כל מה שחשוב ויפה
נטע אילוז, ויצו חיפה מתוך ערב הגאלה של שבוע האופנה קורנית תל אביב
נטע אילוז, ויצו חיפה; שבוע האופנה קורנית תל אביב 2021. צילום: אבי ולדמן

שבוע האופנה 2021 יצא לדרך

פורטפוליו News: כשאנחנו לבושים בטרנינג, יושבים בשורה הראשונה בסלון, ״שבוע האופנה קורנית תל אביב 2021״ הושק במתכונת דיגיטלית, עם פרסים לדורין פרנקפורט ונועה קירל ומחווה לשירה איסקוב

ב־9 במרץ 2020, בימיה הראשונים של מגיפת הקורונה, הודיע המפיק והיזם מוטי רייפ על ביטול שבוע האופנה 2020. רייפ מסר אז את ההודעה הבאה: ״בעקבות משבר הקורונה העולמי ולמען בריאות הציבור, אנו נאלצים לדחות את שבוע האופנה תל אביב 2020. ההחלטה נעשתה בלב כבד ומתוך אחריות לציבור בעקבות המצב״. לאחר מכן הוחלט לקיים בחודש יוני שבוע אופנה בפורמט דיגיטלי, ששודר ברשתות החברתיות ובערוץ האופנה הישראלי. 

השנה, באותו התאריך, בחלוף שנה בדיוק, השיק רייפ את שבוע האופנה 2021 בשיתוף רשת 13, שבמהלכו, בימי חול המועד פסח, משודרים מידי יום האירועים השונים, לראשונה על מסך הטלוויזיה. למעלה מ־40 מעצבי אופנה ישראלים משתתפים בשבוע האופנה, שנערך בסימן הקיימות, בשיתוף עם מוזיאון ארץ ישראל שמהווה את הבמה והתפאורה לכל צילומי התצוגות.

חברת קורנית דיגיטל, השותפה המרכזית השנה בשבוע האופנה שחוגג עשור לקיומו, היא חברה ישראלית בינלאומית מובילת שוק ומהפכה בתעשיית האופנה, שמספקת פתרונות דיגיטליים חדשניים לייצור טקסטיל. החברה מתמקדת בייצור בר קיימא On-demand – לפי צורך. טכנולוגיית החברה עונה לדרישה ההולכת וגוברת לקניות ברשת ולרצון של כל אחד לבטא את עצמו ואת הייחודיות שבו, באמצעות לבוש. 

ינקי גוליאן ונטף הירשברג

ינקי גוליאן ונטף הירשברג. צילום: אבי ולדמן

דפנה בראל בדגם של נעמה בצלאל

דפנה בראל בדגם של נעמה בצלאל. צילום: אבי ולדמן

שקד קטיה כהן, דנה פנסח ועפר בן עזרא

שקד קטיה כהן, דנה פנסח ועפר בן עזרא. צילום: אבי ולדמן

אמש (יום א׳ 28.3.21), שודר ברשת 13 ערב הגאלה שפתח את שבוע האופנה במהלכו הוצגו 28 תצוגות אופנה של מעצבי אופנה ישראלים מוכרים, לצד מעצבים צעירים שמהווים את דור העתיד. הערב כלל ארבעה חלקים מרכזיים.

הראשון, הענקת פרס מפעל חיים למעצבת דורין פרנקפורט, שבמסגרתו עלו על בימת האירוע דוגמניות העבר של פרנקפורט כשהן לבושות בדגמים המייצגים את פועלה לאורך השנים, ביניהן חלי גולדנברג, שירלי גליק, פנטה פראדה, יעל רייך, סמדר קילצ׳ינסקי ועוד. עוד הוענק פרס לשינוי אידיאל היופי לנועה קירל; התקיימה תצוגת ״קיימות״ בשיתוף קורנית דיגיטל, שבה הדגמים עוצבו על ידי מעצבים וסטודנטים לעיצוב אופנה; ונערכה תצוגת ״מסיכות״ בעיצוב סטודנטים משנקר כמחווה לשנה המאתגרת שעברנו.

החלק שקיבל, באופן טבעי, את רוב תשומת הלב התקשורתית, היה כמובן תצוגת האופנה מחווה לשירה איסקוב. עוד בטרם עלתה איסקוב לבמה עלו 20 נשים ״חזקות ומובילות״ שצעדו על המסלול, כולן בשמלות סטרפלס שעוצבו על ידי מעצבי האופנה המובילים בישראל. זאת, כמחווה לכך שאיסקוב לא הורשתה ללבוש שמלת סטרפלס במהלך נישואיה לגבר, שניסה לסיים באלימות מחרידה את חייה.

דורין פרנקפורט על המסלול

דורין פרנקפורט על המסלול. צילום: אבי ולדמן

שירלי גליק וחלי גולדנברג מובילות את המחווה לדורין פרנקפורט

שירלי גליק וחלי גולדנברג מובילות את המחווה לדורין פרנקפורט. צילום: אבי ולדמן

נועה קירל מקבל את הפרס מידי מוטי רייף ובר רפאלי

נועה קירל מקבל את הפרס מידי מוטי רייף ובר רפאלי. צילום: נוי ערקובי

הבחירה באיסקוב להוביל את תצוגת הגאלה עוררה דיון רחב ושנוי במחלוקת, שהתנהל ברשת ובתקשורת מאז הצילומים, שנערכו לפני שלושה שבועות. היו שטענו שרייפ ליהק את איסקוב כדי לקדם את יחסי הציבור של האירוע, ללא חשיבה על האפקט הנפשי שתצוגה כזו יכולה לגרום לה, בוודאי לא בשלב הטיפולי בו היא נמצאת.

איסקוב, שלבשה שימלת סטרפלס מעודנת בעיצובו של ויוי בלאיש, לא נראתה במגרש הטבעי שלה, וקשה היה להתעלם מכך שבלאיש בחר לעצב לאיסקוב דווקא שימלה שנראתה כשמלת כלה – בחירה תמוהה נוכח העובדה היא משלימה בימים אלו את פרידתה מהגבר שניסה לסיים את חייה באלימות. 

לעומתם, היו שסנגרו על רייפ שמוביל אג׳נדה של מניעת אלימות כלפי נשים, ומשמש בין השאר כנשיא אגודת הידידות והידידים של עמותת ״רוח נשית״ הפועלת למען עצמאות כלכלית לנשים נפגעות אלימות. כחלק מפעילותו בעמותה הוחלט גם שכל שמלות הסטרפלס שעוצבו לערב זה, יוצעו למכירה בבוטיק של עמותת רוח נשית וכל ההכנסות יהיו לטובת העמותה.

שירה איסקוב וריטה

שירה איסקוב בשמלה של ויוי בלאיש וריטה בשמלה של דרור קונטנטו. צילום: הגר בגר

אחד הרגעים המרגשים של הערב היה כשהזמרת ריטה שרה את ״חזקה מהרוח״, שמילותיו שונו על ידי אסתר שמיר שכתבה את השיר לבקשתה של ריטה, להתאימו לסיפורה האישי של איסקוב. הנשים שצעדו לצידה של איסקוב היו גאולה אבן בשמלה של מאיה נגרי, ליהיא לפיד בשמלה של אליאן סטולרו, גילה אלמגור בשמלה של אריאל טולדנו, חברת הכנסת ד״ר יפעת שאשא ביטון בשמלה של שחר אבנט, ריטה בשמלה של דרור קונטנטו, הילה רהב בשמלה של אסיה, מאיה ורטהיימר בשמלה של שני צימרמן, טיטי איינהו בשמלה של מישה גת, אורנה דץ בשמלה של ירדן מיינפלד, נטע גרטי בשמלה של סבינה מוסייב, נגה ניר נאמן בשמלה של עינב נסירי, רונית יודקביץ בשמלה של אניה פליט, אמירה בוזגלו בשמלה של הגר אלמביק אלמביקה, מירי נבו בשמלה של אפרת קליג, מירי מיכאלי בשמלה של מאי נשיח, קרן מור בשמלה של שחר אבנט, לירז אסייג בשמלה של רעומה זקש, בל אגם בשמלה של אוריה עזרן, מיטל להבי בשמלה של הלן לוקאש.  

בין עשרות תצוגות האופנה של מעצבים ישראלים במהלך שבוע האופנה: ויוי בלאיש, דרור קונטנטו, דורין פרנקפורט, ששון קדם, טובה׳לה, אלון ליבנה, שי שלום, רונן חן, אלמביקה, משכית, בננהוט, עידן לרוס, שחר אבנט, ענבל דרור, נדב רוזנברג (northern star), לארה רוסנובסקי, המחלקה לעיצוב אופנה בשנקר, וחממת האופנה של מפעל הפיס.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. יצחק שכטר IFT

    אסירי תודה למוטי רייף ולחברת קורנית דיגיטל אנו באגודה הישראלית לאופנה וטקסטיל
    חייבים להניע את מעצבי האופנה הישראלים ..זהו המקום מלבד ההיטק שישראל יכולה להיות פורצת דרך אם הממשלה תתמוך בענף .

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden