כל מה שחשוב ויפה
רות דיין, 1956
רות דיין, 1956. צילום: מארק ניימן, לשכת העיתונות הממשלתית

רות דיין 1917-2021

פורטפוליו News: רות דיין, מעמודי התווך של האופנה הישראלית, הלכה היום (שישי) לעולמה, בגיל 103, חודש לפני יום הולדתה ה־104

רות דיין – המייסדת של משכית, אשתו הראשונה של הרמטכ״ל ושר הביטחון לשעבר משה דיין, ואימם של איש הקולנוע אסי דיין, חברת הכנסת לשעבר יעל דיין והפסל אודי דיין – מתה היום (שישי) בגיל 103. דיין, שנולדה בחיפה ב־1917 בשם רות שוורץ – ייסדה ב־1949 יחד עם החוקרת והרוקמת זהרה ויליבוש את פרוייקט ״אשת חיל״.

דיין, שעבדה באותה התקופה כמדריכה חקלאית במושבי העולים החדשים בפרוזדור ירושלים, הבחינה במיומנויות של הנשים בתחומי מלאכת היד והחליטה לנסות ולהפוך את העיסוק שלהן למקור פרנסה ושימור תרבותי. ויליבוש ודייין איתרו את הנשים, הדריכו אותן וביצעו שיווק ראשוני של יצירותיהן. ב־1952 היא עזבה את הפרויקט והתלוותה לבעלה אז, משה דיין, שנשלח לקורס מפקדים באנגליה.

רות דיין, 1955

רות דיין, 1955. צילום: משה פרידן

birds

שנה לאחר שובה לישראל, ב־1954, בעידוד ובתמיכה של שרת העבודה דאז, גולדה מאיר, ושל מנכ״ל משרד ראש הממשלה, טדי קולק, הפך פרויקט ״אשת חייל״ לחברת הלבשה ורקמה ממשלתית בשם משכית. דיין מונתה להיות מנכ״לית החברה ומטרתו העיקרית היתה לייצר מקומות תעסוקה למאות עובדים, בעיקר עולים חדשים, ובכך לשמר את מלאכות היד שאותן הביאו עמם העולים ארצה. סדנאות מלאכה נפתחו בכ־20 מעברות כשדיין סיפקה להן את חומרי הגלם, והתוצרים הסופיים נמכרו בחנויות ויצו בירושלים ובתל אביב.

ב־1955 צירפה דיין למשכית את מעצבת האופנה פיני לייטרסדורף, שהפכה את משכית לחברת אופנה בעלת שם עולמי. לייטרסדורף השכילה לשלב את המוטיבים המקומיים עם האופנה העילית, ואחד מפרטי האופנה המזוהים ביותר איתה ועם משכית הוא מעיל המדבר ושמלת עין גדי שהפכו לפריטים המזוהים ביותר עם החברה. את מעיל מדבר רכשו ולבשו נשות שגרירים, ידועניות מהעולם, נשות פוליטיקאים ועוד.

בשנת 1971 הפכה משכית לחברה פרטית. דיין עזבה אותה ב־1978 ובעקבותיה עזבה גם לייטרסדורף. ב־1994 נסגרה החברה וב־2013 משכית חזרה לפעול בזכות המעצבת שרון טל, שאף הצליחה לגייס את דיין לתמוך בהקמת המפעל מחדש.

שרון טל, מעיל מדבר, משכית

שרון טל, מעיל מדבר, משכית. צילום: גורן ליובונצ׳יץ׳

דיין היתה פעילה חברתית, נמנתה על מקימי ארגון וראייטי ישראל, היתה חברת המועצה הציבורית של ארגון יש דין (ארגון מתנדבים לזכויות אדם), חברת הוועד המנהל של המרכז היהודי ערבי לפיתוח כלכלי וחברת המועצה הציבורית של קרן אברהם. ב־1970 הצטרפה לאגודת ברית בני שם, אגודה להבנה בין יהודים וערבים, ושימשה כנשיאת האגודה במשך כ־40 שנה. ב־1967, לאחר מלחמת ששת הימים, שילבה במשכית רוקמות ערביות מקומיות במטרה לשתף את הפלסטינים במפעל היצירה, ובכך לשקף דו־קיום ישראלי ערבי. לאורך השנים מאות נשים מבית ג׳אללה, בית לחם ועזה עבדו במפעל חייה של דיין.

על מאמציה לקירוב לבבות בין יהודים לערבים קיבלה ב־1994 דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת בן־גוריון שבנגב. בשנת תשס״ב קיבלה את פרס יגאל אלון מטעם עמותת דור הפלמ״ח, וב־2010 קיבלה תואר דוקטור לשם כבוד מטעם אוניברסיטת חיפה.

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ספד לדיין וכתב בטוויטר ש״רות דיין איננה. אישה שהפכה לאגדה ישראלית עוד בחייה. אשת מופת ומודל לחיקוי לדורות של יזמים, שדבריה היו דברים של טעם ושל אהבה אין קץ למקום הזה ולתושביו באשר הם. אישה שידעה מהו טוב טעם, שיצירתה מחוברת לזמן ולמקום המיוחד הזה שכולנו אוהבים עד עומק הלב. כמוה. כמו כל מי שגידלה״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

 1. אתי(אתיקה) יפה

  תודה על כתבתך עמית. יש להוסיף כי רות דיין הקימה יחד עם חברות נוספות כמו נאורה ורשבסקי, לפני כ- 70 שנה את העמותה למען אמנים יוצרים,פעלה עבורם רבות בארץ ובעולם, לפרסומם, להצגתם, לפרנסתם ולהעצמתם. העמותה שעברה שינויים, היום הנה –
  ״קראפט ישראל״ ו״אמנים יוצרים בישראל״.
  רות ונאורה שהנה חברה בעמותת ״קראפט ישראל״, היום,שמרו על קשר לאורך כל השנים מאז.
  ורק הנתח הזה בפועלן שלה ושל נאורה ראוי לפרס מיוחד!
  בברכה,
  אתיקה יפה.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden