כל מה שחשוב ויפה
לרה מישורוב, יורדי הים
לרה מישורוב, יורדי הים

פסטיבל האיור 2020 // מאיירים בגוף ראשון. חלק 2

מפלצות תלמודיות, שדים פנימיים, עשיה נשית־דתית, מחאה ומוזיקה - נציגים משמונה תערוכות בפסטיבל האיור 2020

לרה מישורוב / יורדי הים

למה כדאי לבקר בתערוכה שלך? כי יש בתערוכה הרבה מפלצות תלמודיות נפלאות, שעדיין אולי שורצות במי הים התיכון, מפורשות בשלושה אופנים שונים. 

מה איירת בזמן הקורונה? הכנתי דוגמאות ל־Toy Theater, פרויקט שעשיתי עם תלמידים בזום.

מי המאייר.ת האהובה עליך כרגע ולמה? המאייר הצרפתי Jean Mallard, שיוצר עולמות חצי שקופים בעלי אווירה, סיפורים וצבעוניות מרגשים. השליטה שלו בצבעי מים עוצרת נשימה.

למה את מקשיבה כשאת מאיירת? ספרות בלשית עם סיפורים מלאים בפרטים קטנים ותיאורי שגרת יומיום של אמצע המאה הקודמת, כמו לדוגמה ספרי שמע של הסופר ז׳ורז׳ סימנון על ״המפקח מגרה״. אבל אני לא בטוחה שאוכל לנחש מי הרוצח, אפילו אם שמעתי את הספר בשבוע שעבר 🙂

לרה מישורוב, יורדי הים

לרה מישורוב, יורדי הים


מישל קישקה / לפני מגפת הפוליטיקלי קורקט

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך? התערוכה כוללת עבודות משנות ה־80 וה־90, שהיו הרבה יותר מתירניות משנות ה־2000. אפשר היה לאייר ולפרסם דברים שלא היו עוברים את בצנזורה של עורכי העיתונים או את המתקפות המתוזמרות של הרשתות החברתיות היום. איך החברה איבדה את חוש ההומור ואת הביקורת הבריאה?

מה איירת בזמן הקורונה? איירתי ספר ילדים חדש למאיר שלו; איירתי ספר נוסטלגי (של משה שבתאי מזר) על ילדות בירושלים בשנות ה־50; ציירתי המון קריקטורות לבלוג שלי ולעיתונות בצרפת; לימדתי בבצלאל: קומיקס בזום ואיור בכיתת תו סגול; נתתי הרצאות בזום: לסינמטק ירושלים, ליד ושם, לבית ספר לאמנות בפלורידה, לאוניברסיטת לייסטר באנגליה; ואני מצייר לייב לנכדים בפייסטיים איורים און דימנד.

מי המאייר.ת האהובה עליך כרגע ולמה? Nardi, קריקטוריסטית איטלקיה, מוכשרת במו שדה, חריפה, וירטואוזית, עוצמתית ובעלת חוש יוצא דופן לקומפוזיציה , עובדת ידנית באנרגיה מתפרצת. אן טלניס היא קריקטוריסטית אמריקאית בוושינגטון פוסט, באה מעולם האנימציה, בעלת אמירות בוטות על טראמפ הבוטה, חריפה וקיצונית ועם זאת אלגנטית ואסתטית, שילוב של עבודה ידנית ובמחשב.

למה אתה מקשיב כשאתה מאייר? הקאברים של זהו זה עונה 2020 לקלאסיקות ישראליות (עם העדפה לתרנגול כפרות של יוסי בנאי), שירים צרפתים עכשוויים, לאונרד כהן, סטינג ועוד. אני לא מסוגל לעבוד עם מוזיקה רועשת.

מישל קישקה / איורים לפני מגפת הפוליטיקלי קורקט

מישל קישקה / איורים לפני מגפת הפוליטיקלי קורקט


שי שמחוני / מוזיאון השדים

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך? מעבר לאיורים ענקיים, צבעוניים ומוטרפים שימלאו את חלל הגלריה המקסימה בכיכר קדומים שביפו, התערוכה מתעמקת בנושא שנוגע לכל אחד מאיתנו, במיוחד בתקופה הזאת: פחדים, ובפרט פחדים שמלווים את תהליך היצירה. הפרויקט מספק הצצה לסיפורים אישיים מעולמם הפנימי של יוצרים ישראליים – מחובבי אמנות וסטודנטים בתחילת דרכם ועד מרצים ואמנים מן השורה בעלי עשרות שנים של ניסיון (ואני אהיה שם לענות על כל שאלה 😀 וגם יהיו פרינטים שווים למכירה).

מה איירת בזמן הקורונה? הקורונה ומוזיאון השדים התחילו ביחד אז הפרויקט היה חלק נכבד מהתקופה הזאת. לאחר מכן עניתי לכמה שיותר קולות קוראים והשתתפתי בפרויקטים חברתיים, ועל הדרך גיוונתי עם פרויקטים אישיים שונים: סדרת פורטרטים, קונספט ארט למפלצות וגם ניסיתי את ידי באיור ספרי ילדים!

מי המאייר.ת האהוב עליך כרגע ולמה? שאלה סופר קשה! העבודה האחרונה שהדהימה אותי היא שיתוף פעולה בין המאייר האיטלקי Giacomo Guccinelli לאנימטור הספרדי Jorge Bompart.

למה אתה מקשיב כשאתה מאייר? זה נע להרבה כיוונים ומאוד תלוי בפרויקט ובתחושה. ברירת המחדל הקבועה שלי היא מוזיקת Lofi Hip Hop

שי שמחוני, מוזיאון השדים

שי שמחוני, מוזיאון השדים


איה טל־שיר / שבע שנים לפרס קרטס לקומיקס

למה כדאי לבקר בתערוכה שלך? התערוכה מציגה בציר של קומיקס טרי ואיכותי, פרי עטם של בוגרי ובוגרות האקדמיה בצלאל מהשנים האחרונות, לכבוד ציון שבע שנים לפרס קרטס, הלא הוא פרס הקומיקס. בנוסף לעבודות הזוכות יהיה אפשר להתרווח בפינת קריאה, לעלעל בספרי ופרויקטי קומיקס חדשים ומגוונים של הבוגרים, וללוות אותם במסעם כיוצרים מתפתחים. 

מה איירת בזמן הקורונה? בסגר הראשון עבדתי על תערוכת ציורים מקוריים שהוצגה בבית חנה בחודשים יולי-ספטמבר, ובסגר השני זכיתי לאייר את גליון ספטמבר של מגזין אדם צעיר.

מי המאייר.ת האהובה עליך כרגע ולמה? אני נהנית כבר תקופה ארוכה מעבודותיה של טרה בות׳. היא מאסטרית של להפוך את האישי לאוניברסלי, וה״טו מאץ׳ אינפורמיישן״ שלה מעורר הזדהות בצורה יוצאת מן הכלל.

למה את מקשיבה כשאת מאיירת? אני מאוד אוהבת את הפודקאסט טיים קרייסיס בהנחיית עזרא קניג והצייר ג׳ייק לונגסטרת׳, שבו משוחחים (בין השאר) על תרבות פופולרית, מוזיקה וחטיפים ומספרים סיפורים. בחירה קצת יותר איזוטרית היא אושיית הגיימינג לילסימסי שבונה בתים בסימס ומדברת על החיים.

איה טל־שיר, שבע שנים לפרס קרטס לקומיקס

איה טל־שיר, שבע שנים לפרס קרטס לקומיקס


שיינה פז׳וליס / הכל יסתדר

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך? התערוכה מציגה מחאה על מגוון רחב של נושאים אקטואליים המתרחשים בעולם, דרך מחווה ללהקת הדג נחש שקונספט המחאה מאפיין אותה. לצד ביטוי המציאות יש בה גם הרבה דמיון.

מה איירת בזמן הקורונה? איירתי וציירתי גם תרגילים מטעם מבית הספר וגם דברים משלי בזמני הפנוי: עבודות שמתייחסות לנושא המחאה, ולמחאות ספציפיות ברחבי העולם, נגד אלימות, שחיתות וגירוש פליטים. נושא זה נוגע ללבי מכיוון שכואב לי לראות מחאות שאף אחד אינו מתייחס אליהן ברצינות. אני מאיירת ומציירת כדי להביע את עצמי ולבטא את מה שבלבי ובדמיוני.

מי המאייר.ת האהובה עליך כרגע ולמה? האמנית והיוצרת האהובה עליי בשנה האחרונה היא Ellen Sheidlin, ציירת ויוצרת מסנט פטרסבורג (רוסיה) שהכרתי מהאינסטגרם. אני אוהבת אותה מכיוון שבעבודות שלה אפשר לצאת מהמציאות ולחיות בדמיון.

למה את מקשיבה כשאת מאיירת? אני נוטה לשמוע מוזיקת ראפ או פופ, תלוי בנושא של הציור/האיור. זמרי פופ כמו בילי אייליש או אריאנה גרנדה או אמני ראפ כמו קארדי בי, ניקי מינאז׳ וטראוויס סקוט. כשאני סתם מציירת ורוצה להגיע לתובנות כלשהן, אני שומעת שירים של אדל.

שיינה פז׳וליס / הכל יסתדר


תמר טל־אל / מהבית

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך? זה זמן טוב לצאת מהבית ולהיכנס לבתים שונים דרך עיניהם של יוצרים שמשתפים את החוויות שלהם מהתקופה המשוגעת של הסגר. התערוכה נותנת הזדמנות להקשיב, לראות, להתרגש, ולהזדהות מהיצירות ולדעת שאנחנו לא לבד…

מה איירת בזמן הקורונה? בדרך כלל האיורים שלי צבעוניים, עמוסים ומלאי חיים. כשהקורונה נכנסה לחיינו התחלתי לאייר בעיקר שמיים, עננים וחלונות – המון לבן. הבנתי שחשוב לתת מרחב לאיור על גבי הדף, כמו שאני צריכה מרחב ואוויר בתקופת סגר. איזה מזל שיש לי את האיור שמאפשר לי לברוא עולם שבו אני יכולה לנשום לרווחה. 

מי המאייר.ת האהובה עליך כרגע ולמה? Tatjana Prenzel: לכל איור שהיא מאיירת יש סיפור, ובאמצעות עדינות וצבעוניות מדויקת היא מצליחה לייצר המון מרחב ושקט, גם כשהאיורים עמוסים. 

למה את מקשיבה כשאת מאיירת? אני לא שומעת מוזיקה כשאני מאיירת. האמת היא שאני לא שומעת כלום. אני מורידה את מכשירי השמיעה ומקשיבה לשקט שלי.

תמר טל־אל, מהבית

תמר טל־אל, מהבית


נועה גופר / צייר לי בריאה

למה כדאי לבקר בתערוכה שלך? התערוכה מציגה את בריאת העולם מנקודות מבט שונות, ומרגש לראות את ההבדלים התרבותיים, השונה והדומה, בין המיתולוגיות השונות, ומה אפשר להבין מהן על העם שגדל עליהן. כל זה דרך הפרשנות של שלל מאיירות שונות ומשונות.

מה איירת בזמן הקורונה? בזמן הקורונה איירתי יומן פעילות יומי.

מי המאייר.ת האהובה עליך כרגע ולמה? קשה לבחור אבל יש שתיים כרגע שאני מאוד אוהבת. seosooc: אני אוהבת שהיא תמיד מראה את ההשראה או את הדרך שבה היא הגיעה לאייר. כל פוסט הוא כמו סיפור קטן בפני עצמו ומופלא לראות את האינטרפטציה שלה לחיים. Mogu Takahashi: אמנית יוצאת דופן שעבודותיה והיומנים שלה, מרגשים אותי כל פעם. יש בעבודות שלה משהו ילדותי ונוגע לב, הבחירות הצבעוניות שלה פשוטות ומדוייקות, ובעיקר נקודת מבט כל כך ספציפית ויוצאת דופן שלא ראיתי כמוה.

למה את מקשיבה כשאת מאיירת? כשאני מאיירת אני אוהבת לשמוע את הפלייליסטים הבאים: 1 / 2 / 3.

נועה גופר, צייר לי בריאה

נועה גופר, צייר לי בריאה


שחר גרושקו / מגזריות

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך? התערוכה מאפשרת הסתכלות חדשה וייחודית על ליבה של עשיה אמנותית נשית דתית, על מחשבות, הסתכלות, זוויות, אמירות פוליטיות וכמובן מגדריות. האמירה המגדרית מרבה לחצוץ בין פלגי האוכלוסיה השונים, אך פה ניתנת הזדמנות לפן החזותי להביע עמדה ולהוות לגשר בין הצופה והיוצרת. 

מה איירת בזמן הקורונה? אני מוצאת שבתקופה זו אני משתמשת יותר בצילום; פשוט בעזרת האייפון. אני מקבלת השראה מהטבע סביבי ומנסה לא לקלקל את היופי בפריים.

מי המאייר.ת האהוב עליך כרגע ולמה? בכל הכנות, הבן שלי סיני. פיקאסו פעם אמר ״הייתי זקוק לארבע שנים כדי ללמוד לצייר כמו רפאל, ולתקופת חיים שלמה כדי ללמוד לצייר כמו ילד״. ועכשיו ברצינות: הוא לוקח חפצים – בוקסר, כפית, משחקים, מהדק ועוד ועוד – מכניס למדפסת משכפל וצובע. וואו. מזכיר לי את השכפולים של מאן ריי.

למה את מקשיבה כשאת מאיירת? לאחרונה בעיקר ל־Cat Stevens.

שחר גרושקו, מגזריות

שחר גרושקו, מגזריות

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden