כל מה שחשוב ויפה
הדר אלפסי במוזיאון על התפר. צילומים: רינה נקונצ'ני
הדר אלפסי במוזיאון על התפר. צילומים: רינה נקונצ׳ני

הדר אלפסי // מקפלת שמחה

במסגרת שהות אמן במוזיאון על התפר בירושלים, הדר אלפסי מקפלת (ולובשת) שמלות אוריגמי ומזמינה את הקהל לפרפורמנס בהתהוות

הפרטים הטכניים

המיצג ״מקפלת שמחה״ במוזיאון על התפר, ירושלים. יעלה בתאריך 25.5 בשעה 19:00 ובתאריכים נוספים בהמשך.

מי אני

הדר אלפסי, בת 30, אמנית רב־תחומית ירושלמית. בעלת מותג האוריגמי ORIGAMLI, צלמת, כותבת שירה ופרפורמרית. בוגרת בית הספר לאמנויות הבמה בית צבי.

בימים טרופים אלה, ודווקא בימים טרופים אלו, אני זוכה להתארח במוזיאון על התפר במסגרת תכנית חדשה הכוללת אירוח אמנים ואירועים שונים ומגוונים בחללי המוזיאון. כעת אני עובדת במוזיאון על פרפורמנס שעתיד לעלות בסוף החודש, אם תרצה המציאות, בחלל הספרייה של המוזיאון. התהליך שהחל תחת המציאות הטרופה של חיינו מתעקש להמשיך ולהיות אי של שקט ויצירה. המבקרים במוזיאון מוזמנים לצפות בתהליך החזרות ולקחת בו חלק.

העבודה

את המסע שלי בעולם האוריגמי התחלתי דרך קיפול שמלות, ויש לומר שהן איתי, מאז ועד היום. הפרפורמנס שעליו אני עובדת בימים אלו הוא חלק מפרויקט אמנית אורחת במוזיאון על התפר. במהלך תקופת האירוח אני חולקת עם קהל המוזיאון את תהליך החזרות שלי, בחלל שבו יוצג הפרפורמנס בסופו של התהליך. בעבודה בחרתי לשלב את הידע שלי בקיפול, תנועה וקול, לכדי יצירה אחת.

הפרפורמנס ״מקפלת שמחה״ עוסק בגלגול חייה של אישה ומשתמש בשמלות אוריגמי כדימוי לנשיות, ילדות וצניעות בסיפורה. האישה מייצגת את סיפורן של נשים באשר הן, דרך הבגד – שמלות מקופלות מנייר בטכניקת אוריגמי. השמלות מוצגות בחלל דרך מספר סצנות ונוצר דיאלוג בין האישה לבין השמלות שאותן היא מקפלת.

המופע עוסק בשאלה על תפקידו של הבגד דרך גילוי והסתר. פירושה של המילה אוריגמי ביפנית הוא קיפול פיסת נייר. זוהי אמנות אשר עוברת במסורת יפן, ואף שימשה בעבר בטקסים דתיים. במופע אני מנסה להביא לידי ביטוי את המאפיינים הטקסיים והמסורתיים, לצד אלמנטים מהרקע וניסיון החיים האישי שלי.

תעבירו את זה הלאה

הייתי רוצה שהפרפורמנס יהפוך למופע באורך מלא, שיוצג על במת התאטרון. לשם אני שואפת כל חיי. בינתיים ״אסתפק״ בלהציג את הפרפורמנס לכל דורש ובכל זמן נתון, במוזיאון על התפר ובמקומות אחרים.

פלוס אחד

לפרויקט האחרון שלי, שליווה אותי בשנת הקורונה, קראתי ״קורוניגמי״. כחלק מההסתגרות בבית והעיסוק שלי באוריגמי, התמקדתי בייצור שמלות בגודל אמיתי – שמלות מנייר כמובן. קיפולים, לבישה ותיעוד הפרויקט ממרחב הבידוד שלי.


מקפלת שמחה I הדר אלפסי
מוזיאון על התפר, חיל ההנדסה 4, ירושלים (הביקור תיאום מראש)
הפרפורמנס: 25.5 בשעה 19:00

birds
הדר אלפסי, קורוניגמי. צילומים: מל

הדר אלפסי, קורוניגמי. צילומים: מ״ל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden