כל מה שחשוב ויפה
איתן ויטקון
איתן ויטקון

בית האמנים תל אביב: תערוכות מאי־יוני 2021

פורטפוליו Promotion: בתערוכות שיפתחו ב־27.5 בבית האמנים יציגו איתן ויתקון, ג׳ניפר אבסירה ואיתן ברטל, אילנה שודרון מינקוב, ורדה סאנד, אופירה אבישר, עמירה דוידוביץ, אוקי שוורץ, מיכל ויטלס, שוקה גלוטמן

איתן ויתקון / שנה בברלין

אוצרת: קציעה עלון

בתערוכה אישית־אוטוביוגרפית איתן ויתקון מציג שלוש חטיבות של עבודות. הלב הרגשי של התערוכה טמון בסדרת תמונות שבהן צילם ויתקון את בית ילדותו של סבא שלו, יליד ברלין. הסב נמלט מגרמניה באמצע שנות ה־30, ולימים הפך לשופט בית המשפט העליון בישראל, ושפט במשפטו של אדולף אייכמן.

חטיבה נוספת של צילומים עוסקת בתנועה: ויתקון מצלם את תחנות הרכבת המפורסמות של ברלין, שוקקות המולה אנושית ואנרגיה. החטיבה האחרונה מתעדת את חילופי העונות המשתקפים בעצים והבניינים של ברלין.


איתן ברטל

איתן ברטל

ג׳ניפר אבסירה ואיתן ברטל / סופFUN

מפגש בין שני היוצרים, ג׳ניפר אבסירה ואיתן ברטל, יצר חיבור בין עבודותיהם, והוביל למחשבה על ההלחם בין הסוף לבין ה־FUN – מיזוג בלתי אפשרי בין הדהירה הבלתי נמנעת אל עבר הסוף, המוות והחיפוש המתמיד אחר משמעות ומטרה. הקונספט לעבודה המשותפת נהגה לפני הקורונה, כמעין נבואה שהגשימה את עצמה.

התערוכה רוצה להעביר תחושה של גן שעשועי סוף. העבודות מדלגות בין אבסורד, טראש ופופ; כמסע משועשע בין סופים שונים. ״הסוף״ ככזה שכולל את הביוגרפיות של האמנים, על הדומה ועל השונה שבהן; איתן הסובל מילדותו ממחלת אסטמה קשה שהשפיעה על עבודתו האמנותית, וג׳ניפר שפציעתה בתאונת דרכים השפיעה על דרכה האמנותית.

איתן שעבד כמעצב בתחום תקשורת המונים, הפרסום והתעמולה, וג׳ניפר שמגיעה מתחום הקולנוע, הצילום והרשתות החברתיות. כל אחד מהם מבטא באופן ייחודי ושונה את התנסותו עם חווית הסוף. המפגש עם עובדת מותו, ועם החסך; בין אם בראייה ובין אם בנשימה, באמצעות המרחב הדיגיטלי.


אילנה שודרון מינקוב

אילנה שודרון מינקוב. צילום: מ"ל

אילנה שודרון מינקוב / תימורים – נופי ילדות

אוצר: אריה ברקוביץ

״רוב שנות ילדותי עברו עלי במושב תימורים. בשנת 2000 חזרתי לתימורים עם משפחתי. הפגישה המחודשת עם הנופים הכפריים הייתה עבורי מרגשת מאד – הצמחייה העשירה, האוויר הנקי וריחות הטבע. הצבעים החיים והעשירים וחילופי העונות, ואיתם השתנות הטבע והנופים והצבעים מסביב. כל אלה החזירו אותי אל מחוזות ילדותי. מאז אני חוזרת שוב ושוב לצייר נופים אלה ואינני חדלה מלהתלהב מהם ולהתאהב בהם בכל פעם מחדש״, כותבת אילנה שודרון מינקוב על עבודתה.


ורדה סאנד

ורדה סאנד. צילום: ליאל זנד

ורדה סאנד / אור במרחב

ורדה סאנד מציגה קיר אמן ובו מקבץ עבודות שמן קטנות, בצבעוניות מצומצמת, המתכתבת עם מצע העץ שעליו היא עובדת. היא מציירת נופים על גבול המופשט – מדרון, גבעה או שדה מוזהב – ומנתבת את עין הקורא לקריאה שקטה ומרוחקת.


עמירה דוידוביץ. צילום: אייל דוידוביץ

עמירה דוידוביץ. צילום: אייל דוידוביץ

עמירה דוידוביץ / קרוב, רחוק

אוצרת: דניאלה טלמור

סדרת העבודות ״קרוב, רחוק״ נוצרה על גבי משטחים סטריליים רפואיים, שהפכו לחלק מביתה של עמירה דוידוביץ, עקב פציעתה של בתה. בעבודותיה מציגה האמנית התלבטות לגבי יכולתו של האדם לרפא את עצמו, את הקרובים לו, את האנושות. מושגים של פציעה, שבר, מחלה, איחוי, החלמה ותקווה משמשים בהן בערבוביה. דוידוביץ בוחרת להשתמש בחומרים מצויים (found objects) שבמקרה זה במיוחד משרתים את הנושא בו העבודה עוסקת. בתהליך העבודה על המשטחים הסטריליים נוצרו מרקמים, צבעים ופרטים המזכירים צילומי לוויין, ממבט על. בתוכם שולבו צילומים ודימויים אישיים מחיי האמנית.


אוקי שוורץ צילום איציק כהן

אוקי שוורץ. צילום: איציק כהן

אוקי שוורץ / בקטנה

אוצרת: דניאלה טלמור

ציורי נוף חופשיים, מדיטטיביים, בפורמטים קטנים אנכיים, מזמינים את הצופה להתנועע על גבי משטח הציור, על פני הרמוניות של משפחות צבע המונחות לצד דיסהרמוניות של קונטרסטים צבעוניים. הציורים של אוקי שוורץ מטיילים בין התרחשויות מופשטות.


מיכל ויטלס. צילום: רוני גלבוע

מיכל ויטלס. צילום: רוני גלבוע

מיכל ויטלס / בעיני רוחי

אוצרת: דניאלה טלמור

מיכל ויטלס מציירת דמויות אנושיות בשמן על קנבס, חוקרת את מהות היכולת לצייר דמות ואת האופן שבו ניתן להעביר משהו מפנימיותה החוצה, באמצעות צורה וצבע. ציוריה של ויטלס, מבחינת הסגנון, הקומפוזיציה והצבעוניות עברו תהפוכות במהלך השנים. הדמויות מצוירות בבדידות ונמצאות בעולם שקשה להגדירו.


יהושע שוקה גלוטמן

יהושע שוקה גלוטמן

יהושע שוקה גלוטמן / הילולה בהר מירון

יהושע שוקה גלוטמן: ״בשנת 1983 הגעתי לראשונה בל״ג בעומר להילולת רבי שמעון בר יוחאי, מחבר ספר הזוהר, במירון. החוויה הייתה סוחפת בעוצמתה והותירה עליי רושם עז. ההמון החוגג בהתלהבות תחת כיפת השמים בלב הנוף הגלילי, דמה בעיניי למחנה בני ישראל במדבר. המופע הססגוני והתוסס שנתגלה לעיניי היה מסחרר, הסדר והבלגן נמזגו זה בזה כבסוד כמוס. סקרנות רבה התעוררה בי…״.

במהלך 35 שנים חזר גלוטמן והשתתף בהילולה במירון בל״ג בעומר, וצילם את החוגגים. לקראת ל״ג בעומר השנה יצא ספרו ״הילולה במירון״, והתערוכה נותנת ביטוי נוסף לצילומים המאוגדים בספר.


בית האמנים תל אביב
רחוב אלחריזי 9, תל אביב
פתיחה: יום חמישי, 27.5. נעילה: 19.6

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden