כל מה שחשוב ויפה
אלכסנדר קאלדר, מוזיאון תל אביב
אלכסנדר קלדר, מוזיאון תל אביב. צילום: אלעד שריג

הרשימה המשותפת // 25.2.2021

אלכסנדר קלדר במוזיאון תל אביב, לחם ושושנים 15, גרגורי אבו במשכן לאמנות עין חרוד, מאתחלים אופנה בשנקר

אלכסנדר קלדר במוזיאון תל אביב 

במוזיאון תל אביב נפתחה שמש גדולה צהובה, תערוכת יחיד של האמן אלכסנדר קלדר (אוצרות: רונילי לוסטיג־שטינמץ, שחר מולכו) – פסל פורץ דרך, ממציא המובייל, מהאמנים המשפיעים והחשובים במאה ה־20. 

קלדר מפורסם בעולם בעיקר בזכות המצאת המובייל – מונח שטבע מרסל דושאן בעת ביקור בסטודיו של קלדר בפריז. הוא ניסח מחדש את עקרונות הפיסול ופתח אפשרויות מלהיבות וחדשות לדינמיות שלו במרחב. במקום אוביקט בעל מאסה מוצקה, יציבה וקבועה, הוא יצר גוף חי, המרחף בקלילות באוויר, מגיב לסביבה ומשתנה בחלל. הודות לתפיסה מקורית וחדשנית זו היה קלדר לאחד האמנים הפופולריים ופורצי הדרך במאה ה־20.

התערוכה חושפת את מגוון יצירתו של קלדר לאורך חמישה עשורים – מרישומי עיפרון מוקדמים, שיצר ב־1925, ועד אחד המוביילים האחרונים, שיצר ב־1976, שנת פטירתו. לצד עבודות פיסול איקוניות של האמן, התערוכה מתמקדת בחלק פחות מוכר ביצירתו: ציורי הגואש. מוצגים בה למעלה מ־80 ציורים שיצר במהלך חייו.

אלכסנדר קאלדר, שמש גדולה צהובה. Calder Foundation

אלכסנדר קלדר, שמש גדולה צהובה. Calder Foundation

אלכסנדר קאלדר, מוזיאון תל אביב

אלכסנדר קאלדר, מוזיאון תל אביב. צילום: אלעד שריג


לחם ושושנים 15

עמותת סינדיאנת הגליל ומען – ארגון עובדים, מקיימות מדי שנה תערוכה שנתית של מכירת יצירות אמנות, שהכנסותיה מוקדשות לפרויקטים המקדמים ומעודדים יציאת נשים מהמגזר הערבי לשוק העבודה. השנה תתקיים התערוכה בתאריכים  3-6 במרץ, סמוך ליום האישה הבינלאומי, בסדנאות האמנים בתל אביב.

יוצגו בה עבודותיהם של מעל 400 אמנים שתרמו אותן לקידום תעסוקת נשים ערביות בישראל, ביניהם זויה צ׳רקסקי, מיכל נאמן, פואד אגבריה, ציבי גבע, יאיר גרבוז, דוד עדיקא, מייסא דאהר, אפרת חכימי, כרם נאטור ועוד. טווח המחירים של העבודות הוא החל מ־300 ₪ ועד ליצירות המתומחרות באלפי שקלים, וכבר כעת מתקיימת מכירה מוקדמת של העבודות באתר התערוכה.

דגנית ברסט, מתוך לחם ושושנים 15

דגנית ברסט, מתוך לחם ושושנים 15

כרם נאטור, hide and seek

כרם נאטור, hide and seek

מתי אלמליח, ללא כותרת

מתי אלמליח, ללא כותרת


גרגורי אבו במשכן לאמנות עין חרוד

ידעתיך, תערוכת היחיד של גרגורי אבו (אוצרות: בת־שבע גולדמן־אידה ויניב שפירא) שנפתחה במשכן לאמנות עין חרוד, מציגה לראשונה את סדרת העבודות שיצר אבו בחמש השנים האחרונות. הסדרה כוללת סרטים ובהם פעולות שביצע אבו באתרים שונים בקצות תבל – באיי לופוטן שבצפון נורווגיה, ביער יקושימה שבדרום יפן, בשמורת עין זיו שבגליל המערבי ובאתר הביזנטי שבטה שבנגב. אבו, המשמש בהם כשחקן, כבמאי וכצלם, מציב את עצמו כחוליה נוספת ומרעננת באמנות שעניינה מודעות לטבע ולקיימות כמו גם לרב תרבותיות של העידן הזה.

גרגורי אבו, המשכן לאמנות עין חרוד

גרגורי אבו, המשכן לאמנות עין חרוד

גרגורי אבו, המשכן לאמנות עין חרוד

birds


מאתחלים אופנה בשנקר 

היום נפתחה בדיזנגוף סנטר (קומה מינוס אחת) בתל אביב תערוכה שמציגה 32 מערכות לבוש מקורס ״אתחול-אופנה״ במחלקה לעיצוב אופנה בשנקר, שמעבירות אורית פרייליך ודבי אלחייני. במהלך הקורס הסטודנטים לומדים להתבונן בתהליכי הייצור הקיימים ולעשות להם חשיבה מחדש, ויחד עם צרכן הקצה לסגור את המעגל ולהביא תיקון לעולם. 

השנה התקיים הקורס תוך שיתוף פעולה עם ארגון פתחון לב וחברת ערד טקסטיל. לדברי פרייליך, ״האג׳נדה של הקורס מחפשת תיקון למיצובו של עולם האופנה וגם תיקון עולם, שאם לא כן – ניקבר כולנו באדמה שבה לא יהיה כבר חול כי יוטמנו בה כל הבגדים שאנו מייצרים, צורכים וזורקים, המועברים למטמנות״.

ינון כהן, המחלקה לעיצוב אופנה, שנקר. צילום עידו לביא

ינון כהן, המחלקה לעיצוב אופנה, שנקר. צילום: עידו לביא

רוני מורל, המחלקה לעיצוב אופנה, שנקר. צילום עידו לביא

רוני מורל, המחלקה לעיצוב אופנה, שנקר. צילום: עידו לביא

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden