כל מה שחשוב ויפה
נרדין סרוג׳י, מתוך תערוכה בבית הגפן
נרדין סרוג׳י, מתוך תערוכה בבית הגפן. צילום: מ״ל

נבחרו אמני המחזור השמיני של ארטפורט

פורטפוליו News: מעיין אליקים, קרן גלר, תומר דקל, אנה ווילד, נרדין סרוגי׳ ולהלי פרילינג הם אמני המחזור השמיני של ארטפורט תל אביב, תכנית הרזידנסי מיסודה של הקרן המשפחתית על שם תד אריסון

תכנית הרזידנסי של ארטפורט פרסמה את שמות אמני המחזור השמיני של התוכנית, שייקחו חלק בתוכנית בת שנה הכוללת סטודיו, מלגה חודשית, ליווי אוצרותי אישי ותוכנית פעילות שנתית. ועדת איתור מקצועית וחיצונית בחרה בשישה אמנים:  מעיין אליקים, קרן גלר, תומר דקל, אנה ווילד, נרדין סרוגי׳ ולהלי פרילינג.

השישה ייקחו חלק בתכנית שתתחיל בספטמבר 2021 ותימשך עד אוגוסט 2022. השנה כללה ועדת האיתור החיצונית את את איה מירון, עפרה חרנם, גלית אילת (בלגיה/ הולנד) וארזן שקולולי (מנהל המוזיאון הלאומי לאמנות בטירנה, אלבניה). הוועדה נפגשה בנוכחות ורדית גרוס, מנהלת ארטפורט ויעל משה, רכזת תוכנית הרזידנסי של ארטפורט.

מעיין אליקים, הלבנה

מעיין אליקים, הלבנה. צילום: מ״ל

מעיין אליקים, יליד 1985, אמן רב תחומי, בוגר המחלקה לאמנות בצלאל. פועל במגוון רחב של מדיה, ביניהם פיסול, מיצב, צילום, פיסול־ציבורי ואדריכלות נוף. בעבודותיו, פרי מלאכת יד מדוקדקת, לימוד עצמי ומחקר מתמשך, מעניק אליקים לדימויים, חפצים ומצבים מוכרים ויום־יומיים מימד טקסי. מימד זה פותח עבור הצופה מרחב של צלילות ומזמן השתהות והתבוננות מחודשת בסביבתו המוכרת, ובעולמו הפנימי.

קרן גלר, ילידת 1976, בוגרת התואר השני  באמנות של בצלאל בשיתוף האוניברסיטה העברית, והתואר הראשון באמנות וחינוך לאמנות של המדרשה – המכללה האקדמית בית ברל. גלר יוצרת בעיקר בווידאו, פיסול ומיצב עבודות החוקרות התנהגות וסביבה אנושיות. העבודות עוסקות בתכנים אוטוביוגרפיים, בטקסים ובפעולות יומיום פשוטות ודרך המתח שבין התיעודי למבוים הן חוקרות, מפרקות ומרכיבות מחדש מבנים וטקסים חברתיים.

קרן גלר, ביודום

קרן גלר, ביודום, מתוך תערוכת יחיד בסדנאות האמנים, ירושלים

תומר דקל, מתוך הצבה במוזיאון בת ים

תומר דקל, מתוך הצבה במוזיאון בת ים. צילום: אלעד שריג

תומר דקל, יליד 1985, אמן מיצב, בוגר המחלקה לאמנות בבצלאל. עובד עם חומרי נוף ישראליים ומעבד אותם לכדי אתרים או זירות של התרחשות. החוויה בהצבות היא רב חושית והתחושה היא של הימצאות בתוך סביבה מוגברת ומועצמת, או בתוך סצנה. מנעד החוויה נע לרוב על הצירים אלימות- עדינות, זיהום – טיהור, התפוררות – צמיחה, כשהתחושה היא לרוב של פוסט אפוקליפסה מסוג מסוים. הסצנות מעלות בדמיון הקשרים לסצנות מיתולוגיות מהעבר או מהעתיד, מחשבות על מצבים מנטליים והקשרים פוליטיים, מיסטיים, סביבתיים ועוד. 

לקריאה נוספת

אנה ווילד, ילידת 1987, אמנית פרפורמנס ומיצב. בוגרת בית הספר לתיאטרון חזותי בירושלים (2011) והתוכנית לתואר שני DasArts באמסטרדם (2015). ווילד היא נערה צעירה, פאנקיסטית חיננית, אמנית למידה בעל פה, המתעניינת בקולות, בדיבור, במילים, בארגון של ידע, באנתרופולוגיה, בהיסטוריה, במיתולוגיה, בשירה, בעיצוב גרפי, בחשמל, בבריאה יש־מאין, במוזיקליות, בלמידה, בהבנה, במחזוריות, מעגליות, בעברית, באנגלית, בצרפתית, בערבית, בתרגום, בהדפס, בקסם, בהרפתקאה, בידידות ובכוח. 

אנה ווילד, מתוך Making a great leap forward

אנה ווילד, מתוך Making a great leap forward

להלי פרילינג, ללא כותרת

להלי פרילינג, ללא כותרת. צילום: שרון פדידה

נרדין סורגי׳, ילידת 1980, אמנית רב תחומית, בוגרת התואר השני באמנות של בצלאל ותואר ראשון באמנות של אוניברסיטת חיפה.עבודותיה עוסקות במדיומים וחומרים שונים, שבאמצעותם היא מבקשת לבצע פעולת ניכוס לכדי עצמים ודימויים, ובכך מזמינה את הצופים להתבונן מחדש ולהגדיר את יחסם לעולם. פעולת ההתערבות של סרוגי׳ מבקשת להגדיר את הגבולות מחדש, להטיל ספק ולמתוח את הגבולות הקיומיים שלהם.

להלי פרילינג, ילידת 1982, בוגרת המחלקה לאמנות בבצלאל, עוסקת בעבודותיה בדימויים פופולריים, בעלי נראות אידאית ואסתטיקה מפתה. באסטרטגיות שונות, פרילינג פועלת לחשיפת נוכחות מורבידית ואלימה בתוך אותו עולם דימויים. רוב עבודותיה הינן בפורמט של פיסול ומיצב.

birds

תכנית הרזידנסי ומרכז האמנות ארטפורט, ביוזמתו של ג׳ייסון אריסון, יו״ר הקרן המשפחתית על שם תד אריסון, פועלים ללא מטרות רווח לקידום וטיפוח האמנות העכשווית בישראל. התוכנית, שהחלה את פעילותה בשנת 2012, כוללת חללי עבודה אישיים (סטודיו), ליווי אוצרותי, מפגשים שבועיים, סדנאות, ביקורי סטודיו ומלגת קיום חודשית לכל אחד מן האמנים הישראליים למשך שנה.

לצידם פועלים גם אמנים ואוצרים המגיעים מחו״ל לתקופות קצרות יותר. השנה, לאור ההגבלות על טיסות, נפתחו תוכניות קצרות מועד לישראלים הגרים בחו״ל ולאמנים הגרים מחוץ למרכז. לצד תכנית הרזידנסי מתקיימות תערוכות, שיחי אמן, סדנאות מקצועיות, יריד ספרי אמן וקבוצות קריאה ודיון, במטרה לחזק ולהשמיע קולם של אמנים במרחב הציבורי ולקדם קשרים בין אמנות וחברה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. תוהה

    מרגיש כמו תוכנית המשך של בצלאל

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden