כל מה שחשוב ויפה
קולקציית חורף 20/21 של Northern Star
נדב רוזנברג, קולקציית חורף 2020 של Northern Star. צילומים: אסף עיני

נדב רוזנברג מצא נחמה בטבע ובאימפרסיוניזם

קולקציית החורף של Northern Star הושפעה מהחיפוש אחר נחמה וההכרה במרכזיותו של הטבע. בהשראת האימפרסיוניזם יצר רוזנברג מרקמים טקסטיליים תלת־ממדיים המדמים קווי אופק טבעיים

Capture Nature, קולקציית חורף 2020 של נדב רוזנברג ל־Northern Star – המותג שהקים ב־2012, שנתיים לאחר שסיים את לימודיו במחלקה לעיצוב אופנה בשנקר – עוצבה בתקופה לא שגרתית. בדומה לרבים אחרים, התקופה עוררה גם ברוזנברג כמיהה לחזור למקומות הבסיסיים והאהובים עליו, בחיפוש אחר נחמה בדברים הקטנים שהיו מובנים מאליהם בעבר, ובעידן הנוכחי קצת פחות.

ההכרה במרכזיותו של הטבע ועוצמת השפעתו על החיים, חיברה את רוזנברג לזרם האימפרסיוניסטי שאמניו הביעו דרך יצירותיהם גישה אמנותית חדשה. הם ציירו מחוץ לסטודיו במטרה לתפוס את הרגע החולף, את האור בשעה המסוימת ביום, ואת השפעותיו על המרקם, על הצבעוניות ועל הטבע המתואר. 

קולקציית חורף 20/21 של Northern Star קולקציית חורף 20/21 של Northern Star קולקציית חורף 20/21 של Northern Star קולקציית חורף 20/21 של Northern Star

בהשראת הצבעוניות העשירה בציוריהם, שנוצרה באמצעות משיכות מכחול קטנות ומהירות, יצר רוזנברג מרקמים טקסטיליים תלת־ממדיים המדמים קווי אופק טבעיים. המרקמים משלבים את טכניקת חיתוכי הלייזר המזוהה עם המותג מיום הקמתו, יחד עם עבודת יד עמלנית של השחלת חוטי צמר, אקרילן ושרוכים יחודיים שליקט לאורך השנים מחנויות וינטג׳ באירופה. 

הקולקציה כוללת חולצות ושמלות סווטשירט, קפוצ׳ונים שמורכבים מסריגי ויסקוזה, קטיפות כותנה וסריגי ג׳רזי, לצד פריטי אריג מכותנות יפניות, קרפ לייקרה ועוד. רוב הבדים מיובאים בייבוא אישי מיפן. 

נער שהגיע לעיר הגדולה

רוזנברג, בן 35, גדל בשרון. שתי הנשים הדומיננטיות בחייו, הוא מספר, הן אימו וסבתו השונות זו מזו: האם מטופחת ונשית, בצעירותה אף היתה דוגמנית והסבתא אשת רוח. ״משהו בשילוב של שתיהן עיצב אותי״, הוא אומר. ״סבתא היתה האחראית על החינוך התרבותי שלי ואמא על החינוך לאסתטיקה. כמובן שכיום שרוזנברג מלביש את שתיהן. 

״מאז שאני זוכר את עצמי, ציירתי. הייתי ילד מופנם והציור היה כנראה מקום המפלט שלי. ציירתי אופנה, נימפות, דמויות מאורכות וכדומה. לא תפרתי, אבל היה ברור שאני הולך להתעסק באופנה. לא חשבתי על משהו אחר חוץ מאופנה. בתיכון למדתי במגמת אמנות והמורה שליוותה אותי בפרויקט הגמר, אמרה לי כבר אז, שמאד ברור לאן אני הולך: לאופנה. זה זרם לי בעורקים״.

הייתי הכי צעיר בכיתה, ולגמרי לא הכי מוכשר. כולם היו הרבה יותר מבושלים וידעו מה הם רוצים. הייתי ממש נער מתבגר, גיי שהגיע לעיר הגדולה. היה קשה, הייתי חסר ביטחון בגלל הגיל שלי, בגלל חוסר היכולת הטכנית, אבל זה מה שהפך אותי לתחרותי: הרצון להדביק את הפערים

לאחר השירות הצבאי החל ללמוד בשנקר. ״הייתי הכי צעיר בכיתה, ולגמרי לא הכי מוכשר. הגעתי ללא מושג בעולמות האופנה, כולם היו הרבה יותר מבושלים וידעו מה הם רוצים. הייתי ממש נער מתבגר, גיי שהגיע לעיר הגדולה.

״לא הייתי חזק מבחינה טכנית, היה קשה, הייתי חסר ביטחון בגלל הגיל שלי, בגלל חוסר היכולת הטכנית. הרב הגיעו יותר מוכנים אבל זה מה שהפך אותי לתחרותי: הרצון להדביק את הפערים״.

נדב רוזנברג

נדב רוזנברג

״עם הזמן למדתי מה מעניין אותי והתאהבתי עוד יותר בתחום שבו אני עוסק. עניינו אותי נושאים שהם לא במיינסטרים: לדוגמה, בקורס שמלה שחורה של רונן לוין, נדרשנו לצאת מהצבע השחור. אני הגעתי מזה לתיאטרון יידיש: תרבות שנגנזה, הרבה קראפטיות, עניינה אותי ההיסטוריה של העם היהודי. בהמשך התעסקתי במגדר ובג׳נדר, בתרבות הדראג ומאיפה היא התחילה. עניינו אותי העולמות הקשים והאפלים של התרבות הזו״.

השאלות של זהות וקהילה המשיכו להעסיק אותו גם לאחר הלימודים. ״עד לפני מספר שנים הייתי מאוד שמן. זה היה סוג של דיסוננס בהיותי גיי שמתעסק באסתטיקה, וגרם לי להרגיש לא חלק מהתרבות הגאה. החזות החיצונית שלי, שלא הייתי שלם איתה, היא שגרמה לי לחקור את תחומי השוליים של האופנה.

עד לפני מספר שנים הייתי מאוד שמן. זה היה סוג של דיסוננס בהיותי גיי שמתעסק באסתטיקה, וגרם לי להרגיש לא חלק מהתרבות הגאה. החזות החיצונית שלי, שלא הייתי שלם איתה, היא שגרמה לי לחקור את תחומי השוליים של האופנה

״עניינו אותי האנשים שבשוליי הקהילות שלהם, לדוגמה טרנסג׳נדרים, שעד היום הם החברים הכי טובים שלי. בקורס וינטאג׳ במהלך הלימודים עשיתי עבודה על ליי באוורי, דראג קווין, אמן פרפורמנס ומעצב אופנה אוסטרלי שפעל בלונדון, שהיה ידוע בתלבושות ובאיפור המפוארים והמוזרים שלו, כמו גם בהופעותיו״.

שירות לקוחות זה הסוד

עם סיום הלימודים (2010) נסע רוזנברג ללונדון ״עם אנגלית רצוצה״ אבל עם נחישות ורצון לעבוד בחו״ל. ״יכולתי לעבוד אצל מקווין, הייתה לי הצעה, אבל היה ברור שזה יהיה משהו שולי. באופי שלי הבנתי שמתאים לי בית אופנה קטן יותר ואינטימי. התקבלתי לעבוד אצל דיויד קומה, ומהרגע הראשון היה ביננו חיבור נפלא.

״שנינו דיברנו אנגלית לא טובה, שני זרים בעיר הגדולה. הוא התלהב בעיקר מהקראפטיות שבעבודות שלי ומהשוני שבין הסגנונות שלנו, מהקוויריות שבעבודות הגמר שלי בשנקר ועוד. נתתי לו את הנשמה – עשינו יחד את קולקציית חורף 2011 ואין לי ספק שהיתה בה טביעת היד שלי – הצבעוניות, חיתוכי הלייזר שכל כך מאפיינים אותי – זה היה רגע של נחת.

״אבל התגעגעתי בטרוף, הבנתי כמה אני תל אביבי, הבנתי שבסוף בכל מקום בעולם הכל אותו הדבר ובסוף כל יום חוזרים הביתה לטרנינג. הבנתי שאני רוצה לעשות את זה כאן״.

קולקציית חורף 20/21 של Northern Star קולקציית חורף 20/21 של Northern Star קולקציית חורף 20/21 של Northern Star קולקציית חורף 20/21 של Northern Star

לאחר שנה חזר לארץ והתחיל לעבוד באופן עצמאי, בהתחלה בזהירות, מהממ״ד שבבית ההורים, עם סטנד ושולחן גזירה (״הכל בקטן״). מכיוון שלא רצה לקרוא למותג על שמו (״אני אדם פחות פרונטלי״), הוא בחר ב־Northern Star. ״כוכב הצפון הוא על זמני ויהיה שם תמיד, מה שמתחבר לעולמות האופנה. מצד אחד לקביעות שבאופנה שתהיה תמיד, לצד השינויים התמידיים שהיא עוברת״.

בשנת 2015 נבחר רוזנברג למחזור הראשון של חממת מפעל הפיס לאופנה, וכיום יש לו שתי חנויות, הראשית במתחם בזל שבתל אביב והשנייה, שמתפקדת גם כסטודיו, ביפו. הוא מעצב רק לנשים, למרות ניסיונות שכנוע מצד חברים ומצד בן זוגו, שאיתו הוא חי בשש השנים האחרונות. לדבריו, עיצוב בגדי גברים דורש משאב של זמן ואנרגיה, והוא לא מאמין באופנת יוניסקס.

האופנה שלו היא בעלת גזרות נשיות, ולדבריו יש שוני בגזרות לגברים ואין קיצורי דרך. את טווח הגילאים של הלקוחה שלו הוא מגדיר מ־25 ועד 70. ״זה אולי מוזר אבל זה המנעד שאליו אני מכוון. הרבה אימהות ובנות, אני אוהב את זה: כל אחת קונה פריטים אחרים אבל שתיהן יוצאות מכאן עם מלתחה שלמה.

״אני שומר על קשר אישי עם הלקוחות, מכיר אותן באופן אישי, יודע בדיוק מה הן אוהבות. זה אולי גוזל זמן, אבל זה כנראה מה שמתאים לי – האינטימיות. שירות לקוחות זה הסוד, והתאמה אישית היא מילת קסם. זה גם מה שעבד לטובתי בימי הקורונה והסגר הראשון. בזכות הקשר האישי עם הלקוחות והתאמת הפריטים לכל אחת ואחת, הצלחתי לרומם את רוחן, לעשות להן טוב, וכן, מבחינתי זו היתה תקופה לגמרי לא רעה״. 

איפה תהיה בעוד עשר שנים? 

״עוד לא הגעתי לתקרת הזכוכית שלי. אני עוד לא שם. אני רואה את עצמי כאן בארץ, עם משפחה קטנה, עוזב את פלורנטין וגר במרכז תל אביב. אני שואף למכור בעולם, אבל הבסיס שלי יהיה כאן״. 

קולקציית חורף 20/21 של Northern Star קולקציית חורף 20/21 של Northern Star

*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

  1. איתי

    צילומים מעולים וקולקציה מעוררת השראה 3>

  2. מתעניין

    מי זאת הדוגמנית המהממת הזאת? וואו!!!

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden