גיבש מחייה טכניקות עתיקות תוך שהוא מעניק להן טיפול ונראות מודרנית. יחסי הגומלין בין העתיק והעכשווי הם העומדים בבסיס יצירתו״

על ענבר פרים נכתב שהיא ״משמיעה קול חדש, ייחודי ומרענן בתחום העשייה הקרמית בישראל. היא מאתגרת ומותחת את גבולות החומר, משתמשת בו על מנת להרחיב את אפשרויות המבע הגלומות בו. הטכניקות הייחודיות של עשייתה, בשילוב עם ערכים מושגיים שאותם היא חוקרת, עומדים על היחסים הפריכים שבין חיים למוות ועל שימור של זיכרון חמקמק״.

ענבר פרים, מתוך הביאנלה במוזיאון ארץ ישראל. צילום: הדר סייפן

שמאי גיבש, מתוך הביאנלה במוזיאון ארץ ישראל. צילום: הדר סייפן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden