כל מה שחשוב ויפה
אבנר כץ, מצא את אבנר וצבע אותי באדום
אבנר כץ, מצא את אבנר וצבע אותי באדום. צילום: אברהם חי

הרשימה המשותפת // 4.3.2021

אבנר כץ במוזיאון ישראל, תיקון חצות במרחב החברתי, כרם נאטור וגיא בן נר במכללת אורנים, אסתר בק וטובה סדן בגלריה BY5, בית בעין הוד

אבנר כץ במוזיאון ישראל

במרכז תערוכה חדשה לאמן אבנר כץ במוזיאון ישראל (אוצרת: אורנה גרנות) עומדת סדרת דיוקנאות עצמיים שצייר כץ מדי יום במשך שנה (2019-2020) לקראת יום הולדתו ה־80. בסדרה זו הוא מישיר מבט אמיץ אל עצמו, אל הזקנה ואל ארעיות החיים, ונעדר ממנה כליל ההומור האירוני והחריף שאפיין את איוריו ואת כתביו. כל אחד מהדיוקנאות היומיים תורם את חלקו לבריאת יצירה אפית, פסגה חדשה ביצירתו.

כץ, שמת בחודש ספטמבר האחרון, ידע על  התערוכה, היה מודע לנושא שנבחר ואפילו התכונן לבקר בגלריה כדי לדון בהצבת היצירות. הוא התרגש מאוד ותכנן להיות שותף פעיל בהכנות לקטלוג ולתערוכה.   לנוכח מותו התערוכה הפכה לכרוניקה מאוירת – אישית ואנושית – של מוות (לא) ידוע מראש.

בתערוכה מוצגות שלוש קבוצות של דיוקנאות עצמיים שיצר, ובכל אחת מהן מינון משתנה של טקסט ותמונה. ההתבוננות בהן יחד  מעשירה את דמותו כאדם וכיוצר ייחודי: סופר שמצייר תמונות וצייר שכותב מטפורות. 

אבנר כץ, דיוקן עצמי

אבנר כץ, דיוקן עצמי. צילום: לורה לכמן

אבנר כץ, מתוך מחברת מתווים

אבנר כץ, מתוך מחברת מתווים. צילום: לורה לכמן


תיקון חצות במרחב החברתי

לראשונה בעולם העיצוב הישראלי תיפתח הערב תערוכה קבוצתית (אוצרות: אפרת גרוסמן ונורית יעקבס ינון) שבה יציגו סטודנטים וסטודנטיות לתקשורת חזותית מכל האקדמיות בארץ, המייצגים את כלל המגזרים בחברה הישראלית. התערוכה קוראת לשוויון חברתי ותיקון המרחב החזותי שלנו ובאמירה כי עיצוב משנה תודעה ובכוחו לעצב תפיסת עולם. התערוכה תוצג במרחב החברתי בכיכר אתרים בתל אביב, (מועדון הפוסיקט לשעבר), שהפך ממועדון חשפנות למרכז של יזמות חברתית ושוויון.

התערוכה, פרי יוזמת המחלקה לתקשורת חזותית באקדמיה לאמנויות אמונה ובתמיכתן הנדיבה של ״אמונה – תנועת האשה הדתית״, עיריית תל אביב יפו והמרחב החברתי, נותנת במה לפרשנות אישית ליום האשה ועוסקת בכלי השפה החזותית, בשוויון מגדרי, צדק חברתי, במלחמה נגד אלימות מינית, בהצפת פתרונות יצירתיים ובקריאה לתיקון חברתי.

מכללת אמונה

מכללת אמונה, מתוך התערוכה


כרם נאטור וגיא בן נר במכללת אורנים

תמונות משפחה, תערוכה זוגית לכרם נאטור וגיא בן נר בגלריה של מכללת אורנים (אוצרת: אורית בולגרו) מפגישה בין גופי עבודות של משפחות האמנים. בן נר פונה למשפחה הגרעינית שהקים. נאטור פונה למשפחה הגרעינית שבה גדל, ולמשפחתו המורחבת. שניהם בוחנים את הדינמיקה המשפחתית הנרקמת בין אם לאב, בין ילד להוריו ולאחיו, ואת המורכבות והבנאליות הטמונות בה. 

birds

בן נר ונאטור מביימים רגעים פיקטיבים ותיאטרלים שדווקא באמצעותם מזדמנת הצצה לאינטימיות ולטקסי השגרה של משפחתם הקונקרטית, לצד מבט על  התפקידים, המוסכמות והגבולות שמבנים את יחידת האטום הקרויה משפחה. שרטוט הדיוקן המשפחתי מפנה מבט גם על הזהות האישית שמתעצבת בקפסולה המשפחתית, ועל האופן בו היא נרקמת מן החברה, התרבות, והגיאוגרפיה בה היא צומחת.

כרם נאטור, חזרו אחריי


אסתר בק וטובה סדן בגלריה BY5

LIFE LINE, תערוכה זוגית של אסתר בק וטובה סדן (אוצר: יונתן אולמן), תיפתח מחר בגלריה BY5 בתל אביב. התערוכה מזמינה למפגש בין שתי אחיות, בק – הפועלת בשדה הקרמיקה, וסדן – ציירת, בהצבה בחלל שמציעה התבוננות בחוויות החיים של השתיים וסימני הדרך שהן הותירו.

״במרחק פסיעה מביתה של אסתר בק קיים מרחב שבו מתרחשים דברים פלאיים. תנועות טקטוניות הדרגתיות ומלאות עוצמה משסעות שם את האדמה. מתוך אותה אדמה למולה ואיתה פועלת בק צמחו חיים נוספים – ציורי־תהליך אורגניים ותנועות מכחול כמו־קליגרפיות של טובה סדן, אחותה״.

אסתר בק וטובה סדן

אסתר בק וטובה סדן. צילום: אילן עמיחי

צילום: אילן עמיחי


בית בעין הוד

תולדות האמנות או תולדות הציונות? האמן והאוצר יוסי וקסמן שואל בתערוכה קבוצתית חדשה בגלריית עין הוד האם מותר לנו כבר ״לא להתבייש״ או ״לחוש אשמים״ מפני שאנחנו יושבים בכפר ערבי נטוש? האם כבר הגענו סוף־סוף הביתה? האם אנחנו ״הרעים״ בתמונה הכוללת? האם יש בכלל ״רעים״ ו״טובים״ בסיפור הזה? האם יש סתירה בין קיום החזון של מרסל ינקו, מייסד כפר האמנים עין הוד, ובין החמלה שאנחנו חשים, כפרטים, כלפי אלה שנאלצו לעזוב את ביתם בשל הנסיבות הפוליטיות של אותם הימים?

 בתערוכה משתתפים אמני עין הוד ואמנים אורחים, ביניהם אברהם אילת, בועז טל, עדי נס, מרסל ינקו, ישראל דרור חמד, נחמה לבנדל, משה מוקדי, שושקה (זאב) אנגלמאייר, דוריאן גוטליב, דן חמיצר, דרור קרטה, לנה ועודד זיידל, דינה מרחב, נולי עומר, בתיה אייזנווסר־ינקורט, דינה בליך, בני לוי ועוד.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden