כל מה שחשוב ויפה
עדן ילמה, מתוך לה קולטור Relief

הרשימה המשותפת // 10.09.2020

לה קולטור במזא״ה 9, רועי מנחם מרקוביץ׳ ולאה אביטל במוזיאון נחושתן, שלוש תערוכות במוסררה, אהרון כהנא ברמת גן, מחווה לזכרו של פסח סלבוסקי בירושלים

LaCULTURE RELIEF

לה־קולטור, בשיתוף מזא״ה 9 ואגף התרבות והאמנויות של עיריית תל־אביב-יפו, יקיימו בסוף השבוע תערוכת אמנות בת־השגה ויריד קדרות מקומי (אוצרות: איתי בלאיש, דר רותם). התערוכה צמחה מתוך רצון לספק תחושת הקלה ולתמוך ביוצרי וצרכני האמנות של העיר בתקופה מטלטלת וחסרת ודאות זו. 

היא תתקיים בארבע הקומות של המתחם המתחדש של בית הצעירים מזא״ה 9, בהשתתפות כ־140 אמנים ואמניות. בנוסף לכך יתקיים מרתון מנטורינג, אחת על אחת, לאמנים ואמניות צעירים עם אוצרות בכירות מעולם האמנות והעיצוב הישראלי, במטרה לתת כלים ועצות לאמנים מתחילים בעולם האמנות הישראלי.

בתערוכה יוצגו כ־200 יצירות אמנות מקוריות בשלל טכניקות ומדיומים כמו איור, צילום, ציור, הדפס, דפוס משי, חיתוך עץ ולינולאום, מונוטייפ, ריזוגרף ועוד, במהדורות מוגבלות או יצירות מקור. יריד הקדרות יכלול דוכנים מגוונים, מעולם הקדרות הקלאסי אל עולם הקדרות המודרני. 

שרה ליימון, לה קולטור Relief

רות אדלשטיין, לה קולטור Relief


רועי מנחם מרקוביץ׳, בית נחושתן

לאה אביטל, בית נחושתן

רועי מנחם מרקוביץ׳ ולאה אביטל במוזיאון נחושתן

במקבץ התערוכות החדש שייפתח בשבת במוזיאון בית אורי ורמי נחושתן בקיבוץ אשדות יעקב מאוחד תיפתחנה שתי תערוכות יחיד: צד ג׳ של האמן רועי מנחם מרקוביץ׳, ועירום של האמנית לאה אביטל (אוצרת: סמדר קרן). צד ג׳, תערוכת היחיד המוזיאלית הראשונה של מנחם מרקוביץ׳, כוללת שתי עבודות וידיאו חדשות וסדרת פסלים שיצר בשנה האחרונה. השילוב בין וידיאו לפיסול כשתי סביבות המזינות זו את זו מוכר מתערוכות קודמות של מרקוביץ׳, כך גם העיסוק בנושאים של אסתטיקה מקומית, היסטוריה ונוסטלגיה, זיכרון וטראומה.

בתערוכה עירום, אביטל מחזירה לקדמת הבמה את אחד המושאים המטופלים ביותר אולי במסורת אמנות המערב, תוך התבוננות מחודשת וישירה ברגע המסוים שבו העולם מופיע למולנו – רגע הפניית המבט. באמצעות התערבות באופי האדריכלי של חלל המוזיאון, היא בונה מערך תצוגה מוקפד המוביל את הצופה לחוות את העבודות באופן שמציב אותו עצמו כאיבר נוסף בתערוכה. התערוכה כוללת עבודות חדשות של אביטל שהן חלק ממהלך חדש ביצירתה, ובו התנסות ראשונה בתהליכי עבודה בקרמיקה.


התכנסות: שלוש תערוכות חדשות במוסררה

שלוש תערוכות חדשות תיפתחנה הערב בגלריות של מוסררה, בית הספר לאמנות וחברה. בתערוכה ״צמחייה עירונית ועשבים שוטים״ (אוצרת: אלמוג גז) מוצגות יצירות המתכתבות עם סדרת הצילומים ״צמחייה עירונית״ שצילם מורל דרפלר ז״ל בשנים 1983-1984. האמנים מגיסים לסדרה זו ולניסיון של דרפלר לייצר ״טבע כפוי״ מענפים נטולי שורשים שצילם על גג ביתו. הם מתבוננים על החוץ מתוך המרחב הביתי שלהם, ובוחנים באופנים שונים את יחסי הכוחות ויחסי הגומלין שבין האדם לטבע הסובב אותו. 

התערוכה עצם גופא (אוצר: אורי דרומר) עוסקת במבט על הגוף, כפי שהופיע במהלך מה שכונה ״משבר הקורונה המתמשך״. כקריאת חירום שיצאה מפי גופי הממשל וגופי הבריאות, נקרא גוף – האדם, בשם הסדר הציבורי ובשם השמירה על בריאות הציבור, להתבודד, להסתגר ולהתכנס אל ביתו, מה שהוביל אל החרדה האל־ביתית.

התערוכה תקלה טבעית (אוצרת: מיכל בר אור) עוסקת בתשוקה לתעד ולשמור את העולם שבחוץ, אותו עולם שאנו מכנות ״טבע״ ובכישלון של תשוקה זו להתממש. האמניות בתערוכה מציעות דרכים שונות למסגר את הטבע שבחוץ ולהכניסו לתוך חללי פנים, אך ניסיונן לקבע את העולם שבחוץ נתקל באין ספור מכשולים והדימויים כולם משובשים: מסנוורים מאור הפלאש הצילומי, אכולים על ידי פטריה, הפוכים ושבורים. 

הדס סט, תקלה טבעית, מוסררה

דיוי בראל, צמחייה עירונית ועשבים שוטים, מוסררה

אהרון כהנא, שמשון. צילום: בית אהרון כהנא

אהרון כהנא, עקידה. צילום: בית אהרון כהנא

אהרון כהנא: הפשטה ומיתוס 

ביום שלישי 15.9 תיפתח במוזיאון העירוני, רמת גן, תערוכה חדשה של הצייר אהרון כהנא (אוצרים: עודד אברמובסקי, לסיה וויסקון). רישומיו של כהנא (1967-1905), המוצגים בתערוכה זו לראשונה, נוצרו בסוף שנות ה-40 ובמהלך שנות ה-50 של המאה ה־20, במקביל להקמתה של קבוצת ״אופקים חדשים״. אלה היו שנות פריחה ביצירתו של כהנא, אז גיבש את סגנונו הייחודי, שאותו כינה ״סגנון ישראלי חדש״. הפשטה ומיתוס הם שני העקרונות הבסיסיים, שכהנא ראה בהם תנאי הכרחי להיווצרותו של סגנון ישראלי מקורי.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

הגדה של פסח: תערוכת מחווה לזכרו של פסח סלבוסקי 

בשבוע שעבר נפתחה התערוכה ״הגדה של פסח, שהייתה אמורה להיפתח בערב פסח 2020 לציון שנה למותו של האמן פסח סלבוסקי (אוצרים: נעמי טנהאוזר, אורי הולבן; ליווי אוצרותי: נעמי בריקמן). התערוכה מציינת את השקת החלל החדש של גלריה ברבור בשכונת ממילא, שבה ממוקמת גם גלריה כורש 14. הפרויקט הוא פרי שיתוף פעולה של שתי הגלריות הוותיקות, תוך שהקרבה החדשה מדגישה את הקשר בין שני חלקי התערוכה, שמספרת את הסיפור של האמן הירושלמי דרך יצירותיהם.ן של כ־100 אמניות ואמנים, חברים.ות לדרך, קולגות, תלמידים.ות לשעבר, משפחה, ואנשי ונשות עולם התרבות והרוח. 

אלכס גולדברג, מחווה לזכרו של פסח סלבוסקי. צילום: שלמה סרי

דרורה דומיני, מחווה לזכרו של פסח סלבוסקי. צילום: מ״ל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden