כל מה שחשוב ויפה
שושקה/זאב אנגלמאיר. צילום: לילך רז

זאב בודד בלבוש שושקה

המאייר זאב אנגלמאיר עוד מנסה לעכל את המעצר הטראומטי של שושקה - דמותו האקטיביסטית - ודוחה בתוקף את ההאשמה בלעג לשרה נתניהו ובהטרדה מינית של הציבור. ״עוד לא החלטתי כמה רחוק ללכת עם התלונה נגד השוטרים״ 

אחרי שבועות רבים של נוכחות קבועה ובולטת בהפגנות מול מעון ראש הממשלה, המעצר של שושקה/זאב אנגלמאיר בשבת האחרונה הגיע בהפתעה. שוטרי משטרת ירושלים שהסתערו על אדם בודד בתחפושת דמות אישה (כן, עירומה, אנחנו יודעים) הכניעו אותו ולקחו אותו לתחנת משטרת מוריה בתואנות של הטרדת הציבור (הטרדה מינית!), ככל הנראה לא למדו סאטירה. 

יותר מדי מצבי חירום מנעו מהם במשך שנים להתרווח מול ״ארץ נהדרת״ ובטח לא הותירו להם זמן לראות ״בובה של לילה״. כשעסוקים רק בכותרות ולא בתוכן, למי יש זמן למותרות כמו טור קומיקס בעיתון? ללכת לתערוכה? זה כמעט כמו לצפות שיעקבו אחר רחשי לב הציבור ויניחו למפגינים למחות, מבלי לזרוע הרס ולפמפם אלימות פוליטית במקום שלא הייתה.

יש להם נסיבות מקלות: שושקה היא דמות נועזת, והיא מציבה אתגר למתבונן, לא רק ללובש. היא דמות אישה מוגזמת, מפורכסת ועירומה (אז איך היא מצפה שלא ייטפלו אליה? היא ביקשה את זה!). 

אברי מינה בולטים למרחוק, ריסיה מעפעפים מעל המשקפיים הסטייליסטיים, ושערה העשוי לתפארת, בתסרוקת קארה גבוהה ובלונדינית, מצטט דמויות של נקבת אלפא סקסית מתודעת התרבות הקולקטיבית – מבריז׳יט בארדו ומרלין מונרו, דרך הגיבורות של היצ׳קוק ורוי ליכטנשטיין ועד לסאטירה של ״עוד בלונדינית״ דודו גבע.

אבל השוטרים העסוקים לא ספגו קולנוע ואמנות כבר הרבה זמן. בקושי מתפנים לקרוא ישראל היום. רק דמות אחת (או שתיים) יש לנגד עיניהם. קישור מעניין, שאיש לא חשב עליו לפניהם, ועכשיו כולנו נתקשה להוציא אותו מהראש… זו שאין לשאת את מראיה לשווא, אסור להטריד בהפגנות מול ביתה ואסור לקלקל לה את המצב רוח בתלונות על שלטון מושחת וזוטות כמו אישומים בפלילים.

שושקה בהפגנה בירושלים. צילום: מאי־טל דנון (מתוך פייסבוק)

זאב אנגלמאיר, מאייר בעל שם בין לאומי ומרצה ותיק במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, שבילה את היומיים האחרונים בין אינספור ראיונות לתקשורת לשעות ארוכות במחלקה לחקירת שוטרים בהר חוצבים, עוד מתקשה להירגע.

המעצר היה מפתיע?

״מאוד מאוד. הייתי ממש בשוק. ואחרי הכל, בעיקר הפתיעו אותי כמה מהשאלות שלהם – כמו השאלה אם ההפגנות חוקיות (היא לא יודעת?!) ועוד משהו שציינו השוטרים – הם חזרו על זה כמה פעמים והיה לי קשה להאמין, אבל כנראה שהם חשבו שאני דומה לשרה נתניהו.

״ככל שעובר הזמן אני מבין שהם קיבלו כנראה הוראה מלמעלה – כמה למעלה? אני לא יודע, אם זה המפקדים בשטח או מישהו בדרג הפוליטי. החוויה ההפוכה שהייתה לי אתמול – בשעות שביליתי במח״ש, והסתובבתי בדמות שושקה ואיש לא העיר ולא אמר שזו פגיעה, שכנעה אותי עוד יותר שהשוטרים בכיכר פריז באו עם אג׳נדה״.

המאייר אורי פינק פרסם אתמול במעריב קריקטורה של תמיכה בשושקה, שאליה התכנסו דמויות סאטיריות מוכרות.

נהגו כלפיך באלימות?

״ברגע כלשהו לא הרגשתי טוב ונשכבתי כי כמעט התעלפתי, ואז הם פשוט סחבו אותי בארבעה גפיים, וכנראה מהאירוע הזה יש חלק מהחבורות. אבל יש לי גם מכה בראש שאני לא יודע מה מקורה.

לקחו אותך לבד, לא היית מוקף בחברים, מפגינים אחרים?

״היו סביבי אנשים. כשלקחו אותי בניידת מפגינים חסמו בגופם את נתיב הנסיעה – ולמרות שלקחו אותי לבדי למשטרה הרגשתי שאני לא לבד. בתחנת המשטרה זה כבר היה יותר קשה. במשך שעות לא ראיתי אנשים ולא היה לי נייד (כל החפצים שלי נפלו ברחבה) ובמשך שעות לא נתנו לי להתקשר. בעיקר דאגתי איך המשפחה תרגיש (באירוע קודם כשעצרו אותי בכנסת הבת שלי אמרה שזה היה היום הקשה בחייה). בשלב כלשהו אחת השוטרות נעתרה והתקשרה הביתה.

״לא אמרו לי דבר על זכויותי, והתייחסו אליי באופן משפיל ומבזה. בשלב כלשהו הפשיטו אותי לבדיקה גופנית״.

מה זה בדיקה גופנית?

״זה היה זמן קצר אחרי שהגענו למשטרה – הייתי נסער מאוד, דופק מואץ ונשימה כבדה. לא הייתה שום סיבה להפשיט אותי ולהורות לי לכרוע מול שני שוטרים. לדעתי זה אקט של השפלה ושימוש בכוח״.

מה יש מתחת לשושקה?

״תחתונים״.  

אתה לא ערוך להחלפת זהויות?

״דווקא היו לי בגדים להחלפה, בתיק שנשאר ברחבה. בחקירה היה לי חשוב להסביר להם מי אני, מה אני עושה – שיבינו שזו עבודה של שנים. זה לא ממש שינה כלום. התייחסו אלי ואל החפצים שלי כטמאים, ודיברו אליי בהתנשאות״.

ויש לך עוד כוח, בשבת הבאה אתה שוב חוזר להפגין?

״ברור שכן. המחאה הזו כל כך חשובה לי והיא הדבר הכי אופטימי שקורה כאן בתקופה האחרונה. חשוב לי לעשות כל מה שאני יכולה, כדי לעזור לשינוי הזה לקרות. ההפגנות הן אירוע יצירתי, צבעוני, שמעבר לצד הפוליטי שלו הוא מרהיב ואנרגטי, ונותן תקווה שיש אופציה לשינוי משמעותי.

״אני יכול לומר בלב שלם, שאם לא הייתי שלם אם מה שאני עושה לא הייתי יכול לעשות את זה. גם עכשיו, למול ביקורת – מצד הפמיניזם הרדיקלי או מצד השוטרים – אני מנסה להסביר ככל שאפשר. וכבר הייתה חקירה (אחרי המעצר בכנסת) שממש מצאתי את עצמי נותן שיעור באמנות ומספר להם על מרינה אברמוביץ ואיי ווייוויי. אבל הפעם הם היו פחות קשובים״.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

איך זה שלא שומרים עליך חברים מסביב? אתה זאב בודד?

״אני מוקף כל הזמן באנשים ועטוף – אני מרגיש מוגן. גם ברגע שזה קרה היו מסביב אנשים שעמדו וצעקו ׳היא אמנית׳ ותיעדו. וזה מצויין. כי יש הוכחות שלא הייתה אלימות מצדי. גם לפני שבועיים, המשטרה טענה שהייתה אלימות ראשונית מצד המפגינים וזה לא נכון – אני הייתי שם והשוטרים הגיעו טעונים ואלימים.

״אני מסייג ואומר שהיו רגעי חסד בכל האירוע – אני לא רוצה להכפיש את המשטרה כגוף. זה לא שושקה נגד המשטרה. זה נגד הכוח שיש בידי השוטרים. שוטרים מסויימים מנצלים את הכוח שיש בידיהם ואחר כך זוכים לגיבוי. כך היה במקרה של ניצב גואטה ואני לא יודע איך זה יתגלגל במקרה זה. אני מקווה שיהיו הוגנים״.

״עוד לא החלטתי כמה רחוק ללכת עם התלונה נגד השוטרים״, הוא אומר, ומסביר שאין לו עניין בנקמה, אלא ״לגרום לשוטרים להיות זהירים יותר בפעולות הבאות שלהם ולחשוב מה הם עושים. ואת מי הם משרתים. מדים לא נותנים להם את הזכות לרמוס את כבוד האדם״.

זאב אנגלמאיר

זאב אנגלמאיר

*כוכבית מייצגת שדות חובה

4 תגובות על הכתבה

 1. שרה

  זו אינה אמנות אלא דוגמא מושלמת למיזוגניה סמויה. מדובר בביזוי נשים במסווה של תמיכה בנשים .
  הזאב לא בודד, הזאב הוא מיזוגן.
  אמנם אני מתנגדת למעצר אך יש להוקיע אותו בדיוק כמו תופעת ה"בלאקפייס".

 2. פעילה במחאה

  האמת שגם אני לא הבנתי איך הדמות הזו קשורה למחאה ובמה היא תורמת. תכלס זה באמת די ביזארי ומטריד. בכל מקרה גם לדעתי המעצר לא היה מוצדק ובאופן כללי משטרת ישראל מתפקדת בצורה מחפירה ובריונית בכל הנוגע למחאה נגד נתניהו.

 3. מנחם

  לפי המגיבות המכובדות לפני אני מבין עד כמה כבר אין לי מושג, המונחים התבלבלו והכל הפוך על הפוך, מתקשה להבין את ההבדל בין שושקה לדראג מן השורה, קריקטורה זו לא מציאות, במי זה פוגע?

 4. נירה כלב

  מצחיקה שושקה,בתוך קריקטורה הדמות שלך נחמדה
  בחיים האמיתיים את עושה בלגן,גם מרמזת על 'גאווה' וגעם פורעת סדר.התחפושת הזו יכולה
  להיות לפורים.
  תשאירי את הקריקטורה לנייר.ולהפגנה תצאי בגופך ,את יפה גם ככה.
  בנתיים תאפסני את שושקה ותשתמשי בה כפלקט.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden