כל מה שחשוב ויפה
קום דה גרסון בארכיון האופנה הדיגיטלי של אנדרו קופרסנין ובלינדה צ׳ן
קום דה גרסון בארכיון האופנה הדיגיטלי של אנדרו קופרסנין ובלינדה צ׳ן

תמיד באופנה: נשארים מעודכנים גם מהבית

קום דה גרסון בארכיון האופנה הדיגיטלי, לסרוג את קארל לגרפלד, מדד אופנת הרחוב של ווג: עולם האופנה מתחדש בדיגיטל

ארכיון האופנה הדיגיטלי

ישנם אינספור בגדי אופנה נדירים ואוספים משמעותיים ששוכנים במוזיאונים, בארכיונים ובאוספים פרטיים ברחבי העולם, שמוצגים לציבור הרחב לעיתים רחוקות. גם כשהם מוצגים, לרוב זה קורה באופן בלתי מונגש ומאחורי זכוכית.

אלו בדיוק הסיבות שהביאו את אנדרו קופרסנין ובלינדה צ׳ן להקים את ארכיון האופנה הדיגיטלי והתלת־ממדי. השניים מודעים לכך שכיום העיסוק באופנה, טקסטיל ועיצוב, והקשר שבינם לבין התרבות והחברה, מעורר יותר ויותר עניין ובא לידי ביטוי בתערוכות במוזיאונים, הכנסים, וכמובן בארכיוני אופנה שהולכים ומתרבים.

הרעיון למיזם נולד כשקופרסנין וצ׳ן החלו לתהות האם אפשר להשתמש בגרפיקה ובסימולציה תלת־ממדית כדי להציג פריטי אופנה איקוניים, ובתוך כך להחזיר להם את התנועתיות הנדרשת, ולתת לקהל רחב יותר להעריך את העיצוב יוצא־הדופן שלהם. השניים, יזמים בתחום העיצוב התלת־ממדי, היו עסוקים במשך חודשים במחקר, בתיעוד בגדים ובהתנסות טכנולוגית, בעיקר כדי לראות מה אפשרי לביצוע.

קום דה גרסון הארכיון האופנה הדיגיטלי של אנדרו קופרסנין ובלינדה צ׳ן קום דה גרסון הארכיון האופנה הדיגיטלי של אנדרו קופרסנין ובלינדה צ׳ן קום דה גרסון הארכיון האופנה הדיגיטלי של אנדרו קופרסנין ובלינדה צ׳ן

לכל דגם יצרו השניים אישיות דיגיטלית שלבשה את הבגד ובכך הפיחו בו חיים ותחושה של תצוגה מלאה, שבה אפשר לראות את הפריט בתנועה, מקרוב ומכל זווית. ב־2019 השיקו את הסדרה הראשונה של קולקציית האופנה הווירטואלית שנאצרה יחד עם הארכיון של בית הספר הגבוה לאופנה, FIT.

הקולקציה הראשונה כללה ארבעה פריטי אופנה של איסי מיאקי, טרי מוגלר וקלייר מקרדל. הפריטים נבחרו על פי המבנה שלהם והיכולת להפוך אותם כל אחד לחוד לפריט וירטואלי תלת־ממדי. לאחרונה התווספו לאוסף גם מספר פריטים של המעצבת היפנית ריי קוואבוקו לקום דה גרסון. 

עם הצגתם של הדגמים החדשים קראו קופרסנין וצ׳ן למנהלי ארכיוני אופנה בעולם לשתף איתם פעולה. המטרה: לעלות שלב מהארכיונים הדיגיטליים המוכרים למעלה מ־20 שנה, ולהרחיב את יכולת השימור באופן הקרוב ביותר למראה הטבעי והמציאותי של הפריט.


קארל לגרפלד x וולמארק

חברת הצמר Woolmark מחיה את עיצוביו הסרוגים של קארל לגרפלד, אבל רק ל־777 ברי מזל בעולם שיוכלו להנות מהם. מדובר באחד הפרויקטים האחרונים שעליהם עבד לגרפלד יחד עם Woolmark, עוד משנת 2018: ערכת סריגה הכוללת ארבעה עיצובים של לגרפלד ובהם סוודר, כובע, צעיף וסרט לראש. עוד כוללת הערכה צמר מרינו שחור, סיכות כבש ממושקף לקישוט הפריטים, שעוצבו אף הן על ידי לגרפלד, וכמובן מסרגות והוראות לסריגה.  

אבל הנה המלכוד: כסף לא יכול לקנות את הערכה הזו. 777 סורגים ואספנים מהעולם יוכלו לזכות בה דרך כניסה לעמוד הפרויקט באתר של וולמארק. עליהם להזין סיסמה בת שבע ספרות שתינתן באמצעות ההרשמה לפרויקט (7 היה המספר המועדף על לגרפלד), ובשבוע השני של חודש מרץ תפרסם החברה את רשימת 777 המאושרים שזכו בערכה. סריגה שמחה! 


מדד אופנת הרחוב של ווג

מדד אופנת הרחוב של ווג. צילום מסך מאתר ווג

מדד אופנת הרחוב של ווג

כל עוד הנסיעות בעולם מוגבלות וכולנו מתגעגעים ותאבי חוויות לחזור לכך, החברות השונות מצליחות להמציא דרכים רעננות כדי לרגש אותנו, ובעיקר לשמור אותנו מעודכנים. מגזין האופנה ווג משיק כלי אינטראקטיבי חדש שמרכז תחת עמוד אחד את כל מה שקורה בעולמות אופנת הרחוב בבירות השונות בעולם.

העמוד מאפשר לאוהבי האופנה וסיורי הרחוב בבירות השונות להמשיך ולהרגיש מעודכנים, ובעיקר מאפשר לרענן את מקורות ההשראה. הוא פועל כמנוע חיפוש ומאפשר לצמצם את החיפוש דרך הגדרות של סוג פריט הלבוש, הסגנון, העיר והעונה.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden