כל מה שחשוב ויפה
התיירחות, דליה חי אקו
התיירחות, דליה חי אקו. צילום: רן ארדה

התיירחות בבית האמנים

פורטפוליו Promotion: במרכז התערוכה ״התיירחות״ של האמנית דליה חי אקו, גוף הכולל 365 עבודות שנעשו לאורך שנה אחת כמעין יומן אישי. אוצר: אורי דרומר

״התיירחות״ היא הצבה בחלל, המורכבת מרישומים וציורים בטכניקות שונות. העבודות נעשו מידי יום, לאורך שנה אחת, כחלק מריטואל יום־יומי של האמנית דליה חי אקו, עד שהפכו לגוף הכולל 365 עבודות המהווה מעין יומן אישי; העבודה הראשונה נעשתה בתאריך 1 בדצמבר 2019 והאחרונה ביום 30 בנובמבר 2020. העבודות בפורמט אחיד, בגודל 21x 15 ס״מ, בטכניקת רישום בעיפרון, דיו וצבעי אקריליק. ערכו של גוף עבודות זה בהיותו מצבור של עבודות, אך גם ביצירה הבודדת, כל אחת ואחת; שנה שלמה אחת המורכבת מן היום־יום. 

לצד גוף העבודות מוצג אובייקט רדי־מיד מטופל – שולחן משפחתי עגול מתקפל, המזוהה עם הבית הישראלי בשנות ה־70. השולחן צבוע בשחור ולבן ועליו סימנים שיכולים להזכיר מבנה של לוח שנה. על גבי אחת מפינותיו כתר צבעוני. במרכז ההצבה – עיגול.

את התערוכה מלווה ספר ובו טקסטים שנכתבו על ידי האמנית לאורך השנה ושמתייחסים לעבודתה. מבט על הספר מגלה כי לצד הטקסטים מופיע דימוי המורכב מסבך קווים המחוברים ביניהם בנקודות. אלו מייצרים דימוי של רשת, כשתוך כדי דפדוף בספר הקווים המחברים נעלמים.

התיירחות, דליה חי אקו

התיירחות, דליה חי אקו. צילומים: מ״ל

התיירחות, דליה חי אקו התיירחות, דליה חי אקו התיירחות, דליה חי אקו התיירחות, דליה חי אקו

התיירחות, דליה חי אקו

צילום: אבי ולדמן

ביסוד עבודתה של חי אקו תיעוד רפטטיבי יום־יומי של פורטרט אישי – הלכי רוח, זיכרונות, מחשבות, חוויות, אירועים. כל עבודה היא תיעוד של זמן אחר, מצב אחר, והמעבר מעבודה לעבודה כמוה כגלישה מזמן לזמן, ממצב למצב. בתנועתה הרפטטיבית מיום ליום, האמנית מתעדת, רושמת ולמעשה בעצם מחזוריות זו היא עצמה מתקיימת – מתיירחת. 

ההצבה מציגה עבודות לפי סדר הימים שבהם הן נוצרו, באופן שהנחתן זו לצד זו על הקיר מייצרת מבנה המאפשר לצופה להתבונן במכלול העבודות כרצף, רצף שהוא מהלך נפשי, ולזהות חוקיות כמו גם לעקוב אחר דימויים, צורות, צבעים, ארכיטיפים ולזהות תבניות חוזרות.

העבודה מזמינה להביט בעבודות כמכלול וגם מאפשרת התבוננות בדימויים אחד־אחד. בכך, ההצבה כמכלול מהווה מעין לוח שנה ירחי, בד בבד עם זאת שתוצרי הריטואל היום־יומי מהווים עדות חיה לעצם קיומו ולייחדיותיו של כל יום כמופע ירחי – נפשי – ייחודי.


התיירחות | דליה חי אקו
אוצר: אורי דרומר
בית האמנים תל אביב, רחוב אלחריזי 9, תל אביב
פתיחה: 18.3; נעילה: 10.4

התיירחות, דליה חי אקו התיירחות, דליה חי אקו התיירחות, דליה חי אקו התיירחות, דליה חי אקו

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden