כל מה שחשוב ויפה

זוכי מלגת סטודיו ראשון בבית בנימיני לשנת 2020-21

פורטפוליו News: אורי שיפרין ענבי, גל קופליק וזהר גל סאלי הם זוכי מלגת סטודיו ראשון בבית בנימיני לשנת 2020-21

שלושה בוגרים טריים של המחלקות לעיצוב תעשייתי הם זוכי מלגת סטודיו ראשון בבית בנימיני לשנת 2020-21: אורי שיפרין (שנקר), גל קופליק (בצלאל), זהר גל סאלי (מכון טכנולוגי חולון). 

מטרת מלגת סטודיו ראשון של בית בנימיני היא לעודד ולתמוך באמנים צעירים, בוגרי המחלקות ללימודי קרמיקה ועיצוב במוסדות ללימודי עיצוב ואמנות. תמיכה זו מוענקת לבוגרים המעוניינים להמשיך לעבוד וליצור בתחום הקרמיקה ולהתמחות בניהול סטודיו עצמאי. המלגה מסייעת לצלוח את התקופה המאתגרת שבין סיום הלימודים לבין העולם שמחוץ לאקדמיה ובמהלכה מתמרנים הזוכים בין המשך יצירה וביטוי אמנותי אישי, גיבוש עתידם המקצועי ופרנסה.

בית בנימיני מעניק לזוכים חלל עבודה מצויד במלואו ובתמורה משתתפים זוכי המלגה בניהול ותפעול הסטודיו בבית הספר לאמנות הקרמיקה בבית בנימיני. המלגה מאפשרת לזוכים בה להמשיך וליצור בתחום, לבסס קשרים עם אמני קרמיקה בעלי ניסיון ולקחת חלק בפעילויות הרבות והמגוונות שבמרכז. זאת, מתוך אמונה שחבירה לדור ההמשך של אמני הקרמיקה בישראל ופעולה משותפת, יבטיחו את המשך צמיחת התחום ויאפשרו קידום מקצועי ופיתוח הדדי.

עבודת הווידאו ״תרגיל בהיעלמות״, פרויקט הגמר של שיפרין ענבי, מתארת יצירה של סדרה בת שלושה אוביקטים מיצביים לצד התנסות פרפורמטיבית, תוך מחשבה והתייחסות לחומר, תנועה, צורה, חלל וסאונד. 

הפרויקט מבקש לבחון שאלות אודות עיצוב ותהליכי יצירה, על ידי שילוב של פרפורמנס וקראפט ותיעודם, ככלים לביטוי חומרי, חזותי ורעיוני. מחשבה על תהליך והתהוותו, הנקודה בה מתחיל ובה עוצר, אם בכלל, ושאלה על מקומו ותפקידו של המעצב בחברה.

אורי שיפרין ענבי. צילום: מיכאל שבדרון

גל קופליק. צילום: יוסי רוט

כחברה מודרנית המפגש עם הטבע מרגש ומעורר השתאות, והטבע כדרכו פועל במחזוריות מתמדת. דמיינו שאנו חיים עם הטבע, קירות ביתנו נושמים ומשתנים במקביל לשגרת החיים, אומרת גל קופליק ב״להכניס את הטבע הביתה״.

Grow היא מערכת הידרופונית ביתית לגידול צמחים. היא שואבת את המים מהשימוש האנושי בתשתית כמו הפעלת מדיח כלים, מכונת כביסה ושירותים. המערכת מבקשת להכניס את הטבע הביתה ובוחנת את יחסי הגומלין שבין המשתמש והטבע, ומעלה שאלות בנושא מודעות והשפעת החיים המודרניים על צמיחה וההשתנות. 

ב־Holding Smoke זהר גל סאלי חקרה את השילוב בין טקסטיל לקרמיקה. אם עד כה עבודות קודמות בחרו להעתיק את הטקסטורה והנראות של הטקסטיל אל תוך הקרמיקה, היא החליטה לקחת צעד קדימה ולהשתמש באפשרויות התלת־ממדיות של הטקסטיל כדי להשפיע על תהליך היציקה בקרמיקה.

הפיתוח דרש המצאה והתאמה מחדש של מושגים בעולם הקרמיקה, מה שיצר תהליך חדש שבסופו נוצרו אוביקטים בעלי נראות ייחודית, המטעה את הצופה לחשוב שכלל לא מדובר ביציקות קשיחות.

אך הפרויקט לא הסתיים שם והמשיך בפיתוח של תהליך חדש המאפשר לייצר אוביקטים בעלי נראות ייחודית בשיטה חצי אוטומטית. התהליך שילב אלמנטי ייצור שונים, חלקם מסורתיים כמו אוריגמי, וחלקם הדפסות תלת־ממדיות.

זהר גל סאלי. צילום: אנטולי רקיניצקי

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden