כל מה שחשוב ויפה
אור לב־כהן | חלום התעופה

בוגרים 2020 // עיצוב תעשייתי, מכון טכנולוגי חולון

מקל הליכה פעיל; חלום התעופה; מזוזה חברתית; בטון אקולוגי לשיקום הביולוגיה הימית; מפגש בין טקסטיל לעיצוב קרמי; ריטואל רחצה מחודש. 6 פרויקטים בולטים

אור לב־כהן | חלום התעופה

חוויית תעופה שנוצרת תוך שילוב ברחפן ומשקפי מציאות מדומה. המשתמש מפעיל באמצעות שלט רחוק מיוחד את הרחפן המצוייד במצלמה, ומקבל את הדימויים בשידור חי היישר למשקפי מציאות מדומה – כך הוא חווה את העולם ממעוף הציפור. הצגת צילום הווידאו מהרחפן בצורה שממלאת את שדה הראייה גורמת לשינוי בתודעה: המפעיל מרגיש שהוא ״נכנס״ אל תוך הרחפן וחווה את התעופה בגוף ראשון (FPV – First Person View). 

הפרויקט מאפשר לחוות את תחושת המעוף ללא צורך בידע טכנולוגי. ממשק השליטה אינטואיטיבי לגמרי והמשתמש מוזמן להתרווח בכיסא ולצאת לטיול בשמיים. את חוויית התעופה אפשר לשלב לפני, אחרי או במקום הטיול בשטח, באזורים שונים וברמות קושי שונות. אפשר לצאת לסיור במצב ״טייס־אוטומטי״ ללא צורך לנווט או להיות בשליטה מלאה, או לבחור מסלולי טיסת אקסטרים מרגשים.

אור לב־כהן | חלום התעופה


אמיר לובל | מטה

Staff (מטה) הוא מקל הליכה המשפר ומעצים את היכולות והתפקוד של המשתמשים בו. המקל מסייע באופן פעיל בקימה ובישיבה, תומך בעמידה ובתנועה ממושכת ומקנה ביטחון ועצמאות במרחב – כל זאת בדמות מוצר המשדר מראה ספורטיבי ועדכני ומתרחק מהמראה השגור של מקל הליכה איקוני. 

בעזרת בוכנה המשולבת בגוף המוצר, Staff מלווה ומשכך את מהלך ההתיישבות. לאחר שהמשתמש התיישב, המקל נשאר בגובהו המצומצם – ומשפר את התמיכה למשתמש כשהוא קם – מסייע להרים עצמו ולהזדקף. ידית האחיזה מעוצבת כך שמשקל המשתמש יועבר באופן ורטיקלי ישיר מאזור האחיזה ועד לתחתית, ובכך משתפרת היציבות ובכל זמן נתון נשמר משטח אחיזה משמעותי עם הקרקע. בנוסף משולבים במקל לחצן מצוקה, תאורה קדמית ותאורת סימון, והוא מגיע עם עמדת טעינה אלחוטית נוחה. 

אמיר לובל | מטה


זהר גל סאלי | Holding Smoke

שילוב בין טקסטיל וקרמיקה, תוך פיתוח של תהליך חדש המאפשר לעצב ולייצר אוביקטים בעלי מראה יחודי, בשיטה חצי אוטומטית. הפרויקט החל ממחקר חומרי וצורני, שבמהלכו נעשה שימוש בתכונות הטקסטיל, ״לרסן את הבד כך שיתאים ליציקות ועדיין יראה חסר שליטה״, ולהשפיע על תהליך היציקה בקרמיקה. הפיתוח יצר תהליך חדש, שבסופו נוצרו אוביקטים בעלי נראות יחודית, המטעה את הצופה לחשוב שכלל לא מדובר ביציקות קשיחות.

בהמשך השתכללה השיטה כדי להגיע לייצור סדרתי של אוביקטים יחודיים, שאף אחד מהם לא זהה לקודמו. התהליך שילב אלמנטים שונים של יצור – מטכניקות מסורתיות כמו אוריגמי ועד לשימוש בהדפסות תלת־ממד. 

זהר גל סאלי. צילומים: אנטולי רקיניצקי


מאור בזנר | ביופוד

טכניקה חדשה ליצירת בתי גידול לביולוגיה ימית, בשיתוף פעולה עם חברת אקונקריט, המייצרת תוסף ״מרפא״ לבטון. נכון להיום 60% מהאנושות חיה לאורך קווי החוף. המחיה לאורך קווי החוף מצריכה תשתיות דוגמת גשרים, נמלים ושוברי גלים מבטון. המפגש בין הבטון לים מפר את האיזון העדין של המערכות האקולוגיות לאורך קווי החוף. 

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

חברת אקונקריט מייצרת תוסף המוריד את רמת ה־PH של הבטון. שילוב עם עיצוב נכון של פני השטח של הבטון יכול לגייס עד פי 11.5 יותר ביולוגיה ימית על פני השטח של הבטון. כלומר במקום לפגוע באיזון המערכת האקולוגית, הבטון עשוי להפחית משמעותית את הפגיעה ואף לעודד ולשקם מערכות שנפגעו. 

מאור בזנר | ביופוד


מאיה כהן | PURE Bathing Tools

כלים לריטואל רחצה שנועדו להגדיר מחדש את היחס לנקיון אישי ולרחצה, שהפכה לדבר יומיומי ושגרתי. הכלים מתבססים על אוביקטים שמשמשים לרחצה וטיפוח הגוף בבתי מרחץ ממקורות תרבותיים שונים מסביב לעולם. חמאם טורקי, בניה רוסית וסנטו יפני: כולם מקומות ציבוריים שמשמשים לרחצה, אך גם למפגש, להעברת זמן בחלל ניטרלי מהעולם שבחוץ ולהיטהרות. הכלים מותאמים לשימוש בסביבה הביתית, ומעודדים התייחסות אל הרחצה כטקס מטהר, מרגיע ומחדש אנרגיות.

מאיה כהן | PURE Bathing Tools


קרין לכטמן | שמע ישראל

קרין לכטמן מטפלת במזוזה – אוביקט איקוני המזוהה עם העם היהודי – ומשתמשת בה כדי להביע עמדה על סתירות וניגודים בחברה הישראלית. היא עיצבה חמש מזוזות, שבכל אחת מהן עולה לדיון אחת מאבני הבוחן של החברה.

מלחמה-שלום: אנו עם השואף לשלום אך לא מפסיקים להילחם. דת-מדינה: האם יש דבר כזה ״מדינה יהודית־דמוקרטית״? ברגע שדת הופכת לחלק בלתי נפרד מהממשל, אנו מוותרים על ערכים דמוקרטיים מסוימים. שוויון-אפליה: קיימת היררכיה בין חלקי המזוזה; חפץ זה לוקח את המסמר כסמל ושם אותו במרכז. הדגש על החיבור הזה נועד לייצג את היחס הדומה לכך שמיעוטים מקבלים בחברה הישראלית. 

מסורת-קידמה: הצעה לעדכון המסורת העתיקה של המזוזה תוך שימוש בקוד QR במקום הקלף. חוסן-חוסר אונים: מזוזה המחברת טלאי צהוב ומגן דוד.

קרין לכטמן | שמע ישראל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden