כל מה שחשוב ויפה
נולי עומר
נולי עומר, חתונה אלגורית בבית האמנים תל אביב. צילום: אלה אורגד

בית האמנים תל אביב: תערוכות מרץ־אפריל 2021

פורטפוליו Promotion: בתערוכות שיפתחו ב־18.3 בבית האמנים יציגו דליה חי אקו; דפנה רבס; נולי עומר; איתן הידינספלד, סיוון נשרי, זיו צפתי; רותי וינשטין פאפוריש; ביאטריס בן מאור; ביאטריס ברנט; אנדי ארנוביץ, נורית גל, מזל כרמון ואורנה מינץ

נולי עומר / חתונה אלגורית 2021 

ליווי אוצרותי: ורה פלפול

על הקיר המזרחי של בית האמנים תוצג בחודשים הקרובים עבודת חוץ – הדפס באורך שישה מטרים ובו צילום עבודת רקמה של נולי עומר, שנעשתה בעקבות אפרים משה ליליאן ״חתונה אלגורית״ משנת 1906.  ליליאן צייר מתווה לשטיח עבור בית המלאכה לשטיחים של בצלאל, שנועד לשמש מתנה לכבוד יובל לנישואיו של דוד וולפסון, נשיא הקונגרס הציוני העולמי. המתווה הוא טריפטיך, שבמרכזו טקס כלולות, מימין מתוארת הגלות עם דמות הנביא ירמיהו, מבשר חורבן הבית וגלות בבל, ומשמאל הגאולה ושיבת ציון.

בפרשנות של נולי עומר החתונה היא בין בת ישראל והנאורות. היא פורעת את הסדר והייצוגים המקוריים, ומציגה כלה בהריון, חתן בלבן בתולי וטרנסג׳נדרים אוחזים בחופה. משמאל רקומה הציפור – מוטיב חוזר בעבודותיה של עומר – סמל לחופש. הבחירה בהצגת העבודה במרחב הציבורי משקפת את הרצון בימי הקורונה לפרוץ את המרחב הסגור ולהציג ולצרוך אמנות במרחב הציבורי.


דליה חי אקו

דליה חי אקו

התיירחות / דליה חי אקו

אוצר: אורי דרומר

במרכז התערוכה ״התיירחות״ גוף הכולל 365 עבודות שנעשו לאורך שנה אחת כמעין יומן אישי. העבודות נעשו מדי יום – הראשונה ב־1 בדצמבר 2019 והאחרונה ב־30 בנובמבר 2020. העבודות בפורמט אחיד, בגודל 21X15 ס״מ, בטכניקת רישום בעיפרון, דיו וצבעי אקריליק. הן מציגות ריטואל של תיעוד רפטטיבי, יום יומי של האמנית – הלכי רוח, זיכרונות, מחשבות, חוויות, אירועים. ההצבה מציגה את העבודות בסדר שבו נוצרו, ומייצרת מבנה המאפשר לצופה להתבונן במכלול העבודות כרצף, רצף שהוא מהלך נפשי, ולזהות חוקיות ומחזוריות – כלוח שנה ירחי– נפשי.


דפנה רבס

דפנה רבס

הוראות לחיים נורמליים / דפנה רבס

ליווי אוצרותי: נורית טל־טנא

בסדרת הצילומים ״הוראות לחיים נורמליים״ דפנה רבס מציגה חפצים ושמותיהם, באופן המזכיר משחק ילדים ״לוטו״, שמטרתו לימוד ופתוח תפיסה חזותית, שפה, אוצר מילים ומושגים. אלא שהצילום הסטרילי, התאורה והקומפוזיציה, מפקיעים את החפץ מהקשרו הטבעי ומשימושו המוכר. נוצרת תחושת הזרה, נתק ותהייה לגבי תפקידו ומשמעות בחירתו של החפץ המעוררים אי נוחות.


ביאטריס בן מאור

ביאטריס בן מאור. צילום: אבי אמסלם

ביאטריס בן מאור

אוצרת: אירית לוין

תערוכתה של ביאטריס בן מאור מפנה זרקור אל מקבץ עבודות נייר קטנות, בעיקר מיניאטורות, שבהן נצרבו רשמי נוף ודימויים של כלבה האהוב. לדבריה ״מיניאטורה היא עולם ומלואו, אבל בקטן״. הכלב מנדי מצויר בעטי דיו שחורים ממספר זוויות במרכז הקומפוזיציה. הוא מושא להתבוננות, מתועד באופן יומיומי ובעין אוהבת. עבודות הנוף בצבעי המים אווריריות ומעניקות תחושת מרחב על אף מידותיהן הזעירות. תווי הטבע נשקפים ביצירה בין ריכוז לבין צמצום; ההרים, הצמחייה המשתרגת או העץ הבודד המוטבעים בנוף, על רקע שקיפות השמיים, הים וקו האופק החופשי. בן מאור יוצרת תחושת התרחשות על ידי האור המשתנה ומפיחה דינמיות במרחב הקטן.


רותי וינשטין פאפוריש

רותי וינשטין פאפוריש. צילום: אלה אורגד

רותי וינשטין פאפוריש / שוליים

אוצר: אריה ברקוביץ

בתערוכה ״שוליים״ רותי וינשטין פאפוריש עוסקת בדמויות שבשולי החברה ומתארת בציוריה סיטואציות יומיומיות לא קלות, אך מהולות בהומור ואופטימיות, תיאטרליות ופולקלור של טיפוסים. הדמויות מבוססות על סצנות מחיי היומיום ושואבות השראה מהסיטואציות והמתח של שנת הקורונה.


מימין: איתן הידינספלד, סיוון נשרי, זיו צפתי

מימין: איתן הידינספלד, סיוון נשרי, זיו צפתי. צילומים: לי ברבו, סיון נשרי, אלעד שריג

אנדי ארנוביץ

אנדי ארנוביץ. צילום: אלעד שריג

תערוכות נוספות

בתערוכה ״עד כאן״ מציגים איתן הידינגספלד, זיו צפתי וסיוון נשרי עבודות שנבחרו בליווי אוצרותי של האמן והמורה גל וינשטיין.

בתערוכה ״רחשים״ מציגה האוצרת אורה קראוס עבודות ציור, פיסול, קולאז׳ וצילום של האמניות אנדי ארנוביץ, נורית גל, מזל כרמון ואורנה מינץ. נולי עומר תציג קיר אמן ״חתונה״ שאצרה ורה פלפול.

ביאטריס ברנט מציגה את תערוכת היחיד The Day The Fish Will Come Unasked (אוצרת: אביבית אגם־דאלי) ובה עבודות בהשפעת נאו־אוונגרד, פופ ארט ומוטיבים סוריאליסטיים.

רותי וינשטין פאפוריש בתערוכה שוליים (אוצר: אריה ברקוביץ) עוסקת בדמויות שבשולי החברה ומתארת בציוריה סיטואציות יומיומיות לא קלות, אך מהולות בהומור ואופטימיות, תיאטרליות ופולקלור של טיפוסים.

נמשכת התערוכה ״מונוכרום האדם הרושם״ – מרים גמבורד מארחת אמני רישום. בהשתתפות אורן מרקוביץ, צוקי גרביאן, סיגל צברי, יאיר פרץ, אלכס ברויטמן, ארתור יעקובוב, נועם עומר, אסף רהט, רני פרדס, שחר יהלום, עידו מרקוס.


בית האמנים תל אביב
רחוב אלחריזי 9, תל אביב
פתיחה: 18.3; נעילה: 10.4

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden