כל מה שחשוב ויפה
יאיר גרבוז, מתוך הקורס תולדות האמנות הישראלית

בית לאמנות ישראלית פותח מחזור חדש במסלול לימודי תעודה באמנות ישראלית 

פורטפוליו Promotion: שנים עשר קורסים חדשים בבית לאמנות יוליכו את המשתתפים במסלולים מגוונים בנפתולי שדה האמנות הישראלית. לבוגריו תוענק תעודה בלימודי אמנות ישראלית

במהלך החודש יקבלו בוגרי שני מסלולי לימודי התעודה של בית לאמנות ישראלית, באוצרות ומוזיאולוגיה ובלימודי אמנות ישראלית, תעודות גמר במעמד חגיגי שחותם פרק ושנה בלתי צפויה. כמה שבועות לאחר מכן (אוקטובר 2020), מחזור חדש של תלמידים יחל את לימודיו שיועברו השנה במודל היברידי, שילוב של למידה פרונטלית ומקוונת, בהתאם להנחיות ולרוח התקופה. 

המשתתפים במסלול לימודי התעודה באמנות ישראלית יוכלו ליהנות מ־12 קורסים מגוונים, להיחשף לנושאי חתך שונים ולהלך בשדה האמנות הישראלית על שלל מדיומיו: ציור, פיסול, אמנות הגוף, פרפורמנס, וידאו־ארט, איור ואנימציה ועוד. כל הקורסים כוללים מפגשים עם אמנים ואמניות בולטים ועם יצירותיהם של רבים נוספים. 

״תולדות האמנות הישראלית״, קורס הדגל של מסלול לימודי התעודה, פותח ומועבר על ידי האוצרת המוערכת טלי תמיר ומתארחים בו השנה האמנים לארי אברמסון, חנן אבו חוסיין ונעה רז מלמד. הקורס, שנפרש על פני שני סמסטרים, בנוי כרונולוגית ומאיר את התפתחות האמנות בישראל מאז ימי בצלאל של שץ (1906). הוא ממפה סוגיות ונושאים עיקריים שבהן עסקה ועדיין עוסקת האמנות הישראלית. הקורס חושף את קשיי ההשקה והלידה של האמנות הישראלית ועוקב כיצד התמודדו אמנים עם תנאי היסוד שלה כאמנות מגויסת ועם המתח בין אמנות ולאום ויצרו לעצמם מרחב פעולה חופשי ועצמאי.

יוסף קריספל, נער ועופר

מורן קליגר, מתוך הקורס ״גוף נע, נח ונופל״ בהנחיית ניבי אלרואי

אורי קצנשטיין, hope machine, מתוך הקורס על אמנות הווידאו ארט

קורסים נוספים במסלול עוסקים במוטיבציות שונות שמניעות אמנים ישראלים לפעולה. תחושת הגלות הממשיכה לפעם בקרב אמנים ישראליים עכשוויים יהודים וערבים תדון בקורס ״בכל מקום גלות״ בהנחיית ד״ר גדעון עפרת, ד״ר חוסני אלח׳טיב שחאדה וד״ר עדי אפעל. ומופעי הומור באמנות הישראלית והבינלאומית יטופלו בקורס ״אני בבדיחה הלא נכונה״ בהנחיית האמן פרופ׳ רועי רוזן, שמציע לבנות באמצעות ההומור באמנות פרספקטיבה היסטורית אלטרנטיבית לאמנות המודרנית בכלל. רוזן יארח את קרן ציטר, רחלי רוטנר, בן הגרי ויאיר גרבוז. 

קורסים אחרים במסלול האמנות הם: ״בחירת האוצר – 12 אוצרים.ות בוחרים 12 אמנים.יות״; ״אמנות הגוף״ בהנחיית ניבי אלרואי; ״אמנות או שנמות״, על הפרפורמנס באמנות הישראלית בהנחיית הדס עפרת; ״פוטוגניות חברתית״, על טיפולוגיה ישראלית בצילום בהנחיית האמנית ורדי כהנא; הקורס ״ואלס עם קישקה וטריינין״, על איור וקומיקס; הקורס ״כוחו של הדפס״ בהנחיית פרופ׳ שרון פוליאקין; והקורס ״סוגיות בהתפתחות הווידאו ארט בישראל״ בהנחיית סרג׳יו אדלשטיין, שיעניק למשתתפיו הכרות עם עבודות הווידאו החשובות שנעשו בעשרים השנים האחרונות. 

ההיכרות עם שדה האמנות הישראלית לעולם אינה מוגבלת לגבולותיו שכן האמנות הישראלית מקיימת לאורך שנים קשרים מסועפים עם טריטוריות גיאוגרפיות ותרבותיות רבות. על כן, בקורס החדש ״המושכות בחוטים – נקודות מפגש בין אמנים בינלאומיים לאמנים ישראלים״ בהנחיית האמנית ניבי אלרואי (אורחת: האוצרת נירית נלסון), כל שיעור יצא מעבודתם של אמן או אמנית בינלאומיים וימתחו ממנו קשרים אל אמניות ואמנים ישראלים בני דורות שונים ובעלי רקע מגוון.

מענה לחסך

בית לאמנות ישראלית קם באוקטובר 2013 במכללה האקדמית תל־אביב-יפו על מנת לתת מענה לחסך מתמשך בלימוד ומחקר של אמנות ישראלית. הבית נוסד ביוזמתם של ד״ר גדעון עפרת ורודי בינט, שניהלה אותו בשנותיו הראשונות וביססה את מעמדו. משנת 2017 מנהלת אותו עידית עמיחי, לשעבר ראש תחום מוזיאונים במשרד התרבות. בית לאמנות ישראלית הכשיר בשנות פעילותו עשרות אוצרים ובוגרי מסלול התמחות באמנות הישראלית ויצר קהילה שהולכת ומתרחבת של מאות שוחרי אמנות ישראלית הנהנים מקורסים יחידיים מידי שנה. 

הבית הוא מקום המאפשר מפגש עם היוצרים המובילים בעולם האמנות החזותית בישראל: חוקרים, אוצרים ואמנים. תכנית לימודי תעודה באמנות הישראלית מתאימה לאנשי אמנות, אוצרים, אספנים, מבקרים, כותבים ולכל מי שמעוניין להרחיב את היכרותו עם האמנות הישראלית. 

תנאי הקבלה למסלול לימודי תעודה: ראיון אישי. את הקורסים ניתן ללמוד בשנה אחת (שלושה סמסטרים רצופים) או לפצל את המסלול לשנתיים. קבלת התעודה במסלול זה מחייבת הכנת רפרט בהנחיית המרצה טלי תמיר. למי שמעוניין לקחת קורסים יחידיים ולא את המסלול המלא גם זה אפשרי וניתן לבחור מתוך 12 הקורסים המוצעים בשנת תשפ״א. 

הפרטים המלאים באתר בית לאמנות ישראלית

מירי דוידוביץ, מהגרים, מתוך הקורס ״פוטוגנטיות חברתית״ בהנחיית ורדי כהנא

לארי אברמסון, למד, מתוך הקורס תולדות האמנות הישראלית

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden