כל מה שחשוב ויפה
נעה ריץ׳
נעה ריץ׳. צילומים: ים טרייבר

מה קורה // נעה ריץ׳

נעה ריץ׳ מציגה בסדנאות האמנים בירושלים עבודות שעוסקות בגוף האישה במרחב הביתי ובמפגש בין ארכיטיפים נשיים וחפצים יומיומיים

מי? 

נעה ריץ׳, 31, גרה בירושלים.
אתר / פייסבוקאינסטגרם

סטטוס זוגי? 

רווקה מתוקה.

מה בצלחת?

בעיקרון אוכלת ״הכל״, בשנה האחרונה עברתי לתזונה לפי סוג דם (כן יש כזה דבר). ירקות כתומים זו אהבה, ויש ניסיון להתמודד עם אובססיה קשה לחמאת בוטנים.

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

אני מציגה כרגע בשתי תערוכות. הראשונה שבהן היא ״שדות״, תערוכת יחיד ראשונה במסגרת קיר אמנית, בסדנאות האמנים בתלפיות, ירושלים (אצרה האמנית והחברה דאנה טנהאוזר). התערוכה הנוספת, שעומדת עוד מיוני שעבר, היא ״חפץ מעבר״ במוזיאון לתרבות הפלשתים באשדוד (באוצרות הנהדרת של גלית גאון ותום כהן).

בתערוכה ״שדות״ מוצגות עבודות במדיומים שונים, דיגיטליים וחומריים, שעבדתי עליהן בחצי שנה האחרונה. העבודות מתעסקות במוטיב גוף האישה בתוך הבית, ובמפגש בין ארכיטיפים נשיים וחפצים יומיומיים. אני מעצבת תעשייתית, בוגרת בצלאל, ולאחר כשלוש שנות עבודה בסטודיו לעיצוב (Magenta Workshop), המציאות (והמגפה) איפשרה לי לקחת נשימה ולעבוד מהבית.

birds

בחזרה אל הבית מצאתי את עצמי מתעסקת שוב ושוב עם מוטיב הגוף הנשי ועם החפצים השימושיים והפולחניים. פתאום משהו השתחרר והתחלתי לייצר בכמויות ובסדרות, ולגבש שפה שהלכה ונבנתה תוך כדי תנועה. דאנה, האוצרת שהיא גם חברת ילדות, זיהתה את הפוטנציאל של הסדרות והזמינה אותי להציג בסדנאות.

בתהליך העבודה והמחקר עברתי בין טכניקות פשוטות (ליפוף, תפירה, קיפול, הדבקה, הברגה) וחומרים חשופים ויומיומיים עד כדי דלות (קרטון, נייר, חוטי תפירה, בד), לבין היצירה הדיגיטלית שאפשרה לי להפיח חיים בעולם הדימויים שנולד: גוף, מיניות, איברים נוזלים, מעין שפה פנימית הכותבת את עצמה החוצה בפעולה החזרתית ובמלאכה הפשוטה.

התערוכה סובבת סביב סדרת צלמיות אישה, שהן הפסלים הראשונים שיצרתי עבור הפרויקט. הן מהוות מעין קפסולה של יתר העבודות במרחב – גם בכך שהן מיניאטוריות ומרמזות להיותן מודל מוקטן להתרחשות גדולה יותר, אבל גם בכך שהן מכילות בתוכן את פוטנציאל ההתרחשות של יתר הסיטואציות הפיסוליות שסביבן. 

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

טרם התחככתי עם מפורסמים.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו? 

אני חולמת ליצור סדרה של שטיחי נשים שרועות, ענקיות, שעירות ורכות. מפנטזת על רובה tufting, ובעיקר על חלל ענק כדי לעבוד על זה. צנועה בסך הכל.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית? 

אני קצת אגרנית נעליים, אז לכבוד הקיץ רכשתי ארבעה זוגות של כפכפי גומי שחורים.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden