כל מה שחשוב ויפה
מייסא דאהר
מייסא דאהר. צילום: עיסאם סכראן

מה קורה // מייסא דאהר

תערוכת היחיד של מייסא דאהר חונכת את גלריית לחם ושושנים עם עבודות שחוקרות, מפקחות ומסתכלות על הסביבה שלהן

מי?

מייסא דאהר, בת 28, גרה בנצרת.
אינסטגרם / פייסבוק

סטטוס זוגי?

רווקה, לא בחיפושים. 

מה בצלחת?

אני אוהבת אוכל טעים מכל המטבחים. לאחרונה כיף לי לאכול בריא. 

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

דני בן שמחון מ״סינדיאנת הגליל״ הציע לי שנעבוד ביחד לתערוכה שתפתח את גלריית לחם ושושנים. שוחחתי עם לאה אביר, האוצרת, ידענו מההתחלה שנושא התערוכה יתעסק ברמזים השייכים לאישה ותפקידה. 

ואז הבנו שמהעבודות עולה תחושה שהן חוקרות, מפקחות, מסתכלות על הסביבה שלהן. נוסיף על כך, שהעין חוזרת על עצמה כרמז בהרבה עבודות, ומכאן באה הכותרת של התערוכה, עין פקוחה, שמוצגת עד 20.2 בגלריה החדשה במשרדים של ארגון והיא התערוכה הפותחת של הגלריה.

מייסא דאהר, עין פקוחה

צילומים: עיסאם סכראן

מייסא דאהר, עין פקוחה מייסא דאהר, עין פקוחה

birds

אני עובדת בעיקר בציור ובווידיאו, עורכת את שני המדיומים באופן דומה, בונה פריים אחרי פריים, וכתמים של צבע בתוכם. יש לי חשק לצבע שממשיך עד היום, לפחות. אני מנסה לבנות דרכם עולם מקביל שיש לי גמישות במרחב שלו.

את הדימויים אני שואבת מהילדות ומההווה, מהזכרון ומהמדיה. אני משחקת בין הגבולות של כל אלה ושואלת שאלות על המרחב של המציאות שלנו היום.

לאחרונה השתתפתי בתערוכה קבוצתית, ״משוואות מרחק״ במרכז מעמותה בירושלים. קראתי לעבודות שלי ״על הקצה של המחשבות שלי״. מעניין אותי הקו הזה המפריד, הקו שעל הגבול, בין מרחב אחד לאחר: האם הוא מפריד? מה יקרה אם פורסים את המרחב דרכו? 

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

לא פגשתי אמנים מפורסמים. אני מעריכה ומעריצה את המרצה שלי לשעבר, טליה הופמן, אחת הדמויות שפתחו לי את העיניים לכוח של אמנות ככלי שפותח שאלות ומערער על המובן מאליו.

ראיתי את איי וויווי במוזיאון ישראל בירושלים, אבל לא היה לי אומץ להתקרב ולפגוש אותו אישית. רציתי לשאול אותו איך אפשר לשמור על ערכים ולהציג במוסדות ששייכים לשלטון שאנחנו מבקרים? איך אפשר לבקר אותם ולהתנגד להם ולעבוד דרכם באותו זמן? איך אפשר להשתמש באמנות בחברה ולשנות? 

מייסא דאהר, עין פקוחה מייסא דאהר, עין פקוחה

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

יש לי מלא חלומות. הפרויקט הבא שלי, ביחד עם חברה, הוא להקים מרחב אמנותי בנצרת, עיר המולד שלנו; מרחב שנותן אפשרות לשיח ולחקר התפקיד של האמנות בעיר, בחברה, ולעודד אינטראקציה בין האזרח למרחב הגיאוגרפי שלו. אני לא יודעת כמה צריך כסף, זה עדיין בתכנון, נראה לי כמה עשרות אלפים.

מבחינת עבודות, לאחרונה אני חושבת כל הזמן על סרט שמתעסק בכלים ובאטריבוטים שנשים משתמשות בהם במאבק שלהן נגד שוביניזם ונגד הכיבוש. נראה לי שהתקציב שאצטרך לפרויקט הזה הוא מעל 20 אלף.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

קניתי מכנסיים ירוקים. זה היה צעד אמיץ: אני רגילה לקנות מכנסי ג׳ינס.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden