כל מה שחשוב ויפה
אשר אלהרר
אשר אלהרר. צילומים: עמרם כהן

מה קורה // אשר אלהרר

אשר אלהרר עוסק בקשרים של האדם עם הסביבה ובהשלכות של מעשינו, בתערוכת יחיד בגלריה הסדנה לאמנות ביבנה ובביאנלה לאומנויות ולעיצוב במוזיאון ארץ ישראל

מי?

אשר אלהרר, בן 46, באר יעקב.
אתר / פייסבוק / אינסטגרם

סטטוס זוגי

נשוי לקרן מזה 21 שנה, האדם שמאפשר לי להתמסר לאמנות. אבא לתאי בת 14 ואיתי בן 11.

מה בצלחת?

עד לפני שלוש שנים אכלתי הכול. בדיאלוג שלי עם הטבע כיום אני בתהליך לבסס את התזונה שלי על פירות וירקות, קטניות ודגנים להימנע מלאכול מן החי.

אני פותח את הבוקר בקפה חזק מאוד שנותן לי תמריץ לפתוח את היום בשעה של הליכה. המאכל שאיני יכול לעמוד בפניו זה גלידה ובמיוחד סורבה. כששקית במבה גדולה נפתחת לידי אני לא עומד בפיתוי ומחסל את כולה.

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

עד גיל 38 עסקתי בעיצוב תכשיטים. הגעתי לנקודה בחיי שבה הרגשתי כלוא בתוך עצמי (יש יאמרו משבר גיל ה־40, לתפיסתי מתנת הגיל) וקיבלנו החלטה משפחתית לצאת למסע של שנה מסביב לעולם. לאחר שנה של משפחה, חוויות ומראות חזרנו ארצה וקיבלתי החלטה – אני אמן וזאת דרכי לחיות. מאז אני מתעורר בכל בוקר עם תחושת שליחות להעביר מסרים דרך האמנות.

אני עוסק בקשרים של האדם עם הסביבה ובהשלכות של מעשינו. כיום אני מציג בביאנלה לאומנויות ולעיצוב במוזיאון ארץ ישראל(אוצרים: אנריאטה אליעזר ברונר, יובל סער, ניר הרמט, מירב רהט, ליאורה רוזין). אני מציג בביאנלה מיצב בשם קריאת אזהרה המורכב מתשע עבודות (רק ארבע מתוכן בתצוגה).

מתוך דחף פנימי ובלתי נשלט אני מגיב לתהליכים האקולויגים הפוקדים את כדור הארץ וקורא לבני האדם לבחון את השפעתם על הסביבה. העבודות נעשו מעץ ממוחזר והן משלימות זו את זו, כל אחת מהן מתארת את הסכנות האורבות לנו כחברה ואת ההשפעה ההרסנית שעתידה להגיע במקרה שנמשיך להתייחס כך לטבע.

קריאת אזהרה, הביאנלה במוזיאון ארץ ישראל

קריאת אזהרה, הביאנלה במוזיאון ארץ ישראל. צילום: הדר סייפן

פנדה דור אחרון

פנדה דור אחרון. צילום: הדר סייפן

birds

בנוסף, בימים אלו נפתחה תערוכת היחיד שלי ״יקום קיום״ בגלריה הסדנה לאמנות ביבנה (אוצר: רוני ראובן). כשרוני הגיע אלי לסטודיו שנמצא בביתי ונחשף לכמה סדרות של עבודות, הוא פשוט ייצר פאזל של עבודות מטכניקות שונות. בהתחלה הייתי קצת סקפטי אבל שמחתי על הכישרון והניסיון שלו כאוצר, וזה הוכיח את עצמו בזמן הצבת העבודות בחלל.

התערוכה מציגה סביבה אפוקליפטית שקיבלה תוקף בתקופה של התפרצות מגפת הקורונה, תופעות הטבע הגיאולוגיות המתרחשות בעולם וגורמות לנזקים רבים לאדם וסביבתו. רעידות האדמה והתופעות הנלוות להן כרעידות משנה וגלי צונאמי, הן תוצאה ישירה של תנועת ה״לוחות הטקטוניים״; לוחות המרכיבים את קרום עולמנו.

 הבחירה בבלוק איטונג ביצירת סביבה עתידנית, חבולה ומרוסקת, נובעת מהיותו חומר רך וקל לעיבוד; חומר המייצג את הטבע העוצמתי ובאותה העת גם שברירי. מבנים, ספינות ולווינים המשנים את צורתם, מתפוררים, מתנתקים זה מזה מוצגים זה לצד ציורי בעלי חיים על עץ לבוד חשוף.

תהליכים מודרניים

תהליכים מודרניים

לווין

לווין

ללא כותרת

ללא כותרת

החומריות השכבתית ופיתוחי המצע מתכתבים עם המיצב הפיסולי, הסביבה המצוירת שאולה מעולם השרטוט ותוכנת האוטוקאד שבה כל חלק מורכב בשכבה על שכבה ויש משמעות לצבע ועובי הקו. שכבות של חיים הרשומות בעט מחזקות את הדיאלוג בין הטבע לאדם ומייצגות את השתלטותם של הרבדים האנושיים ומנגד את היעלמותן של שכבות שמהוות את הבסיס להמשך קיומנו.

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

במהלך לימודי עיצוב פנים באוניברסיטה הפתוחה ניתנה לי הזדמנות ללמוד ולהכיר אישית את האמן שי עיד אלוני, שעודד בתוכי את היצר לעסוק באמנות. הייתי שמח לפגוש את ריצ׳רד סרה: במהלך ביקורי במוזיאון גוגנהיים בבילבאו ספרד נחשפתי למיצב המונומנטלי ״עניין הזמן״, שהשאיר בי חותם רב על העברת המסר שלו לגבי המרחב בתנועה.

מה פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך לממן אותו?

סטודיו אישי שיאפשר לי ליצור ללא מגבלת מרחב ולקבל יותר הזדמנויות להציג במוזיאונים בארץ ובעולם. בשביל חלומות כאלו צריך לא מעט כסף אבל יש תקווה.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

נעלי בית לא שוות במיוחד. בעיקרון אני בוחר להשקיע יותר בכלי עבודה, חבל שלא ניתן ללבוש אותם.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

גלריה הסדנה לאמנות יבנה, מראות הצבה

גלריה הסדנה לאמנות יבנה, מראות הצבה. צילומים: עמרם כהן

גלריה הסדנה לאמנות יבנה, מראות הצבה

ללא כותרת

ללא כותרת

ספינת תענוגות

ספינת תענוגות

שטרימל

שטרימל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden