כל מה שחשוב ויפה
תמיד כאן, תמיד בצלאל
מיכל לוריא ותמר איגר, Homesick

מיכל לוריא ותמר איגר // Homesick

Homesick, הקולקציה הדיגיטלית של מעצבת הטקסטיל מיכל לוריא ומעצבת האופנה תמר איגר, משקפת ״תקופה מבלבלת, מפחידה וקסומה״, תוך שהיא מגיבה לעידן תצוגות האופנה הדיגיטליות

הקולקציה הדיגיטלית Homesick נוצרה מתוך שיתוף פעולה בין מעצבת הטקסטיל מיכל לוריא למעצבת האופנה תמר איגר, במהלך ימי הבידוד. קולקציית בגדים והדפסים זו עוסקת במבנה הביתי היומיומי, במתחים שבין הבית לבין החוץ, ומשקפת תקופה מבלבלת, מפחידה וקסומה שהציתה את דמיוננו.

החברות בינינו צמחה במסדרונות שנקר. החיבור היצירתי שנוצר ליווה את שתינו לכל אורך הלימודים וחשף אותנו זו לעולמה של זו. את השנתיים שחלפו מאז סיום הלימודים העברנו בהתמחויות ועבודה בחו״ל, ומרבית הקשר בינינו התנהל מרחוק.

בעקבות משבר הקורונה מיכל חזרה לארץ מעבודתה בשוודיה והחלטנו לנצל את ההזדמנות ולשלב כוחות. השיח בינינו העלה שאלות ומחשבות מרתקות על אופנה בעידן הקורונה ובעידן שאחריה, ועל האופן שבו התקופה הנוכחית משפיעה על טרנדים וצרכנות.

קולקציה דיגיטלית היתה הבחירה הטבעית עבורנו לפרויקט מסוג זה. אופנה, מעצם היותה מבט על רוח התקופה, משקפת מגמות של התחדשות, ביניהן גם התחדשות טכנולוגית. בשנה האחרונה שבועות האופנה המסורתיים בוטלו, ורבים מבתי האופנה חיפשו דרכים יצירתיות וחדשות להציג את הקולקציה. היום קניית בגדים דיגיטליים המוזנים למחשב בעזרת קוד ונלבשים כפילטר בלבד הופכים לדבר מקובל, וערך הקניין הווירטואלי גדל ומתחרה בערכו של זה המוחשי.

בנוסף, מגמות עולמיות של קיימות מעודדות את תעשיית האופנה להתקדם לייצור מתחשב ומבוקר. קולקציה דיגיטלית מצמצמת תהליכי יצור, מבטאת ערכים של קיימות ומייצרת הזדמנות להעניק הפסקה לעולם, להניח לו לעצור ולנסות להתגבר על הרגלי הצריכה חסרי הפרופורציה שיצרה תעשיה זו. 

קולקציה דיגיטלית מצמצמת תהליכי יצור, מבטאת ערכים של קיימות ומייצרת הזדמנות להעניק הפסקה לעולם, להניח לו לעצור ולנסות להתגבר על הרגלי הצריכה חסרי הפרופורציה שיצרה תעשיה זו

ההדפסים עוצבו על ידי מיכל והם תולדה ישירה של התקופה הנוכחית. הם מורכבים מדימויים מהמרחב הביתי וחפצים יומיומיים, לצד דימויים מאגיים המייצגים מחשבות עדינות וכמוסות בזמנים שבהם הקטסטרופה נמצאת מעבר לפינה.

הפרינטים מתאימים לבגדים, טפטים ועבודות אמנות, מתוך מחשבה על גמישות החומר בעידן וירטואלי, וטשטוש הגבול בינינו לבין הבית ובין הבית לחוץ. כשאיננו יוצאות מהבית אנו הופכות להיות חלק ממנו ולא מן הנמנע שהלבוש שלנו ישקף במידת מה את מראה ביתנו. 

הבגדים בקולקציה עוצבו על ידי תמר באמצעות תוכנת הדמיית תלת־ממד לאופנה, כלי עבודה מדהים שעדיין נחשב לחדשני בתעשיית האופנה. העבודה בתלת־ממד היא כמעט כמו הדבר האמיתי: הגזרה נעשית בגודל ממשי, בחירת הבד משפיעה על האופן שבו מונח הבגד על הגוף, חלקי הגזרה נתפרים בתוכנה ממש כמו במציאות ואפשר לסדר את הבגד על גוף האוואטר כפי שרוצים.

הגזרות בקולקציה נשענות על גזרות קלאסיות של בגדי בית ופנאי, מגבות וחלוקים, תוך הקפדה על ״פיט״ ו״דיטיילים״ שהופכים את אותן פיג׳מות נינוחות לפריטים נחשקים ליום שבו נצא מהבית ועדיין נרצה את הנוחות שהתרגלנו אליה. 

הפרויקט עוסק בעיקר ביצירה עצמה ולא בייצור, אך יש לו פוטנציאל נוסף. אם היינו לוקחות אותו לשלב הבא, בפנטזיה היינו רוצות לייצר בהזמנה אישית כשההדפס והגזרה מתוך הקולקציה לבחירת הלקוח והבגד נתפר עבורו לפי מידה. אנחנו מאמינות שבעתיד זה עוד יקרה.

הפרויקט עוסק בעיקר ביצירה עצמה ולא בייצור, אך יש לו פוטנציאל נוסף. בפנטזיה היינו רוצות לייצר בהזמנה אישית כשההדפס והגזרה מתוך הקולקציה לבחירת הלקוח והבגד נתפר עבורו לפי מידה. אנחנו מאמינות שבעתיד זה עוד יקרה

העבודה על הפרויקט נעשתה על קו התפר של הסגר. בזמן שתמר עבדה על עיצוב הבגדים ועל ההדמיות, מיכל עבדה על הדימויים ויצרה את ההדפסים והרקעים. ראינו את מה שהשנייה עובדת עליו רק כשנפגשנו, וכשהיה מותר לצאת מהבית הפרויקט קיבל חיים משלו. במפגשים שהפכו למסורת חגיגית, כחוק בלתי כתוב היינו פותחות בקבוק יין ומתרגשות לראות את השידוך שבין ההדפסים לגזרות. ההדפסים קרמו עור וגידים כשהונחו על הגזרות, והאוואטרים התעוררו לחיים כשהונחו על הרקעים. 

תהליכי העבודה של מעצב אופנה ושל מעצב טקסטיל עשויים להיות שונים, או לקרות בשלבים שונים. במהלך העבודה על הקולקציה הצלחנו למזג ביניהם, ולעצב במקביל וביחד. נוצרה איזושהי סינרגיה, והמפגש בין מעצבת האופנה למעצבת הטקסטיל הפך לראוי, טבעי ומעורר השראה, כפי שהוא אמור להיות. 


*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden