כל מה שחשוב ויפה
חביב קפצון. צילומים: דני פינקנטל

מה קורה // חביב קפצון

חביב קפצון מתעניין בכפל המשמעות של המילה POWER, שמסמנת גם אנרגיית חשמל אבל גם כוח בכל המשמעויות שלו: פיזי, כלכלי ופוליטי

מי?

חביב קפצון, בן 36, גר בתל אביב.
אינסטגרם

סטטוס זוגי?

בזוגיות כבר 8 שנים (!!) עם רותם.

מה בצלחת?

אוכל־כל בחוץ אבל צמחוני בבית, אז יותר ביונד־מיט מבשר. לאחרונה קיבלתי במתנה מנבטת חימר שהביאה אותי להתחיל לגדל נבטים בעצמי ולהכניס לחיים שלי יותר סלטים ושלווה.

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם? 

לשמחתי אני מציג כרגע כמה עבודות במקומות שונים. קודם כל, פתחתי עכשיו תערוכת יחיד בגלריה קו 16 בתל אביב (אוצרת: קרני ברזילי). לתערוכה קוראים POWER ואני מציג בה מיצב וידאו וסדרת רישומים. זהו החלק השני בטרילוגיה שאני עובד עליה כבר שלוש שנים, העוסקת בקשר שבין האדם וכל מה שאינו אנושי וסובב אותו. החלק הראשון הוצג בתערוכה שאצרה חן תמיר ב־CCA.

תהליך היצירה של POWER התחיל משני כיוונים שונים. הראשון הוא סיפור קצר שכתבתי אחרי שג׳ונו, הכלב שלי ושל רותם, נפטר (לפני שנתיים), ועל תהליך האבל שאנחנו חווים כשאנחנו מאבדים חיה, בשונה מאבל על אדם; אז זו עבודת פרידה מג׳ונו.

גיבור הסיפור לא מצליח להתמודד עם האובדן של הכלב שלו והוא מנסה ״להחיות״ את החפצים הדוממים שלו בבית, באמצעות מנועים קטנים ומכונות מאולתרות שיצרו תנועה ורעש יומיומי בבית (מעין גרסה לואו־טק וקצת עלובה לבית חכם). 

POWER, גלריה קו 16. צילומים: דני פינקנטל

הכיוון השני הוא העניין שפיתחתי בכפל המשמעות של המילה POWER. בשפה האנגלית היא מסמנת גם אנרגיית חשמל אבל גם כוח בכל המשמעוית שלו: פיזי, כלכלי, פוליטי. ככל שגלגלתי יותר ויותר את המחשבה הזו הבנתי כי ככל שיש לך פחות כוח (פוליטי, חברתי, כלכלי), תהיה לך פחות גישה לאספקת חשמל סדירה, ושכוח חשמלי הוא ביטוי של היותך בעל משמעות פוליטית וכלכלית. אז שני חלקי העבודה עוסקים במושג כוח, אבל בכל אחד מהם עושה זאת מכיוון אחר.

בנוסף אני מציג עבודת וידאו קצרה שעשיתי בזמן הסגר הראשון במסגרת פרויקט שולחן עבודה שאצרו דורון רבינא ודלית מתיתיהו, ועבודה נוספת במוזיאון אשדוד במסגרת תערוכת הזוכים בפרסי משרד התרבות והספורט לאמנות ועיצוב לשנים 2017-2018.

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

לפני שלוש שנים ביקרתי בדוקומנטה ה־14 בקאסל והתמזל מזלי להיות בהקרנת הבכורה של הסרט הדוקומנטרי Water Makes Us Wet של אנני ספרינקל ובת סטפנס. לאנני ספרינקל הייתה נוכחות נהדרת בהקרנה: היא הייתה לבושה כמו נערת פינאפ משנות ה־50! הסרט עצמו היה מצחיק בטירוף והוא עסק ב־ecosexuality: סקס בטבע וסקס עם הטבע (חפשו בגוגל). בסוף ההקרנה עמדתי יחד עם שאר המעריצים בתור כדי לעשות איתה סלפי.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

אין לי כרגע פרויקט חלומות, אצלי דבר אחד מסתיים ומוביל לדבר הבא. אני לא עושה הפקות יקרות – גם כי אין לי הרבה כסף וגם מתוך עקרון. אני מאמין שאמנות לא צריכה להיות פריווילגיה של מי שיש לו כסף להפקות יקרות ומרשימות.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

קיבלתי לאחרונה במתנה שני פריטי לבוש מחברה שעזבה את הארץ. קיבלתי סוודר מפוספס בצהוב ושחור (הרגשתי כמו דבורה חגיגית כל החורף) וגם חולצה מכופתרת מהאייטיז עם הדפס צבעוני ומשונה שאני לובש כל הקיץ.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

צילום: דור אבן חן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden