כל מה שחשוב ויפה
אלון ליבנה, קולקציית Else
אלון ליבנה, קולקציית Else. צילום: דור דרון

אלון ליבנה מחפש הרפתקאות בחלל 

מעצב האופנה אלון ליבנה יצר קולקציה בהשראת יצורים מעולמות אחרים, ומדבר על הפרויקט שיזם למען המאבק באלימות, על הדוגמנית הדיגיטלית והכוכבות שלובשות את הבגדים שלו

Else, קולקציית הקונספט החדשה של אלון ליבנה, תופסת את העין בוויזואליות המרשימה שלה. לא במקרה היא נקראת else (״אחרת״): הקולקציה החדשה שונה מקולקציות קודמות שלו, בין אם בפרינטים, בצבעוניות ובחיבורים או בחוויה הכללית שהיא משדרת. יחד עם זאת, היא מצליחה להעביר את הדי.אן.איי המזוהה של ליבנה, מעין כתב יד שמקשר בין כל הקולקציות. 

״כל הקונספט של הקולקציה הזו היה החיפוש איך נראים עולמות אחרים, ואיך נראים היצורים שחיים בעולמות האחרים האלה״, אומר ליבנה. ״עשיתי מחקר גדול בעזרת סרטים, תוכניות טלוויזיה, ספרים, אמנים. שמתי לב שהרבה פעמים לוקחים יצורים שדווקא נמצאים בעולם שלנו ומתרגמים אותם לסוג של חייזרים״.

ליבנה זיהה שפעמים רבות היוצרים לוקחים תכונות של בעלי חיים ויצורים מוכרים לנו, ומתרגמים אותן ל״תכונות חייזריות״, כמו לדוגמה חרקים עם עיניים גדולות או גוף שמזכיר דיונון. 

בעקבות המחקר הוא הבין שכל דימוי שלנו לגבי המראה החיצוני של יצורים בעולמות אחרים לקוח מאלה שחיים על כדור הארץ. בעקבות זאת גם הקולקציה החייזרית שלו מורכבת מפרינטים של חברבורות נמר, משולבים יחד עם אלמנטים ופרינטים בינאריים, כמו קווים ישרים ועיגולים שמסונכרנים אחד עם השני. 

טכניקה נוספת שבה השתמש הייתה חיבור בין מספר פרוות סינתטיות שונות, שזירת נוצות ויצירת טקסטורה פרוותית חדשה, כך שליבנה יצר מעין פרינט חדש של פרווה בגוונים של תכלת, צהוב וסגלגל. ״הקולקציה הזאת נועדה להיות אוונגרדית מצד אחד, כי אלו לא בגדים ׳לבישים׳ ליומיום, זה לא סוד. מצד שני, יש בהם הרבה מוטיבים שאפשר לפרש אותם בהמשך בקולקציות מסחריות יותר״, הוא אומר.

אלון ליבנה, קולקציית Else

צילום: גיא נחום לוי

אלון ליבנה, קולקציית Else

צילום: דור דרון

אלון ליבנה, קולקציית Else

צילום: דור דרון

אלון ליבנה, קולקציית Else

צילום: דור דרון

אלון ליבנה, קולקציית Else

צילום: דור דרון

אלון ליבנה, קולקציית Else

צילום: דור דרון

הקולקציות של לליבנה נחלקות בין קולקציות שמלות כלה וקולקציות קונספט נפרדות, שבהן הוא מרשה לעצמו לעבוד באופן פתוח יותר. בעיצוב שמלות כלה יש מגבלות כמו הצבע הלבן, לדוגמה. בקולקציות הקונספט זה משהו שאני לגמרי עושה מתוך ההשראות שלי, מבלי להתחשב במגבלות. אני עושה משהו שהוא לגמרי שלי, אני לא חושב מי ילבש את זה, לאיזה אירוע ילבשו את זה, אני לא חושב תקציבית, אני פשוט יוצר אמנות״.

ואת זה הוא יכול לעשות לאחר לא מעט שנים בתעשייה, הצגת קולקציות בשבועות אופנה ברחבי העולם, כוכבות ענק שלובשות את פריטיו ועבודה בבתי האופנה של רוברטו קוואלי ואלכסנדר מקווין. ״באמנות כמו באמנות, מישהו יכול לאהוב את זה ומישהו אחר יכול לשנוא את זה. זה לא חייב להיות לביש ונוח. לצורך העניין, עשיתי בקולקציה האחרונה שיתוף פעולה עם חברת שטיחים – כל אחד מהפריטים שוקל בערך עשרה קילו, זה לא באמת משהו שאפשר ללבוש.

״אם אני מוצא את עצמי עושה דברים בנאליים וחוזרים על עצמם אני מתחיל להשתעמם ומרגיש שזה מאבד מהערך. אני כל הזמן בחיפוש אחרי רעיונות ומקורות השראה חדשים״.

השחור החדש של ביונסה 

את הפריטים היותר אוונגרדיים ולעיתים גרנדיוזיים של ליבנה, לובשות בעיקר ידועניות וכוכבות־על בין־לאומיות. במשך השנים הוא הלביש כוכבות כמו ליידי גאגא, קים קרדשיאן, אריאנה גרנדה, מיילי סיירוס ועוד. בסרט האחרון של ביונסה, Black is a king, שיצא בחודש יוני, היא לבשה לא פחות משלושה לוקים של ליבנה שהוכנו במיוחד עבורה, כמובן; הרקדניות לבשו גם הן שני לוקים שונים שלו. 

הפעם הראשונה שבה הלביש את ביונסה הייתה ב־2014, לסיבוב ההופעות העולמי שלה. ליבנה היה הישראלי הראשון שחדר לארון התלבושות של קווין B. אבל לא רק עולמות הכוכבים מעוררים את דמיונו: בחודש שעבר יצר פרויקט מיוחד למען יום המאבק הבינלאומי באלימות כלפי נשים, שהדהד ברחבי הרשת בזכות התמונות העוצמתיות שליוו את ההפקה. במסגרת הפרויקט נבחרו עשר נשים, כל אחת מהן מרקע שונה ולכל אחת קול ייחודי משלה.

ביונסה, Black is King. צילום: מ״ל

ביונסה, Black is King. צילום: מ״ל

הפרויקט ליום המאבק הבינלאומי באלימות כלפי נשים

הפרויקט ליום המאבק הבינלאומי באלימות כלפי נשים. צילום: יוסי מיכאלי

אלון ליבנה

אלון ליבנה. צילום: רוני כנעני

בין המשתתפות בלטו סנדרה שדה, שחקנית תיאטרון בת 72; אסתר רדא, שנמצאת בחודש התשיעי להריונה; זוכת האירוויזיון נטע ברזילי; אלאיה הוף, דוגמנית טרנסקסואלית; מירי מסיקה, ניב סולטן ועוד. ״איחדתי בין הנשים ויצרתי סוג של רקמה אחת עם בדים. זה הגיע למקומות מעניינים – מכיוון שלמעשה לא היה שם בגד. הן ישבו ופשוט ליפפתי מעליהן בדים במקום. 

״רציתי ליצור את המסר של ׳רקמה אנושית אחת׳, ללא הבדלי מין, טבע, דעה פוליטית. פשוט לאחד ולהראות את הגיוון האנושי והנשי, ולהגיד שזה לא משנה אם את עשירה, ענייה, שחורה, לבנה – אלימות נגד נשים היא כלפי כל הנשים. הכוח שבנשים והגיוון שבנשים הוא זה שעומד בפרונט וצריך לעשות סוף לתופעה הבזויה והמזעזעת הזאת של אלימות כלפי נשים ואלימות בכלל״.

אם כבר מדובר במסרים שמובילים את הקונספט בעיצוב, ליבנה מדבר על ההמסר המרכזי שמוביל אותו: ״הרעיון המרכזי שמוביל אותי זה חופש, ובעיקר חופש ביטוי, להיות מי שאת.ה. לא משנה אם את דוגמנית טרנסקסואלית, אישה גדולת גוף, אישה מבוגרת או אישה כהת עור. יש את היופי בכל מקום.

לינדה הדוגמנית הווירטואלית 

ליבנה, שמנהל קריירה בין־לאומית וחי בשנים האחרונות על קו ניו יורק תל אביב, לא טס לחו״ל מאז תחילתה של הקורונה. את הזמן הזה ניצל לעשות פרויקטים בישראל, שנועדו לשמר את היצירה והעשייה. 

אחד הדברים החדשים שעליהם הוא עובד עכשיו היא דוגמנית דיגיטלית שיצר. ״קוראים לה לינדה נייט, היא סוג של דוגמנית וירטואלית מדהימה, שמקדמת אסתטיקה וערכים חדשניים יחסית לעולם האופנה. אנחנו עובדים עכשיו על עוד שתי דמויות חדשות, דוגמנית פלאס סייז ודוגמנית אתנית, שתהיה בין מולאטית לאסייתית, טיפוס מאוד אקזוטי ומעניין״. 

לינדה, הדוגמנית הווירטואלית

לינדה, הדוגמנית הווירטואלית. צילומים: לי אגמון

לינדה, הדוגמנית הווירטואלית

איך אתה מרגיש ביחס למגבלות הקורונה? 

״אני מחכה שהסיוט הזה יגמר כמה שיותר מהר, או שלפחות תהיה דרך לחיות עם זה בצורה יותר נורמלית. אני מציף את עצמי בפרויקטים ובהרפתקאות ללא הפסקה. כל דבר כזה נותן לי עוד השראה ועוד כיוונים״.

והאופנה הוירטואלית?

״הכיוון הזה מעניין במיוחד, אולי זה העתיד שלנו, אי אפשר לדעת עכשיו עם כל הקורונה. אני משאיר את עצמי תמיד פתוח לאופציות ולרעיונות חדשניים ועתידניים.

״אחד הדברים שהכי חשובים לי זה חופש יצירתי, לא להיות מקובע, לא לנסות לחזור על דברים של אחרים. צריך לעשות דברים שהם ייחודיים לך ושונים כי שם טמונה ההצלחה, לעשות דברים שהם בטוחים זה משהו שתמיד יהיה משעמם ולא חדשני״. 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

3 תגובות על הכתבה

 1. יצחק שכטר IFT

  אלון כל הכבוד אינך נח לרגע אחד אכן העתיד האופנה יהיה בווירטואלי .ברור לנו שהנהלותינו בתקופת הקורונה נתנה דחיפה גדולה ואתה לא רק מעצב אופנה אלא גם אומן לאחר שטיחים ולאחר חלל מה נותר לנו "בגד ללבוש" . האגודה הישראלית לאופנה וטקסטיל תמשיך ללוות אותך

 2. יצחק שכטר

  שכחתי להוסיף גם את האיורים שיצרת אותם לא רק לשמלה אלא גם לאומנות והצגת אותם בניו יורק . לדעתי המוזיאון של IFT חייב לערוך תערוכה לכבודך ויהיה זה גם כבוד לישראל
  ובמיוחד שגם הנך פועל מישראל.

 3. נירה כלב

  אני מוצאת שהבדים מאוד מצוירים יפה ממש מתוכנן מאויר ומצוייר יפה,כבר לא חשוב הבגד אלה העיטור שבבד.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden