כל מה שחשוב ויפה
נורית ירדן בתערוכה סוד הצמצום
נורית ירדן בתערוכה סוד הצמצום

בית האמנים תל אביב: תערוכות אפריל־מאי 2021

פורטפוליו Promotion: בתערוכות שיפתחו ב־16.4 בבית האמנים יציגו אניסה אשקר; דליה זרחיה; זוהדי קאדרי; שאול ליבר; מלכה ענבל; אסף אבוטבול, יאיר ברק, נורית ירדן, שגית זלוף נמיר, מרב שין בן אלון, אריה ברקוביץ; אמנים ותלמידי סדנת ההדפס
אניסה אשקר

אניסה אשקר. צילום: יוסי צברי

אניסה אשקר / דרגות האהבה

אוצרת: אורלי הופמן

תערוכת היחיד של אניסה אשקר, זוכת פרס רוזנבלט לאמנות ישראלית, מציגה פרויקט ייחודי: בשנת 2019, במשך שישה חודשים, התעוררה אשקר מדי בוקר לצלילי השפה הצרפתית, במהלך שהות אמן בסיטה בפריז – בירת הרומנטיקה והאהבה. כאמנית ערבייה וישראלית ילידת עכו, השהות בטריטוריה ניטרלית, ללא משא הלאום, ללא שניות הזהות והלשון, שימשה עבורה כארץ פרזות, כמחוז נעדר סנטימנטים של מסורת, של תרבות ושל גבולות. מקום חף ממחויבות ומחובת הוכחה, נטול שורשים מעגנים, מכבידים ומושכים כלפי מטה; עיר שהזרות היא מעלתה, ואי השייכות אליה זימנה לה את החירות להתאוות, להשתוקק ולחלום.

התערוכה ״דרגות האהבה״ מציעה מבט מעמיק על יצירתה של אשקר הנוגעת בלב ובצפונותיו, ונושאת אותנו עִמה הרחק אל מעבר לגבולות המקום והזמן. ציורים מופשטים ומינימליסטיים מוצגים לצד תצלומי דיוקן, אובייקטים ומיצגים, וכולם יחדיו פורשים יריעה רחבה של עשייה מגוונת במדיומים שונים, המשלימים זה את זה ומנסחים אמירה נוקבת על תפישת האישה, האמנית היוצרת, ועל מקומה בחברה הערבית והמקומית. אשקר שוזרת את נופי ילדותה בזיכרונות, במסורת, בלשון ובתרבות דו־שפתית, ומרכיבה דיוקן רב־פנים, המגיב לרוח הזמן.


דליה זרחיה

דליה זרחיה. צילומים: אבי אמסלם

דליה זרחיה / ידיים טובות

אוצרת: הגר רבן

דליה זרחיה ממשיכה לעסוק בקשר שבין חפצים וזיכרון – הן זה הפרטי שלה והן הזיכרון הקולקטיבי של חברה, אשר תרבותה החומרית משתנה לבלי היכר. במיצב פיסולי היא מפגישה בין אובייקטים וחומרים קשים ורכים: פרטי סכו״ם מכסף, שברי צלחות חרסינה, מפות בסריגת קרושה, כמו ניסיון לשמר את תפקידם התרבותי של החפצים, ואת המלאכות הנכחדות שייצרו אותם, להעניק להם חיים חדשים וזכות קיום. אל כל יצירה בתערוכה נקשרת סצנה ספק־מציאותית־ספק־מדומיינת, כפתח לאירועים נשכחים ודימויים תרבותיים מודחקים ושבריריים, בעידן של הצפה חזותית ותרבות דיגיטלית המתרחקת מן החומרי – עידן שבו כל מוסכמות הייצוג המסורתי מתערערות.


יאיר ברק בתערוכה סוד הצמצום

יאיר ברק בתערוכה סוד הצמצום

סוד הצמצום / תערוכה קבוצתית

משתתפים: אסף אבוטבול, יאיר ברק, נורית ירדן, שגית זלוף נמיר, מרב שין בן אלון, אריה ברקוביץ.

אוצרת: ענת גורל־רורברגר

אמנות מינימליסטית היא מעשה של דיוק. משפט רזה על אמנות. הצמצום היא דרך להעברת מסרים בפשטות, ללא קישוטיות וללא תועפות של דמיון ורגש. מדובר בעשייה אמנותית צרה המכילה יותר מהנראה לעין. ניסיון לייצר מציאות טהורה. מינימליזם הוא גם מגמה באמנות המאה ה־20 החותרת לפישוט הצורה, הצבע והקומפוזיציה. אחד ממבשריה הבולטים היה האמן הרוסי קזימיר מאלביץ׳ שנודע בריבועים השחורים שיצר בתוך רקע לבן. הצמצום נוטה לחידתיות, להפשטה, לרוחניות. כזו המשאירה את הצופה לפרש לעצמו את היצירה ולחוש תחושות שונות של סקרנות, התעלות ורגש.


זוהדי קאדרי / קצוות

אוצר: אריה ברקוביץ

המרחב שיוצר זוהדי קאדרי בציוריו חובק זמנים ותרבויות. קאדרי, מודע להשפעות האירופאיות ובעיקר תקופת הציור הקונסטרוקטיבי על עבודותיו ואף מצא בסגנון הזה ביטוי לעצם קיומו כאמן באזור של קונפליקט מתמשך. המפגש בין הצורות, כמו גם העימות בין המסורתי למודרני, מרובעים מדויקים מול משיכות מכחול חופשיות, מבטאים את תפישת עולמו של האמן. מבט רחב על עבודותיו של קאדרי יחשוף את היחס בין אחדות לריבוי והאופן שבו הצורות השונות מוצבות זו לצד זו פועלות זו על זו ובוראות מרחב משמעותי, מכח היחסים שבין הצורה, הצבע והמרחב.


מלכה ענבל

מלכה ענבל. צילום מ"ל

מלכה ענבל / ואני רק רציתי לפסוע

אוצרת: גלית סמל

סדרת תצלומים בעלי רצף התפתחותי, ובהם נראים פחים חלודים, שעליהם האמנית הקרינה אלומות של אור דרך חרכי נייר. האמנית משתמשת בחלודה כמטפורה למציאות של ארעיות והתכלות של חומר, בהקבלה למאפייני הארעיוּת והשחיקה של הגוף. כתמי החלודה יוצרים אשליה של תנועה מתמשכת, איטית ומהפנטת; בין הפיזי המודגש לשברירי; בין הכאב העז להתמודדות ושליטה במצב, כביטוי של כוחות נפש וגוף, וכהדים לתקווה.


שאול ליבר

שאול ליבר. צילום: מ"ל

שאול ליבר / הים כל כך כחול

אוצרת: אסנת הר

כלי שיט, מעגנים ונמלים, מסות גדולות עצומות ומוצקות, משתלבים עם מים ואור ויוצרים חוויה ויזואלית מעוררת השראה. שאול ליבר נמשך לים, לנמל ולשוברי הגלים כילד שגדל בשכונת בת גלים בחיפה. במשך יותר מ־40 שנה חי על הים כרב חובל בצי הסוחר ולאחר מכן כנתב בנמל חיפה. את הקירבה האינטימית לים הוא מבטא בציור.


אוסף תחריטים מבית האמנים וסדנאות התחריט

שתי תערוכות יציגו את הפעילות בסדנת התחריט של בית האמנים ומאוסף בית האמנים. בתערוכות יוצגו עבודות שנתרמו במהלך השנים, של אמנים ידועים ותלמידי הסדנאות.


בית האמנים תל אביב
רחוב אלחריזי 9, תל אביב
פתיחה: 16.4; נעילה: 15.5

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. נירה כלב

    שאול ליבר, יחד עם זה שהנושא: אוניות בים כבר צויר רבות, יש בציורו מעין טישטוש של קוים, צבעים שמתמזגים, ותנועות מכחול עדינות ,שמשתלבות עם הכמיה לרגוע, שביים.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden