כל מה שחשוב ויפה
יערה שנהב, נועה מאור ודניאל אילביצקי. צילומים: המרכז האקדמי ויצו חיפה

הסטודנטים של ויצו אוהבים את חיפה

שיתוף פעולה בין הסיטי סנטר שבמושבה הגרמנית למחלקה לתקשורת חזותית בוויצו חיפה, מציג הקרנות בנושאי פלורליזם, דו קיום וקבלת האחר, על אייקון עירוני־תיירותי חדש לרגל החג של החגים

דצמבר, שנת 2020 מתקרבת לקיצה. מידי שנה מתקיים בחיפה בתקופה זו של השנה אירוע ״החג של החגים״, שתכליתו להדגיש את הסובלנות ואת דו הקיום המאפיינים את העיר, והוא מושך אליו מבקרים מכל רחבי הארץ. 

עם קורונה שמרחפת ברקע קצת בעייתי לדבר על אירועים ותיירות, אך מי שכן יגיעו לחיפה עד סוף החודש יוכלו להתרשם, בין היתר, מפרויקט תיירותי מיוחד – מיצב שמעוצב כקומפוזיציה של אותיות המייצרות את המשפט I LOVE HAIFA, ושעליו מוקנים סרטוני וידאו שיצרו סטודנטים משנה ד׳ מהמחלקה לתקשורת חזותית בוויצו חיפה.

המיצב המשולב נולד משיתוף פעולה שנרקם ביוזמת רני בנדר, מנכ״ל הסיטי סנטר שבמושבה הגרמנית, בין המרכז שבראשו הוא עומד לבין המחלקה בוויצו והסטודיו לעיצוב רב תחומי דותן־לידזי׳.

את מיצב האותיות יצר הסטודיו כאייקון עירוני־תיירותי, שהושק רשמית לפני ארבעה חודשים ״תוך כדי הקורונה״, והוא מוצב על גבי במה ברחבה של הסיטי סנטר. האותיות המרכיבות אותו עשויות מפיברגלס, ומופעו גדל הממדים מתנשא לגובה 3.5 מטרים, נפרש לרוחב 4.5 מטרים, כשעומק כל אות הוא כ־70 ס״מ. 

אני אוהב.ת את חיפה

אני אוהב.ת את חיפה

מיצב האותיות ללא ההקרנה

מיצב האותיות ללא ההקרנה

במסגרת שיתוף הפעולה, שנוצר לרגל החג של החגים ונועד לעודד את התיירות בעיר, נעשה בו שימוש המבוסס על טכנולוגיית מיפוי וידאו (VIDEO MAPPING), המאפשרת להקרין מיצגי וידאו על גבי אוביקטים פיזיים, תוך יצירת אשליה אופטית של תנועה וחיים. ״וידאו־מפינג מושתת על מקרן רב עוצמה, שבמקרה זה מקרין על האותיות, כשכל אות משמשת כמסך וריבוי המסכים מייצר תחושת תלת־ממד״, מספר המעצב אבישי דותן, יוצר המיצב.

המקרן מותקן על עמוד גבוה במרחק מספר מטרים מהמיצב ומכוון במדויק לאותיות, שעליהן מוקרנים הסרטונים. הצורניות הלא שגרתית אתגרה את הסטודנטים, שמעבר לשילוב מרכיבי קול, תנועה, אנימציה וקומפוזיציה, נדרשו לייצר את העבודות עם שכבה של ׳מסכה׳ בתצורת אותיות המיצב, ולא במסך ריבועי רגיל״. 

 ״העבודות שיצרו הסטודנטים עוסקות בנושאי פלורליזם, דו קיום וקבלת האחר, שמאפיינים את העיר״, אומר ירון שין, ראש המחלקה. ״בפרויקט הייחודי הסטודנטים שיתפו את השקפותיהם האישיות בנושאים אלה ומציגים אותן על גבי פלטפורמה מתקדמת שמאפשר המיצב התיירותי, והציבור יבחר את העבודה הזוכה״. כך, את הסרטון המועדף עליהם יוכלו המבקרים/צופים לבחור באמצעות מילוי טופס ייעודי המופיע בעמוד הפייסבוק של הסיטי סנטר. 

 

 

עבודתם של עפרי יוסף ודניאל פלג אוספת ומקבצת סיפורים על רגעי נוסטלגיה חיפאיים, שכל תושב העיר יוכל להזדהות איתם. את הסיפורים מציגים יוסף ופלג כקולאז׳ שמשלב צילומים וצורות גרפיות, ומציג כך את החוויה של להיות חיפאי כחוויה של כיף, הומור ושמחה.

טאי טיצר, שחר שטרית ותמר ויינר עוסקות בהרמוניה התרבותית שקיימת בעיר. הסרטון מציג את המגוון התרבותי בחיפה באמצעות דמויות שונות שמשוטטות במקומות ובאתרים מייצגים של העיר בצורה צבעונית ומהנה.

שכנות, אחד הנושאים הנגזרים מהפלורליזם של חיפה ומייצגים אותו, עומד במרכז העבודה של יערה שנהב, נועה מאור ודניאל אילביצקי. תחושת השכנות יוצרת אווירה מיוחדת, שאותה מציג הסרטון על ידי המבנה השכונתי והחפצים המועברים בקהילתיות החיפאית.

דור דרורי ואלמוג חמדי מציגים בסרטון אנימציה שיצרו, את החוויה שחיפה מציגה מנקודת מבט של מי שהגיעו אליה בעקבות הלימודים. הסרטון מציג דמות של בחור שמגיע לעיר ״מבחוץ״, ועובר איתו את החוויה, משוטטות ועד זיכרונות שהעיר הותירה בו.

אור קטן ובן שיטרית מספרים סיפור חיפאי הרמוני, קצבי ושזור בהומור שמבוסס על אלמנטים שונים בחיפה, ההווי שלה, המראות והתרבות. כשם שהעיר מאפשרת גיוון תרבותי, דו קיום והרמוניה קהילתית, כך גם הסיפור נרקם מתצלומים, איורים, צבעים, טקסטורות וסאונד על מנת להוכיח שהם יכולים לחיות יחד ולספר סיפור מיוחד ומגוון.

העבודה של דניאל בירן ודניאל טל מתייחסת לחיפה כאל שמיכת טלאים, ששומרת ומאגדת תחתיה את ההרכב האנושי של חיפה, מחברת ותופרת בהרמוניה דתות, עמים ואנשים. את הרעיון מייצגת חגיגה של פאטרנים המופיעים על בדים שמאפיינים את התרבויות והקבוצות השונות.

הסרטון של נעה עופרי, ולריה ניימרקס ויעלי יחיאל, מדמה סיור וירטואלי דרך המבנים של חיפה, מתייחס לצורניות שלהם בהבט ארכיטקטוני ודרכו מספר עליהם.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden