כל מה שחשוב ויפה
ערבסק עכשווי. המוזיאון לאמנות האסלאם. צילום שי הלוי
המוזיאון לאמנות האסלאם, מתוך התערוכה ״ערבסק עכשווי״. צילום: שי הלוי

נדים שיבאן פורש מניהול מוזיאון האסלאם בירושלים

פורטפוליו News: נדים שיבאן, מנכ״ל המוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים, פורש לגמלאות. סמנכ״ל המוזיאון, גלעד לביאן ימונה למנהל בפועל

נדים שיבאן, מנכ״ל המוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים, הודיע על פרישתו לגמלאות, שתיכנס לתוקפה בסוף החודש. שיבאן, בן 69, החליט לפרוש בתום קדנציה מלאה, בת שבע שנים כמנכ״ל המוזיאון.

במכתב ששלח לחברי הנהלת המוזיאון כתב שיבאן כי ״במהלך שבע שנות עבודתי אני גאה שהצלחתי להצעיד את המוזיאון אל קדמת הבמה האמנותית והתרבותית בישראל, תוך חשיפת המוזיאון למאות אלפי מבקרים ולקהלים חדשים. המוזיאון זכה לעדכון תצוגת הקבע, מאות יוצרות ויוצרים מהארץ ומהעולם הציגו את יצירותיהם בעשרות תערוכות מתחלפות, התקיימו מאות אירועי מוסיקה ותרבות, נעשו שיתופי פעולה עם מוזיאונים מובילים בעולם, והוקמה מחלקת חינוך שאפשרה לעשרות אלפי תלמידים להיחשף לתכניות חדשניות ורב תרבותיות.

״לאחר השלמת המשא ומתן עם סותבי׳ס ומשרד התרבות, והשבתם לישראל בשבועות הקרובים של חפצי המוזיאון, אני שמח להודיע על פרישתי בתחושת סיפוק ויציאה לדרך חדשה״.

על השנה האחרונה העיב לא רק משבר הקורונה, אלא גם החלטת הוועד המנהל של המוזיאון, להעמיד למכירה אסופה משמעותית של פריטים מאוסף המוזיאון. מטרת המכירה, כך נמסר בשעתו, הייתה לגייס כספים לתפעול המוזיאון. המכירה המתוכננת עוררה מחאה ציבורית ודרישה להתערבותו של משרד התרבות, שהתערב על מנת למנוע הוצאת חפצי תרבות מידי הציבור.

ברגע האחרון בוטלה המכירה שהייתה אמורה להתקיים בסותבי׳ס לונדון, ובית המכירות דרש פיצוי מהמוזיאון. על פי פרסום ב-YNET לאחרונה הושגה פשרה ללא חיוב המוזיאון בכספי הפיצוי והפריטים יוחזרו לירושלים.

נדים שיבאן

נדים שיבאן. צילום: חנן בר אסולין

גלעד לביאן

גלעד לביאן. צילום: שי בן אפרים

ועד המנהלים של המוזיאון הודיע על מינויו של סמנכ״ל המוזיאון, גלעד לביאן, כמנהל בפועל במקום שיבאן. לביאן, בן 46, הוא בוגר המחלקות לארכיאולוגיה וגיאוגרפיה באוניברסיטה העברית ועסק בניהול מוסדות תרבות בעבר.

לביאן מסר: ״אני שמח על ההזדמנות לעמוד בראש מוסד שהוא יחיד במינו בנוף התרבות בישראל. אין ספק שזוהי תקופה מאתגרת ביותר, בה אנו נדרשים להתמודד, בדומה לשאר המוזיאונים, עם מגבלה בכמות המבקרים לצד ירידה חדה בתמיכה ובתרומות שנועדו לשמור על מהותו של המוזיאון כמקדש לאמנות והמסרה לחברה.

״המוזיאון, המציג שני אוספים חשובים: אוסף אמנות אסלאמית ואוסף השעונים, נוסד על ידי ורה סלומונס מתוך שליחות ורצון להביא להבנה בין יהודים וערבים באמצעות האמנות. בהתאם לכך הפך המוזיאון לבית לאמנים שעשייתם נוגעת לחיים משותפים בארץ. אני מתעתד להמשיך את הקו הזה ולחזק את תצוגת הקבע בהצגת אוסף האמנות האסלאמי הנדיר והייחודי של המוזיאון, בשיתוף פעולה עם ארגונים ומוסדות בארץ ובחו״ל״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden