כל מה שחשוב ויפה
פסטיבל האיור החל ב־26.11.2020
מכון התלבושות של המטרופוליטן ומגזין ווג. צילומים באדיבות המגדלור

חדר קריאה // נובמבר 2020

אופנה ואמנות נפגשות במטרופוליטן, הצילום של דורותיאה לאנג, גינון ועיצוב מעורר השראה, הקומיקס של רותו מודן, המשמעות של להיות אפריקאי בימינו. חמש המלצות של חנות המגדלור + 10% הנחה לקוראי פורטפוליו

פורטפוליו בשיתוף חנות המגדלור


Vogue & the Metropolitan

כשאופנה ואמנות נפגשות, רק דברים יפים קורים. מדי שנה, החל בתצוגה המרהיבה של שאנל בשנת 2005, עורך מוזיאון המטרופוליטן תערוכת אופנה ייחודית, שהיא אחת מהתערוכות החשובות ומהאירועים הנוצצים של עולם האופנה והאמנות. שיאו של האירוע בערב גאלה חגיגי ועמוס כוכבות וכוכבים הנערך בשיתוף מגזין האופנה ווג.

הספר – מהדורה עדכנית לשנת 2020 ומורחבת עם 80 עמודים חדשים של מכון התלבושות של המטרופוליטן ומגזין ווג – מקרב אותנו מעט לרגעי הזוהר הללו, והוא כולל תמונות מהתערוכות השונות, תצלומים מהמגזין שהיוו להם השראה ויצירות אמנות המוצגות במוזיאון וקשורות בהיסטוריה של האופנה. המהדורה העדכנית כוללת בין השאר חומרים חדשים מהתערוכות Heavenly Bodies ו־Camp.

״תמיד חשבתי שתכנון החגיגה של כל שנה דומה להפקת שובר קופות הוליוודי, החל מהרעיון הראשוני, דרך אסטרטגיות, תסריטים וליהוק, וכלה בהקפדה על כל פרט״, אומרת אנה וינטור, העורכת הראשית של ווג, שגם הקדימה מילים לספר שלפנינו. ״אם לקחת את האנלוגיה ההיסטורית ההוליוודית הזו צעד קדימה, אירוע הגאלה הוא ההזדמנות שלנו, פעם בשנה, לגייס מספיק כספים כדי להבטיח עתיד משגשג למה שנחשב כיום למוזיאון האופנה הבולט בעולם״.

Vogue & the Metropolitan Museum of Art Costume Institute: Updated Edition
352 עמודים, הוצאת אברמס, 2020
370 שקלים בחנות המגדלור או באתר


Dorothea Lange: Words & Pictures

הסינתזה הייחודית של מילה ודימוי בצילום הדוקומנטרי, הפוליטי והאמיץ של דורותיאה לאנג (1965-1895), מוצגת בקטלוג התערוכה המקיפה מעבודותיה שהוצגה במוזיאון לאמנות מודרנית (MoMA). הצילום של לאנג הגדיר את האיקונוגרפיה של ארצות הברית מתקופת השפל הגדול בשנות ה־30 של המאה ה20 והלאה.

לאנג התמקדה בצילומיה במצב האנושי, והעבירה בעזרתם סיפורי חיים. היא מוכרת במיוחד בזכות התמונות שצילמה עבור מנהלת החקלאות האמריקאית, גוף ממשלתי שפעל לסייע באזורים הכפריים בעת השפל הגדול בארצות הברית. עבודותיה תיעדו בעיקר פועלים חקלאיים עקורים ומהגרים חסרי עבודה, והציגו מבט הומני על הטרגדיה האנושית של השפל הגדול. הצילומים הופצו ללא תשלום לעיתונים בארצות הברית, והפכו עד מהרה לסמלי התקופה.

הספר מפנה את הזרקור ליצירותיה האיקוניות לצד תצלומים פחות מוכרים. הוא מתמקד בבחינת הקשר המיוחד שטיפחה לאנג בין מילים לתמונות, שזכה עד עתה להתייחסות מעטה במחקר. לאחר מאמר מבוא של האוצרת שרה מייסטר, מופיעים לצד צילומיה של לאנג מאמרים רבים של אמנים, סופרים והוגי דעות, המרחיבים את הבנתנו על עבודתה של לאנג, בדגש על הקשר בין דימוי לטקסט.

Dorothea Lange: Words & Pictures
176 עמודים, המוזיאון לאמנות מודרנית (ניו יורק), 2020
330 שקלים בחנות המגדלור או באתר 


Wild Interior

לפני שנה פרסם המעצב הילטון קרטר את Wild at Home – ספר הדרכה לעיצוב וגינון ביתי, שכלל סיור מודרך ירוק ומרענן בדירתו המושקעת עד מאוד בבולטימור, על 200 הצמחים שהוא מטפח בה, וגם בחללים נוספים השופעים צמחייה מאושרת. 

בספרו החדש, שראה אור השנה, הוא מרחיב את היריעה: הוא מתחיל שוב בדירתו, מציג את מקורות ההשראה שלו לעיצוב ירוק ואת עשרה צמחי הבית האהובים עליו ביותר, ויוצא מביתו אל הירוק־הירוק הזה ב־12 חללי מגורים אחרים בעולם, ובהם מגוון של אפשרויות ודרכים מקוריות לעיצוב באמצעות צמחים: בית קטן בקליפורניה, לופט ענקי ומואר בניו יורק, דירה בברלין, ביתו של אמן קרמיקה בברצלונה, ועוד ועוד. 

קרטר מתמקד הפעם גם בהתאמת שתילים וצמחים לחדרים שונים: מאלו שישגשגו בתנאי הלחות של חדר האמבטיה, דרך ירוקים שישרדו את הטמפרטורות המשתנות במטבח, ועד לאלו שממש ישמחו בחשיפה לאור מועט במסדרונות, חדרי כניסה וחדרי שינה. 

Wild Interiors: Beautiful plants in beautiful spaces
224 עמודים, הוצאת CICO, שנת הוצאה: 2020
120 שקלים בחנות המגדלור או באתר 


The Comics of Rutu Modan

הספר שנכתב עליו בהרחבה כאן בפורטפוליו הוא המחקר המעמיק הראשון של יצירתה המוערכת של רותו מודן, מבכירות המאיירות והקומיקסאיות בעולם ומחלוצות הקומיקס העכשווי בישראל, שזכתה כמה פעמים בפרס אייזנר היוקרתי (״האוסקר של הקומיקס״) בכנס הקומיק־קון לספרי קומיקס ורומנים גרפיים.

מחבר הספר, קווין הוורת׳, המלמד כתיבה וספרות באוניברסיטת קרנגי מלון, מציע בספר קריאה מקרוב בעבודותיה של מודן ומנתח את תפקידה ביצירת סצינת הקומיקס בישראל. הספר מתעד עוד, באמצעות עבודת ארכיון וראיונות, את ההיסטוריה של הקומיקס הישראלי מאז ראשית דרכו ועד לפריחת הז׳אנר בסוף המאה ה־20 ובימינו.

זהו הספר ה־14 במסגרת הסדרה ״אמני קומיקס גדולים״, שבה ראו בעבר ספרים על עבודתם של ענקי קומיקס כג׳ק קירבי וצ׳ארלס שולץ.

The Comics of Rutu Modan: War, Love, and Secrets
192 עמודים, הוצאת אוניברסיטת מיסיסיפי, 2019
180 שקלים בחנות המגדלור או באתר 

 


Africa State of Mind

דור חדש, צעיר ובועט של צלמים וצלמות מאפריקה חוקר את היבשת לא רק כמרחב גיאוגרפי, אלא גם כמרחב פסיכולוגי, באנתולוגיית צילומים פוקחת־עין ומעוררת מחשבה. 300 העבודות הכלולות בספר, כולן מהעשור האחרון, שואלות שאלות על המושג ״אפריקאיות״, על מיתוס וזיכרון, על מין, מיניות וזהות, וקוראות תגר על המבט הקולוניאליסטי, האוריינטליסטי, על היבשת ועל תושביה.

יותר מ־50 צלמות וצלמים שעבודותיהם כונסו באלבום מתייחסים באמצעות עדשת המצלמה לשאלה כיצד זה מרגיש בעיניהם ומהי המשמעות בימינו של ״להיות אפריקאי״. בניגוד למבט הקולוניאליסטי, לפעמים הרומנטי־סכריני, על אפריקה, שהורגלנו אליו במשך שנים במערב, הספר מציג נקודת מבט מבפנים, של תושבי היבשת, המתריסה פעמים רבות נגד ייצוגי היבשת שנוצרו במאות הקודמות. 

עורך הספר, אקו אשון (Ekow Eshun), בחר למסגר את האופן שבו מרחיבים אמנים אלה את הנרטיב על אפריקה באמצעות הצגת העבודות בארבעה פרקים נושאיים, שלכל אחד מהם הוא הקדים טקסט מבואי שאורג אותן בהקשר מסוים: ״ערים היברידיות״ מציג את העיור המהיר של היבשת; ב״נופים פנימיים״ מוצגים חזונות אישיים על אפריקה; הפרק ״אזורי חופש״ מוקדש לתיאור זהויות מיניות שנדחות באלימות בחלקים מסוימים של היבשת.

הפרק הרביעי, ״מיתוס וזיכרון״, מסתכל מעבר למורשת הקולוניאליזם האירופי, מערער על קלישאות מערביות של האקזוטיות ומגדיר מחדש את הזהויות האפריקאיות הרבות של אנשים החיים ביבשת וגם במקומות אחרים בעולם, כילדי הפזורה האפריקאית.

Africa State of Mind: Contemporary Photography Reimagines a Continent
272 עמודים, הוצאת ת׳יימז & הדסון, 2020
270 שקלים בחנות המגדלור או באתר


*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden