כל מה שחשוב ויפה
רונית בכל ולילך מדר. צילומים מ״ל
רונית בכר ולילך מדר. צילומים: מ״ל

אנימליה: רונית בכר ולילך מדר במקום לאמנות

בתערוכה אנימליה שנפתחה אתמול במקום לאמנות בקריית המלאכה רונית בכר ולילך מדר יוצרות סצנריו פנטסטי עם יצורי כילאיים בין פרא לאדם. אוצרת: חגית פלג רותם

״אני רואה בעיני רוחי איך אנחנו פותחות את דלת הגלריה, אחרי שעמדה סגורה כמעט חודשיים, ורואות שהפלמינגו התרבו. להקת פלמינגו מציפה את החלל״. אפשר להבין את החיזיון הדמיוני של רונית בכר, כחלק מהשיבוש שחל בעולם בשנה האחרונה. שיבוש של תחושת הזמן ושל תפיסת המציאות. הכמיהה אל הטבע והכניסה שלו אל תוך המרחבים האנושיים ביותר – הבית, העיר, חללי האמנות. הפנטזיה על ההתמזגות שלו בחיינו.

התערוכה ״אנימליה״ נולדה מתוך סקרנות משותפת של האמניות לילך מדר ורונית בכר, שנמשכו לחקור את הטבע האנושי והחייתי, את עולמות הממשי והפנטסטי, על המחבר והמפריד ביניהם. בכר היא מעצבת ויוצרת רב תחומית. בוגרת לימודי עיצוב תעשייתי, תואר ראשון ושני בבצלאל. הציגה בתערוכות בארץ ובחו״ל ומיוצגת בגלריה בסן פרנסיסקו. מדר היא אמנית רב תחומית. בוגרת לימודי צילום בבצלאל ותולדות האמנות באוניברסיטת תל אביב. מציגה בתערוכות, במסגרות עצמאיות ומוזיאליות, בארץ ובעולם.

 

רונית בכר ולילך מדר

רונית בכר ולילך מדר. צילומים: מ״ל

לילך מדר

לילך מדר

רונית בכר

רונית בכר

בגישה ששואבת השראה מאמנות הדאדא והסוריאליזם הן פורעות את גבולות הגוף והמגבלות החלות עליו, כל אחת בכלים, בחומרים ובאמצעים האמנותיים הייחודיים שלה: מדר בעבודות עדינות וקטנות מידות, אסמבלאז׳ חפצים ותמונות ובכר בחיתוכי מתכת שטוחים, המקבלים נפח ותנועה מהצלליות המוטלות על הקיר.

השתיים משלבות דימויים מתחומי החי/צומח/דומם ויוצרות יצורי כילאיים חינניים, בעלי תכונות מזוהות ומעוררות הזדהות. התוצאה רוויית הומור אך גם ביקורת, על העולם האנושי צר האופקים ועל הפוטנציאל הפראי שטמון בלב וביד האמן. העבודות יוצרות נרטיבים פתוחים. ניתן לטוות סביבן סיפורים ולפתח רעיונות אסוציאטיביים.

היוצרות, שידידות אישית ומקצועית נרקמה ביניהן, החליטו להציג בפעם הראשונה יחד. המפגש ביניהן מתקיים בתווך, בחלל ביניים שבו העבודות תלויות באוויר ומקיימות ביניהן איזון עדין.

במיניאטורות של לילך מדר מתערבבים נופים בדו־מימד עם אבנים טבעיות וחפצים רדי־מייד. היא מייצרת סצנות פעוטות, מתעתעות ופתייניות. מוביילים תלויים כתכשיטים דמיוניים בחלל או כצמחייה משתרגת. בין אם מדובר בקולאז׳ הבולים המזוהה שלה או בפיסול, העבודות דורשות ריכוז ומבט מקרוב לגילוי הפרטים.

מדר מייצרת דימויים בעלי מטען משמעות בלתי מילולי – אקזוטי, אירוטי, מאיים, אלים או נוירוטי, במסווה של תמימות. כלי נשק וחיילי צעצוע שמתמזגים עם מתיקות-יתר של בובות פלסטיק זעירות.

בעבודות המתכת של רונית בכר נוצר מפגש בין פרא לאדם סביב דמות הפלמינגו – ציפור משונה, שמקפלת בין כנפיה הוורודות, צווארה הארוך ורגליה הגרמיות, כל כך הרבה עדינות ופגיעות, כוח ואלגנטיות. בכר משלבת בדמות הפלמינגו זרועות ורגליים אנושיות, מפתלת צוואר ומאפשרת לשפת הגוף לבטא את המתח שבין המגבלות האנושיות לתעופה ולחופש הציפורי. בכר הרחיבה את המנעד ויצרה הטבעות בנייר של דמויות הכילאיים, כמעין רישום רפאים מינימליסטי.

לילך מדר

לילך מדר

רונית בכר

רונית בכר

הפלמינגו הפך בשנים האחרונות לסמל מתוק של חופש וחוסר דאגה; של מסחור וקיטש, אקזוטיקה בהישג יד. אך באותה עת הוא נשאר במצבו הטבעי, מרוחק, שלו, חופשי. בולט למרחוק בצבע הוורוד הצעקני שלו, בלתי נכנע לאפרוריות.

התערוכה נולדה ונהגתה לקראת שבוע האיור, שהשנה, תחת משבר הקורונה, הפך לפסטיבל פלואידי, שגבולותיו נמסו. הדחיות והתזוזות בלוח התערוכות דרשו גמישות מחשבתית וביצועית. הדרמה התעצמה כשלקראת מועד הפתיחה החדש הוכרז סגר שלישי.

כך הוצבו העבודות ביום הראשון לסגר, והתערוכה נותרה בציפייה דוממת לסיומו. כשמתבוננים בדמויות הפלמינגו המרחפות בחלל, קל לדמיין את החיים הרוחשים מאחורי דלתות סגורות.


אנימליה I רונית בכר, לילך מדר
אוצרת: חגית פלג רותם
מקום לאמנות בקריית המלאכה, עד 27.2

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden