כל מה שחשוב ויפה
קרקס הבריחה: שבוע העיצוב ירושלים 2021
קרן שביט, מצעי Imagine לערד טקסטיל
קרן שביט, Imagine לערד טקסטיל. צילומים: יפעת גולן

קרן שביט // Imagine

כשקרן שביט קיבלה בימי הסגר הראשון פנייה מערד טקסטיל ״להדפיס את חלומותי הכמוסים על מצעים״, היה לה ברור שאלו לא יהיו מצעים לבנים וסולידיים, ״לא רק 100% כותנה אלא גם 100% מעוף, דמיון ויציאה מתבניות חשיבה מקובלות״

זה היה באחד מימי הסגר הראשון, כשהשמים נראו קודרים ומאגרי החירום של התקווה כבר כמעט ואזלו לחלוטין. חבוטה מעוצמת מהלומות החיים האחרונות ורגע לפני יאוש טוטלי עמוק, מהמצב ומהנסיונות האינסופיים להאבק בו ולהמשיך לקיים את העסק העצמאי שלי, קיבלתי שיחת טלפון מפתיעה. קרן אור בתוך כאוס וחושך, שנטעה בי אופטימיות זהירה. מנת חמצן משמעותית של תקווה לאופק חדש, הזדמנות להתפתחות של מפעל חיי.

על הקו היה יעקב הרפז, המעצב הראשי של ערד טקסטיל, ענקי הטקסטיל (שרכשו את מגבות ערד הישראלים הוותיקים), תעשיינים בינלאומיים, שמייצרים טקסטיל סופר איכותי, למלונות בוטיק מהמעולים ומהפורסמים בארץ ובעולם. הסתבר לי שבשנים האחרונות ערד החלה ליצר מוצרים גם עבור השוק הפרטי, שמחפש מוצרי טקסטיל מיוחדים איכותיים לעיצוב הבית. בעקבות הקורונה, אנשים רבים החליטו לשדרג את חווית השינה שלהם ולהשקיע בקניית מצעי איכות מפנקים, ולהרגיש בביתם כמו בבית מלון יוקרתי.

ערד פנו לקומץ מכובד של מעצבות ישראליות, כדי שיעצבו את מצעי החלומות שלהן ויהפכו אותם לליין מסחרי בייצור האיכותי המפורסם שלהם. התרגשתי לקבל את הפנייה הזו וטסתי חזק ומהר על כנפי הדמיון. החלטתי שאם כבר אני זוכה להזדמנות כזו, להדפיס את חלומותי הכמוסים על מצעי סאטן איכותיים ורכים, זה לא יהיה רק 100% כותנה, זה יהיה גם 100% מעוף, דמיון ויציאה מתבניות חשיבה מקובלות.

קרן שביט, מצעי Imagine לערד טקסטיל קרן שביט, מצעי Imagine לערד טקסטיל קרן שביט, מצעי Imagine לערד טקסטיל

היה לי ברור שאלו לא יהיו מצעים לבנים וסולידיים. לא בשביל זה אני כאן, אלא בשביל לחלום רחוק ולקחת למסע על כנפי הדמיון שלי גם אחרים, נוספים, כאלו שהתעופה לא תמיד מגיעה להם בקלות. העולם הישן שלי מלא במצעי כותנה לבנים ורכים, אוסף נדוניות וינטג׳ שהתגלגלו לידי שסיפקו לי רכות ונחמה, כשהייתי שבה אל ביתי ממסעותי הרבים, הרחוקים והמרגשים.

בעולם החדש שאני בונה לעצמי היום, אני מכונסת בביתי בקיבוץ גבת, בעמק יזרעאל ומבלה כאן ובסטודיו שלי את רוב זמני. בעקבות השינויים העולם והצורך שלי לגרום לו לעבוד איתי (ולא נגדי), אין מקום בחיי למצעים לבנים ומרגיעים: אני רגועה בביתי והלב שלי שואף לעוף למרחקים ולהרפתקאות מרגשות.

העולם הישן שלי מלא במצעי כותנה לבנים ורכים, אוסף נדוניות וינטג׳ שהתגלגלו לידי שסיפקו לי רכות ונחמה. בעולם החדש שאני בונה לעצמי היום, אין מקום בחיי למצעים לבנים ומרגיעים: אני רגועה בביתי והלב שלי שואף לעוף למרחקים ולהרפתקאות מרגשות

בתקופה כזו, כשהעולם משתגע, הנוודית ההרפתקנית שבי עדיין שואפת לצאת למסעות אבל מבינה שכרגע הכי כדאי לי לעוף למרחקים מהבית הטוב והבטוח, בעיקר על כנפי הדמיון. הבנתי שהמצעים שאני רוצה להתעטף בהם, צריכים לעורר את חושיי ולהצית את דמיוני, כשאני מגיעה למיטה הפרטית שלי. אין מקום שמעיף אותי יותר מהמיטה שלי ושל בן זוגי. זו נביעה של יצירה, של אהבה ושל תשוקה שיוצקת חיים ומשמעות בחיינו.

את קולקצית המצעים שדמיינתי בחלומותי, תרגמתי לציורים ולכתמי צבע, שהלכו והתגבשו לשפה עשירה, עם אמירה עיצובית חזקה ושונה מכל מה שהכרתי. עיצבתי סביבת שינה  שמעוררת את כל החושים ומעודדת את הדמיון והיצירתיות. הציורים עוצבו בהשראת צמחיה ובעלי כנף ישראלים מקומיים, עם קריצה קטנה לילדותי התמימה בשנות ה־70.

קרן שביט, מצעי Imagine לערד טקסטיל קרן שביט, מצעי Imagine לערד טקסטיל קרן שביט, מצעי Imagine לערד טקסטיל קרן שביט, מצעי Imagine לערד טקסטיל

birds

הצבעוניות שהרכבתי היא טבעית ונועזת בו זמנית. מצד אחד הרמונית ומרגיעה, ומצד שני בעלת אומץ לערבב ולבחון מחדש מערכות יחסים שמתקיימות בין מרקמים וצבעים. צבע מהטבע – צבעוניות מעוררת רגש ומחשבה, שמורכבת מפיסות צבעוניות בהשראת טבע פראי וישראלי שסובב את חיי היום יום שלי בעמק יזרעאל; תכלת של שמים, ירוק של סוקולנטים, שדות, מטעים וכתמי צבע בהשראת נוצות ציפורים, יונים וטווסים.

יכולתי לבחור בבטוח ובמסחרי וליצר קו מצעים לבן, עם פרחוניות וינטג׳ רכה שממש יהיה לי קל למכור ולהזרים פרנסה בטוחה לעסק שלי. אבל כמו תמיד, גם הפעם, החלטתי להקשיב ללב ולא לבחור במובן מאליו. אני מאמינה שאם כבר מסרו לך כדור, תכווני רחוק וגבוה.

יכולתי לבחור בבטוח ובמסחרי וליצר קו מצעים לבן, עם פרחוניות וינטג׳ רכה שממש יהיה לי קל למכור. אבל כמו תמיד, גם הפעם, החלטתי להקשיב ללב ולא לבחור במובן מאליו. אני מאמינה שאם כבר מסרו לך כדור, תכווני רחוק וגבוה

מהרגע שהחלטתי להענות לאתגר, הרגשתי כמו הסטודנטית הרעבה לעיצוב, שהייתי לפני 25 שנה במכון טכנולוגי חולון, שמקבלת את פרוייקט חלומותיה וקופצת על ההזדמנות ליצור מציאות חדשה. להמציא עולם חדש ולא מוכר, שישמח ויצמיח אותי ואת האנשים שאני אוהבת ורוצה להעשיר בחוויות.

זה היה תהליך מורכב וארוך של פיתוח, עיצוב ויצור חסר פשרות, כזה שמתעכב, לומד ומשפר תוך כדי תנועה כל פרט ופרט. המצעים הם כרטיס הכניסה שלי לעולם חדש של יצירה ועוד הרבה דברים נפלאים יכולים לצמוח ולהתגשם מפה. יש לי חלום להמשיך וליצר טקסטיל לעיצוב הבית: מפות, שטיחים, מגבות חוף, טקסטיל לגינה ועוד. עיצוב משמח, שמשפר את המצב רוח ומלווה אותנו בחיי היום יום. להכניס אל תוך הבית קסם טבעי ומיוחד.

בסופו של דבר עיצבתי שני סטים, כל אחד מכיל שני עיצובים שונים, הדפס דו צדדי על הציפיות והציפה, שמאפשר להפוך כל סט לשני סטים שונים. צד אחד מודפס בהשראת ציפורים – יונהאו טווס – והצד השני בהשראת צמחים. הם משתלבים זה בזה בצורה מפתיעה והרמונית ויוצרים אפשרויות רבות של צרופים.

בתקופה שאנחנו לא יוצאים הרבה מהבית, אפשר ורצוי להכניס את החוויה אל המיטה הפרטית. החיבור בין הצבעים וההדפסים, עם מרקם כותנת הסאטן הרך והמלטף, ובשילוב קו בישום משלים שרקחתי ושמעצים את ההנאה, יוצר חוויה משמעותית שמפעילה בו זמנית את כל החושים. תנו לקסם מקום בחייכם, פתחו דלת לדימיון וליצירתיות. מנסיוני, זה מתגמל. כשאנחנו מודעים לתכנים שאנחנו מכניסים לחיים שלנו, זה מוביל אותנו קדימה.


צילום: יפעת גולן; סטיילינג: הדר גולדמן
הקולקציה צולמה ביחידות האירוח מליסנדה בעכו


 

קרן שביט, מצעי Imagine לערד טקסטיל קרן שביט, מצעי Imagine לערד טקסטיל קרן שביט, מצעי Imagine לערד טקסטיל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

3 תגובות על הכתבה

  1. תמר

    מידי שנה מסיימים בשנקר 30 בוגרים מוכשרים מאוד, אין להם עדיין אלפי עוקבים במדיה הדיגיטלית ושמם לא הולך לפניהם!!!! אבל הם נהדרים וחדשניים ומלאי עוצמת להביא חידושי טקסטיל לעולם. חבל שהעולם בוחר שמעצבים שלנו ואנחנו בוחרים בשמות!!!

  2. זיוה כספי

    קרן, שאפו על הדמיון, על הצבעים ועל היופי המתפרץ! בהצלחה!

  3. נירה כלב

    אני אוהבת את הצבעים וגם הדוגמאות נחמדות..

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden