כל מה שחשוב ויפה
דניאל גולמבו
דניאל גולמבו

ממטוס הדרימליינר לנוצות הטווס: תחרות מאווררי התקרה של SWING

דניאל גולמבו הוא הזוכה בתחרות מאווררי התקרה של סווינג. בבסיס ההצעות שהוגשו לתחרות עמד עולם השראות עשיר ופורה, עם השפעות מעולמות התעופה, הטבע, האמנות, האדריכלות והעיצוב

פורטפוליו בשיתוף טכנולייט


את יום כדור הארץ, שחל היום, ציין המעצב דניאל גולמבו בטקס חגיגי שבו הוכרז כזוכה בתחרות מקצועית לעיצוב מאווררי תקרה שיזם מותג המאווררים SWING, מבית קבוצת טכנולייט, העוסקת בתחום התאורה. הפרס שיוענק לגולמבו על המאוורר שעיצב הוא סיור חוויתי בטחנות הרוח האיקוניות בהולנד, במסגרת אירוע National Mill Day, וכן תיבדק היתכנות לייצרו – בתיאום מלא עמו ובכפוף לזכויות יוצרים – במידה ויעמוד בסטנדרטים הנדרשים של שיווי משקל ויכולת מוכחת לייצרו. 

 המאוורר של גולמבו, בוגר המחלקה לעיצוב תעשייתי במכון טכנולוגי חולון (2019), נבחר כזוכה מבין עשרות רבות של הצעות שהוגשו על ידי אדריכלים ומעצבי פנים ומוצר, שנענו לקול הקורא של החברה ושמתוכן נבחרו עשר פיינליסטיות שהגיעו לקו הגמר. הוא נועד לחללי לובי גבוהי־תקרה, ומציג עיצוב תלת־ממדי שנשען על רעיון של להבים מסתובבים ליצירת זרימת אוויר, תוך שילוב מכניזם המאפשר יצירת תנועה משנית של זרימת אוויר מוגברת.

על חבר השופטים שבחן את ההצעות שהוגשו נמנו האדריכל אלון יצחקי, שותף וראש חטיבת הבנייה הירוקה במשרד יסקי מור סיון ויו״ר המועצה הישראלית לבניה ירוקה; גלית גאון, ראש התכנית לאוצרות בעיצוב בשנקר וראש מכון שנקר לתיעוד וחקר העיצוב בישראל; יובל סער, העורך הראשי והמייסד של מגזין פורטפוליו ואוצר ראשי (משותף) בביאנלה לאומנויות ועיצוב במוזיאון ארץ ישראל; האדריכל יואב מסר, בעלים של מסר אדריכלים ויו״ר דירקטוריון מוזיאון ינקו דאדא; וג׳רמי האוזר, מנהל חטיבת החדשנות ופיתוח מוצרים בקבוצת טכנולייט.

דניאל גולמבו

דניאל גולמבו

חבר השופטים, שהתבקש לבחון את המוצרים על פי קריטריונים של חשיבה מחוץ לקופסה ועיצוב אסתטי, ציין בנימוקי בחירתו במאוורר של גולמבו את המקוריות והתחכום המקופלים בעיצובו. בנימוקים להענקת הפרס נכתב שהצעתו מאופיינת ב״חשיבה צלולה היוצאת מתוך הקופסה ומהווה ביטוי עכשווי לחשיבה יצירתית בתחום שמרני/ מסורתי. 

״המאוורר שיצר בולט בשימוש מתוחכם בתוך דיסציפלינה מתפתחת, החל מתהליך המחקר ועד לתכנון המוקפד, תוך הבנה וחשיבה שהם מעבר לפתרון בפועל כדי לגרום לו לעבוד. עיצוב זה יכול להיות מיוצר במגוון חומרים גמישים המוסיפים פונקציה ותנועה חדשים למוצר המסורתי״. 

 לא רק בקיץ

הרעיון שעמד בבסיס יוזמת התחרות ביקש לקדם חשיבה מחוץ לקופסה ולפתח מודעות ופרקטיקות שימוש במאווררי תקרה, כאוביקט בעל יעילות אנרגטית גבוהה התורם להפחתת בזבוז משאבים יקר. ככזה, תאריך ההכרזה על בחירת המאוורר הזוכה ביום כדור הארץ, לא היה מקרי כמובן; מהותו של היום מכוונת להגברת המודעות להגנת הסביבה ומשאביה, ומאווררי תקרה, מסתבר, אכן קשורים לרעיון בקשר הדוק.

האוביקט הגנרי, שעם כניסתם של מזגני האוויר לשמי חיינו נדחק החוצה ונתפס בעיניי רבים כמוצר מיושן שאבד עליו הכלח, ״לא מוותר״ ומוכיח את יעילותו הרבה ואת השפעתו המיטיבה על חללים שבהם הוא משולב, ובכלל זה על הממוזגים שבהם. זרימת האוויר שהוא מייצר ומפזר בחלל מסייעת משמעותית ליצירת נוחות אקלימית בעונות הקיץ והחורף כאחד – ולא רק בקיץ כפי שמקובל לחשוב: היא מגבירה את יעילות השפעתם של אמצעי קירור/חימום אחרים, ובתוך כך מביאה להפחתת אנרגיה יקרה הנדרשת להפעלתם ולחיסכון בהוצאות.

משה פליקס בר מואב

משה פליקס בר מואב

בשנים האחרונות, כשתפיסות קיימות הולכות וצוברות תאוצה ועמן גוברת ההכרה בחשיבותם הרבה של יתרונות אלה, חווה המוצר הוותיק סוג של קאמבק ושגשוג תדמיתי. יד הטכנולוגיה לא פוסחת עליו והוא מוצע כאוביקט איכותי במנעד אפשרויות הפעלה לאזורי פנים וחוץ, ועיצובו המסורתי, שבהחלט עלה כיתה, מוצע בשלל דגמים, חומרים וגימורים. 

ועדיין, עשרות ההצעות שהוגשו לתחרות מעידות שמפלס היצירתיות בכל הקשור למאווררי תקרה חי ובועט, ומניב בעבורם רעיונות מקוריים ופרשנויות חדשות תפקודיות ואסתטיות, החל מעיצוב בית המנוע ועד עיצוב מחדש של הלהבים, לרבות חיתוכים, הדפסים, משחק בחומרים ועוד.

birds

בבסיס ההצעות שהוגשו עמד עולם השראות עשיר ופורה, שחשף לא מעט השפעות מתחום התעופה, כאלה שנשאבו מעולמות האמנות, האדריכלות והעיצוב ונוספות. 

כך לדוגמה, מטוס הדרימליינר – בואינג 787 – היווה השראה למשה פליקס בר מואב, לתכנון מאוורר על בסיס חוקים אווירודינמיים הידועים כתורמים לחיסכון באנרגיה, וצורניות שנגזרה מאלמנטים תעופתיים. גוף המאוורר עוצב בהשראת מנוע סילון, והכנפיים – שמספרן יכול לנוע משלוש עד שש, עוצבו בהשראת כנף מטוס הבואינג, תוך יצירת מופע מודרני ואופציות לייצור המשלב חומרים, צבעים ומרקמים מגוונים ויכול להתאים כך להעדפות טעם שונות.

את תפיסת המאוורר כתכשיט, גילם העיצוב של ענת סודרי, שהתמקד בזרוע המחברת אותו לתקרה, אלמנט שבדרך כלל אינו זוכה ליתר התייחסות אסתטית. הזרוע המוצעת הורכבה משני גלילי מתכת; גליל פנימי אטום וגליל חיצוני בחיתוך CNC, שבתוכם משולבות טבעות תאורה לאופן הפצת האור הרצויה – עליונה, תחתונה ותיכונה (כללית).

ענת סודרי

ענת סודרי

רוני שגב

רוני שגב

ההומור, הצבעוניות, הטקסטורות הגיאומטריות ושילובי המתכות הזהובות – שמאפיינים את כתב ידו של המעצב הספרדי חיימה חיון – זכו להומאז׳ כשתורגמו על ידי רוני שגב לשלוש סדרות של מאווררים ״מתוכשטים״ בסגנונות שונים – אקסטרווגנדי, מהודר וחולמני – עם אפשרות לשלב ביניהם בסגנון מיקס־אנד־מאצ׳.

מופע מקורי במיוחד הציג המאוורר של גלית אבינועם ומוטי דנה, שטרף את קלפי פעולתם המעגלית של מאווררי התקרה, והציע פעולה אנכית תוך שימוש בנוצות. הנוצות, המהדהדות ארמונות של פרעונים ומקנות רכות לתנועת האוויר, יכולות להיות נוצות טווס, קקדו, אינדיגו, יען ומלאך צחור, שנאספות בעת שהציפורים משירות אותן אחת לשנה בהליך טבעי, שבו מזקיק הנוצה שנשרה גדלה נוצה חדשה. 

בסופו של דבר היוזמה שנקט SWING בקיום התחרות היא יוזמה מבורכת לעידוד חשיבה מקורית ויצירתית שתכליתה קידום חדשנות, ובפרט כשמדובר באוביקט בעל ערך ירוק חשוב ומשמעותי גם בעידן ממוזג. כך היא גם מעוררת מחשבה על הנטייה הרווחת להספיד מוצרים מסורתיים על מזבח משוואת המלך מת יחי המלך החדש, כשלגבי המאווררים לפחות, היא מוכיחה שערכה של ״מלוכה משותפת״ גדול מערך סך חלקיה.

גלית אבינועם ומוטי דנה

גלית אבינועם ומוטי דנה

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. נירה כלב

    מאוד אוהבת מאווררי תיקרה . בקיץ הם 'מסט'. אפשר לעוף עם רעיונות ,וכשזה מסתובב זה
    חגיגה לעינים, אפשר אולי גם לשלב בהם אורות רצים.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden