כל מה שחשוב ויפה
חנה אנושיק מנהיימר
חנה אנושיק מנהיימר. צילומים: כרמית חסין

מה קורה // חנה אנושיק מנהיימר

חנה אנושיק מנהיימר מציגה בגלריה אלפרד פיוז׳ן של אתר ארכיאולוגי, אוסף עתיקות וסאונה, בליווי קובץ שירים שעושים ריקליימינג למיניות נשית

מי? 

חנה אנושיק מנהיימר. אנושיק זה שם ארמני ופירושו בארמנית ״מתוק״.
אתר / אינסטגרם

סטטוס זוגי?

בזוגיות + 3 בנים + מאמינה גדולה באהבה.

מה בצלחת?

אני אוהבת חולודיץ (רגל קרושה) ולא מתכוונת להתנצל על כך.

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

בימים אלו אני מציגה תערוכת יחיד שניה לאחר סיום התוכנית ללימודי המשך במדרשה ב־2018. התערוכה נקראת ״מרחץ״ והיא מוצגת בגלריה אלפרד (אוצרת: נוגה דוידסון). התערוכה הקודמת שלי הייתה לפני שנה במוזיאון ינקו־דאדא והיא נקראה ״אביזרי במה של גברת בולפיט״ (אוצרת: אביטל כץ).

ב״מרחץ״ בניתי מקום שהוא פיוז׳ן של אתר ארכיאולוגי, אוסף עתיקות וסאונה. העבודות מבוססות על מיקס של תרבויות הלבנט עם גילוי מרגש שאשאיר למי שיבקרו. יצרתי סביבה פיסולית טעונה בסימבוליות חברתית ופוליטית של ימינו: שימוש בגוף הנשי לצד סמלי שררה, לאומיות ושלטון. 

תבליטים מתוך מרחץ בגלריה אלפרד

תבליטים מתוך מרחץ בגלריה אלפרד

תבליטים מתוך מרחץ בגלריה אלפרד תבליטים מתוך מרחץ בגלריה אלפרד תבליטים מתוך מרחץ בגלריה אלפרד

birds

אני משחקת עם הנרטיב ההיסטורי ומציגה על קירות אולם הרחצה תבליטי גבס של גברים, נערים וילדים ישנים, בעוד ההצבה הפיסולית משמשת בתור במה למופעי לייב של אמניות שהזמנתי להתארח ב״מרחץ״ (בדרך כלל אני מופיעיה עם פרפורמנס בעצמי ופה רציתי דווקא לתת במה לאחרות): אפרת נחמה, עאישה עראר, קארמה שי ומיה שרבני.

את התערוכה מלווה קובץ שירה שערכתי – מבחר שירים שנועד להחליף את הכתיבה הדידקטית הנהוגה בתערוכות בטקסטים שמייצרים קונטקסט, השראה ופרשנות פואטית לעבודות. אחד השירים לדוגמה הוא שיר חתרני של הזמרת קארדי בי, שתרגמה לעברית נוגה דוידסון. פעולת התרגום היא מהותית, ושואלת שאלות על יכולת שלנו להכיל בשפה שלנו נורמות שהיו עד כה שמורות לגברים. כל השירים בקובץ עושים ריקליימינג למיניות נשית בצורה זו או אחרת.

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה? 

בכל פעם שאני פוגשת את הציירת יהודית לוין אני חשה את ההילה שלה, למרות שהיא ממש מתעקשת להיות סתם חברה. עבור קובץ שירים שערכתי לתערוכה ״מרחץ״, ביקשתי ממנה שיר שהיא כתבה, על גברים שבאים אליה כדי לישון. השיר הזה מספר על התערוכה ועלי יותר מכל טקסט אחר.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

אני נמשכת לאנימציה קלאסית, בדגש על סובייטית. הרבה פעמים ניגשתי לעשות סרט אנימציה, בניתי סטוריבורד, התחלתי לעבוד על רישומים – אבל לא קיבלתי מימון, ואז צץ משהו בוער יותר, איזו זירת התרחשות שצריך להקים במקסימום מאמץ ומשאבים ומינימום זמן, לעתים במדיום חדש עבורי. וכך סרט האנימציה שלי נדחה שוב למגירה. אני חושבת שאני רשמת מעולה והחלום הזה ייצא לפועל ברגע שאקבל גב לפרויקט.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

חלוקים לי ולכל האמניות והאוצרת שהיו בפתיחה של ״מרחץ״. זו הייתה קונטרה לעניין של גברברים מסויימים לארח נשים ונערות בחלוק ומה שזה מסמל בתרבות המקומית (ראו פרשת רועי צ׳יקי ארד).


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

מרחץ בגלריה אלפרד

מראות הצבה. צילומים: מ״ל

מרחץ בגלריה אלפרד

אפרת נחמה, תעתיק, פרפורמנס

אפרת נחמה, תעתיק, פרפורמנס

אפרת נחמה, תעתיק, פרפורמנס

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden