כל מה שחשוב ויפה
קיי לונג לבושה בקולקציית האובר־סייז החדשה
קיי לונג לבושה בקולקציית האובר־סייז החדשה. צילומים: יובל וייצן

קיי לונג: ביום לובשת רק שחור, בלילה מתפרעת עם צבעים

כל שמלה בקולקציית האובר־סייז החדשה של קיי לונג נתפרה מעשרות מטרים של בד. ״אני לא אוהבת את המילה אופנה: אני עושה בגדים, לרוב מוגזמים, אבל כל בגד עומד בזכות עצמו ולא מהווה חלק מקולקציה״

קיי זה קיפרמן, לונג זה 2 מטר גובה וללא עקבי פלטפורמה, שלהם מתווספים עוד כ־15 ס״מ של תלתלי בלונד עצומים. כשהיא עוברת ברחוב, בין אם זו הפעם הראשונה שנתקלים בה או שראיתם אותה בעבר, אי אפשר להתעלם ממנה.

רק הקול שלה מסגיר את העובדה שמדובר בגבר שפעם קראו לו אבי קיפרמן, ושהיום מתנהל כאשה, מעצבת אופנה, פרפורמרית ושגרירת העיר תל אביב מטעם משרד החוץ בבירות העולם, במטרה לעודד תיירות לארץ.

מיד בתחילת הפגישה היא שמה את הדברים על השולחן: ״אני לא נוהגת להגדיר את עצמי כשייכת למגדר כלשהו. אנשים אוהבים לשים בתבניות, אני לא. ואני היא קובעת. אני נהנית לדלג בין כל העולמות.

״אני קצת מהכל, קצת גבר, אישה, דראג קווין, טרנסג׳נדר, וכל הדברים האלו יחד יוצרים את קיי לונג. לא עברתי ניתוח לשינוי מין, בנראות שלי אני אישה. גם בבית אני בבגדי אישה ואני מדברת על עצמי רק בלשון נקבה; רק הקול שלי גברי״.

קיי לונג לבושה בקולקציית האובר־סייז החדשה קיי לונג לבושה בקולקציית האובר־סייז החדשה

לונג נולדה בבאר שבע, בשיכון ו׳, לאם מאוקראינה ואב מגרמניה. האם היתה רופאה והאב מנהל מחלקה באוניברסיטה. היא אחת מבין שמונה אחים, ויש שאלה אחת שעליה לא תענה: מהו גילה. היא מעידה שמאז ומתמיד ידעה שהיא הומו וכך גם הוריה ובני משפחתה: ״לא הייתי זקוקה לשום יציאה מהארון, לא במשפחה הקרובה וגם לא מחוצה לה.

״גדלתי בבית שההורים אהבו אחד את השנייה ונתנו המון כבוד האחת לשני – הם מהווים ממש דוגמה לזוגיות. תמיד זכיתי לאמפתיה מצד המשפחה והסביבה. ההורים שלי תמיד כיבדו את דרך החיים שלי ותמיד אפשרו לי לעשות את מה שאני רוצה.

״אין לי שום סיפורים מעוררי רחמים, ואין לי ספק שהיחס הזה יצר אצלי הרבה ביטחון עצמי; לא היו לי שום נקודות תורפה בהקשרים האלו. בשונה מהבנים ששיחקו כדורגל, אני שיחקתי בברבי ותפרתי להן בגדים. בבית מעולם לא ניסו למנוע את זה ממני – אפשרו לי הכל. אנחנו משפחה מאוחדת, כולנו נשואים ולהורים שלי יש 17 נכדים״. 

וחוץ מההורים והמשפחה? איך את מתמודדת עם הסביבה? 

״לא מעניין אותי מה אנשים חושבים, אני לא מתייחסת לקולות הרקע. היום התופעה של דראג־קווין וטרנסג׳נדריות יותר נפוצה ואני ׳בתוך זה׳ כבר כל כך הרבה שנים – כנראה הקדמתי את זמני״. 

הפעילות שלי היא בשליחות שלי ובמה שאני מייצגת: בכל מפגש עם אנשים הנושא של מי ומה אני עולה; אני מדברת על זה באופן הכי חופשי. אני מעריכה את כל מי שפועל למען זה, אבל אנשים כמוני שמוכיחים שאפשר לחיות אחרת ובאופן גלוי – הם השליחות

את פועלת בארגוני הקהילה הגאה?

״הפעילות שלי היא בשליחות שלי ובמה שאני מייצגת: בכל ראיון או מפגש שלי עם אנשים, הנושא של מי ומה אני, עולה; אני מדברת על זה באופן הכי חופשי. אני מעריכה את כל מי שפועל למען זה, אבל אנשים כמוני שמוכיחים שאפשר לחיות אחרת ובאופן גלוי – הם השליחות.

״הייתי שמחה אם ההורים שלי ילכו עם דגל במצעד הגאווה, אבל זה כנראה לא יקרה, וזה גם בסדר גמור מצידי. כל אחד שיעשה את מה שטוב ונכון לו״.

לא מגדירה את עצמי מעצבת אופנה

לצבא היא התגייסה עדיין כאבי ושירתה בצאלים כסמב״צ. ״למרות שבקלות יכולתי להשתחרר מהשרות זה נראה לי כמשהו שחייבים לעשות״. שם הכירה את בן זוגה שאיתו היא חיה בזוגיות עד היום ומכנה אותו בעלי. במהלך השירות הצבאי החלה להופיע כדראג־קווין. היא עברה לתל אביב והשתלבה בחיי הלילה והקהילה, עד שאלו הפכו לעיסוק המרכזי בחייה״.

בהמשך החליטה ללכת ללמוד עיצוב אופנה בשנקר. ״היה די קל להתקבל״, היא מעידה בחיוך, ״למרות שלא ממש האמנתי שאתקבל עם הנראות שלי. אולי דווקא בזכות הנראות שלי התקבלתי…״.

למה עיצוב אופנה בשנקר? 

״תמיד הייתה לי תשוקה לאופנה. סיקרן אותי להבין את מבנה הבגד, בתור ילדה הייתי עסוקה בלפרק בגדים ולהבין מה היה תהליך היצירה שלהם. אספתי כפתורים בטרוף ובכל שנה בפורים, שזה כמובן ׳החג שלי׳, הייתי תופרת לעצמי תחפושת משאריות הבגדים שפירקתי. אמא שלי תפרה לעצמה וגם ההתבוננות בה ובהכנת הגזרות, הוצאתן מבורדה וכו׳, סייעו לי להבין שבזה אני רוצה לעסוק.

״בנוסף, השכלה היתה הדבר הכי חשוב להורים שלי, למרות שאמנות ויצירה לא נחשבה בעיניהם אף פעם. הם לא אהבו את הבחירה שלי בלימודי אופנה – הם היו רוצים שאהיה עורכת דין או רופאה. למרות הקושי שלהם לקבל את זה, הסברתי להם שזה בדיוק מה שאני רוצה לעשות ולא שום דבר אחר. גם את זה הם קיבלו בסופו של דבר״.

קיי לונג לבושה בקולקציית האובר־סייז החדשה

את מגדירה את עצמך היום כמעצבת אופנה?

״אני לא אוהבת את המילה אופנה. אני עושה בגדים, לרוב מוגזמים, אבל כל בגד עומד בזכות עצמו ולא מהווה חלק מקולקציה. אני לא אוהבת קז׳ואל, זה לא מעניין אותי. כשאני רואה את ההתעסקות של מעצבים בקולקציות אופנה זה נראה לי לא מעניין – שהכל אותו הדבר. היצירה שלי שונה ולכן אני לא מגדירה את עצמי כמעצבת אופנה, בוודאי לא מעצבת מסחרית״.

אני לא אוהבת את המילה אופנה. כשאני רואה את ההתעסקות של מעצבים בקולקציות אופנה זה נראה לי לא מעניין – שהכל אותו הדבר. היצירה שלי שונה ולכן אני לא מגדירה את עצמי כמעצבת אופנה, בוודאי לא מסחרית

אחד האירועים הלא פשוטים שחוותה לונג בסיום הלימודים (2008) היה ההודעה על כך שפרויקט הגמר שלה לא עולה למסלול התצוגה. את ההודעה היא קיבלה יחד עם רונן לוין, שהנחה אותה בפרויקט. ״הייתי סטודנטית מצטיינת, נשלחתי מטעם שנקר להתמחות בבית האופנה הקנדי DAYMORE, ובכל פעם שהגיע אורח מחו״ל היו מבקשים ממני לייצג את הסטודנטים כי כנראה ששידרתי משהו חדשני ואולי שונה ופורץ גבולות.

״אבל, בסוף כל המסלול הזה הוחלט שאני לא מציגה את פרויקט הגמר, בטענה שהקולקציה פרובוקטיבית מדי, לא מסחרית ולא משקפת את האג׳נדה של שנקר. כעסתי: כל השנים הייתי מצטיינת ופתאום אני לא מספיק טובה לפרויקט גמר? ניסיתי להילחם בהחלטה, רבים ציפו לראות את פרויקט הגמר שלי, קיבלתי חסות של עשרות אלפי שקלים מסברובסקי, וזה היה מאוד מביך״.

birds

והיום בפרספקטיבה?

״היום אני יותר מבינה את האחראים לכך בשנקר. הייתי אחרת, שנויה במחלוקת. אני תמיד שמחה לעורר מחלוקות, כי כשיש מחלוקות יש עניין. מבחינתי הנושא סגור. הדבר היחיד שהעציב אותי אז היה שכל כך רציתי שההורים שלי יראו את קולקציית הגמר שלי על המסלול, במיוחד נוכח הדרך שעברתי איתם כדי שישלימו עם הבחירה שלי בלימודים האלו״. 

מאז השתנתה האווירה ובשנקר מזמינים אותה מידי שנה להרצות לסטודנטים על איור אופנה, ״התחום החזק שלי״. לציור הגיעה דרך לימודי ציור של אחיה שנדרש לצייר כדרך ריפוי להפרעת קשב שממנה סבל. ״אותי שלחו לג׳ודו״, היא אומרת בצחוק, ״ואותו שלחו ללמוד ציור. ישבתי מאחוריו במשך שנתיים ולמדתי לצייר, וגם מזה הבנתי כמה אני אוהבת ציור ואמנות״.

אובר־סייז גרנדיוזי ואוונגרדי

לקיי לונג יש מתפרה בתאילנד, ביתה השני כהגדרתה. בתקופה שלפני הקורונה יצרה ותפרה שם את עבודותיה, בין השאר את קולקציית מופעי הבידור של מלונות של רשת פתאל. היא הלבישה את נטע ברזילי בהופעותיה השונות בעולם ובארץ, וגם קולקציית הבגדים של ניקול ראידמן וצוות הרקדנים שליוו אותה במופעיה כזמרת, עוצבו על ידיה.

בחודש האחרון סיימה לעצב קולקציה חדשה של שמלות, חצאיות ועליוניות באורכים ובגזרות אובר־סייז, במראה גרנדיוזי ואוונגרדי שמתאים בעיקר למופעים נוצצים, או לנשים שמבקשות ללבוש בגד ״חד פעמי״ שאי אפשר יהיה להתעלם ממנו. פריטי הקולקציה עשויים מבד טול בשלל צבעי הקשת.

כל שמלה נתפרה מעשרות מטרים של בד, ובאחת מהן השתמשה לונג ביותר מ־50 מטר של בד. לדבריה, בד הטול מלווה אותה כבר תקופה ארוכה והפך לסמל המסחרי שלה, שלא לומר ״חתימת ידה״. מדובר בבד שמאפשר לייצר מראה בעל נפחים לצד שברים, אבל ובעיקר לייצר מראה עם נוכחות ודרמה, שאפשר לרכוש רק על פי הזמנה ובהתאמה אישית.

עם נטע ברזילי, מצעד הגאווה 2019

עם נטע ברזילי, מצעד הגאווה 2019. צילום: מתוך עמוד האינסטגרם של קיי לונג

״מקורות ההכנסה שלי מחולקים לשניים. אני מופיעה כדראג־קווין בהופעות רבות משתתפים וגם באירועים קטנים יותר. אני מעצבת הרבה תלבושות לאמניות דראג. אם אני מעצבת לאמן אז אני מעצבת לצוות כולו. אני לא מעצבת לעונה, אני מעצבת להופעה. 

״לנטע ברזילי עיצבתי בין השאר את כל הבגדים שאותם היא לבשה למסע ההופעות שלה באירופה, וכמובן שהעיצובים כללו גם את הביגוד של הצוות״.

מה את יכולה לספר על העבודה עם ברזילי?

״העיצוב לנטע היתה פריצת דרך. מהרגע הראשון שראיתי אותה הבנתי שהיא סופר־סטאר. כתבתי לה באינסטגרם כמה שהיא מהממת ומיוחדת ולא ציפיתי לקבל תשובה או התייחסות; רציתי להחמיא לה. בתוך כמה דקות היא ענתה לי. היא ידעה מי אני וזה כמובן ריגש אותי בטירוף״.

העיצוב לנטע היתה פריצת דרך. כתבתי לה באינסטגרם כמה שהיא מהממת ומיוחדת ולא ציפיתי לקבל תשובה או התייחסות; רציתי להחמיא לה. בתוך כמה דקות היא ענתה לי. היא ידעה מי אני וזה כמובן ריגש בטירוף

״בתמימות אמרתי לה שאם פעם תרצה שאעצב לה משהו – אני כאן. איתי בצלאלי, המלביש שלה, פנה אלי ואמר לי שהיא מעוניינת שאעצב לה תלבושות לאחת הנסיעות לחו״ל. אני מודה שזה לא מאד הסתדר בלו״ז שלי, עשיתי שלושה פרויקטים במקביל, סרבתי ופספסתי. אבל לקראת ההופעה שלה במצעד הגאווה של 2018, בצלאלי שוב פנה אלי ואמר שנטע מתעקשת ללבוש בגד שלי.

״עיצבתי את הבגד הוורוד, הזכור עד היום, וזו כנראה היתה פריצת הדרך הגדולה שלי. מאז אנחנו מנהלים רומן ארוך וקבוע. אני מעצבת לה בגדים להופעות בחו״ל, לצילומי אופנה וכו׳״. 

מה את לובשת?

ביום אני לובשת רק שחור, לרוב בגדים שאני מעצבת ותופרת לעצמי. הכי נוח לי ככה: מכיוון שאני מסתובבת הרבה ברחוב, וגם ככה הנראות שלי יוצאת דופן ובולטת, אני מעדיפה ללבוש שחור ואולי לבלוט פחות. בלילה לעומת זאת, כשאני מופיעה, אני מתפרעת עם צבעים.

״נעליים אני קונה רק בחו״ל. אני מידה 44, אין סיכוי למצוא נעלי נשים במידה כזאת בארץ, ואני נועלת רק נעלי נשים. על הבמה אני שואו, בחיים הפרטיים אני בן אדם מאוד סולידי״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. נעמי

    יפהפיה טבעית, אפילו יותר כשהיא בלי איפור {אנחנו חברות בפייסבוק}, ומאד מאד מוכשרת

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden