כל מה שחשוב ויפה
Diana Markosian, פסטיבל הצילום הבינלאומי

הרשימה המשותפת // 5.11.2020

פסטיבל הצילום הבינלאומי השמיני בכיכר המדינה, הסרטים המצטיינים של סם שפיגל, שלושה פסלים צעירים באטליה שמי

PHOTO IS:RAEL

פסטיבל הצילום הבינלאומי השמיני יפתח ביום שני 9.11 עם עשרות תערוכות שיוצגו בגדר ההקפית של כיכר המדינה בתל אביב (הכניסה חופשית). אירוע אונליין חגיגי יתקיים בבשעה 20:00 עם אורח הכבוד של הפסטיבל, הצלם האגדי מרטין פאר (בריטניה).

פאר יספר על עשייתו הענפה בתחום הצילום בבריטניה ומעבר לה ב־50 השנים האחרונות, תוך נגיעה בפועלו כאוצר ועורך ספרי צילום ותהליך הקמת מכון מרטין פאר בבריסטול. האירוע יהווה את ירית הפתיחה לתוכנית מקוונת חינמית רחבת הקף ובה ישתתפו עשרות צלמות וצלמים, אוצרות ואוצרים, מנהלי מוסדות תרבות ויוצרים ממגון תחומים מכל רחבי העולם.

נושא הפסטיבל שנבחר עוד טרם פרוץ מגפת הקורונה הינו שינוי. הפסטיבל ינסה לבחון את המונח במגוון זוויות, פרשנויות ודרכים מקוריות שבהן אפשר לייצגו בצילום או במדיות אחרות. בין המשתתפים: ג׳ונס בנדיקסן (נורבגיה(, דיאנה מרקוסיאן (ארצות הברית), רפאל מילק (פולין), נדב קנדר (בריטניה), ועוד עשרות תערוכות ואמנים מרחבי העולם, בליווי תכנית מקוונת עשירה עם דוברים מהשורה הראשונה בתחום הצילום.

רפאל מילח

הסרטים המצטיינים של סם שפיגל

בית הספר ליצירה קולנועית סם שפיגל משיק אתר VOD לציון 30 שנה להיווסדו. האתר כולל קטעי ארכיון של הרגעים הגדולים בתולדות בית הספר ואת 30 הסרטים המצטיינים של תלמידיו בכל הזמנים  – בחירת 100 אנשי קולנוע מכל העולם.

האתר מאפשר צפייה בסרטים הנבחרים, ביניהם סרטי הביכורים של דוד אופק, ניר ברגמן, שרון עמרני ז״ל,  נדב לפיד, מיכל ברזיס ועודד בן נון, דני רוזנברג, טליה לביא,  תום שובל, אלעד קידן, יעל קיים, אור סיני, נעה גוסקוב  תמר קיי ועוד. לצד הסרטים שעברו רסטורציה, אפשר למצוא באתר מידע מפורט על הסרטים והיוצרים וטקסטים על הסרטים כמכלול ורוח בית הספר.

פאנל השופטים שבחר את הסרטים וכלל 50 מנהלי בתי ספר לקולנוע ו־50 מבקרי וחוקרי קולנוע מהעולם ומישראל, העניק באופן גורף את המקום הראשון לסרט הקצר המנון של אלעד קידן, זוכה פרס הסינפונדסיון בפסטיבל קאן, 2008.

אלעד קידן, מתוך הסרט המנון

birds

ארחי פרחי ומרא דאתרא

אבישי פלטק, אוצר התערוכה ״ארחי פרחי ומרא דאתרא״ (עובר אורח ואדון המקום) באטליה שמי, הזמין שלושה פסלים צעירים – דיה בלזר, דפנה שביט ופז שר, להציג בה. בעבודותיהם מתקיימים מאפיינים ההולכים ונמשכים מגוף עבודותיו של יחיאל שמי: אותה חומריות רוויה, הנטיה למלאכה עמלנית, והתפיסה של האמן כמי שתפקידו ליצור אובייקטים בעלי הוויה ממשית.

אצל שלושת האמנים בולטת אמת המידה, שהיא אדם; הפסלים עשויים עבור אדם. נראה ש(כמעט) אפשר להשתמש בהם: האחד הוא מעין כלי עבודה, על השני אפשר להניח את הראש ולנוח, ובשלישי – מתבקש להצטרף ולתופף. בתהליך העבודה על התערוכה הם גם עבדו כקבוצה. הרבה מהעבודות משותפות, חלקן התחילו כפסלים של אמנית אחת, ובימי ההקמה הותכו מחדש לעבודות משותפות של שמי והאמנים.

דפנה שביט, מתוך ארחי פרחי ומרא דאתרא. צילום: יובל חי

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden