כל מה שחשוב ויפה
אקווריום, גלריה הקוביה
אקווריום, גלריה הקוביה. צילומי הצבה: דורון עובד

הרשימה המשותפת // 27.5.2021

דורון עובד ונועה שיזף בגלריה הקוביה, Simply Live Your Life חונכת את גלריה 9X3, אדריכלות בשביל הטוב ביפו, זהות היברידית בבאר שבע

אקווריום בקוביה

התערוכה הזוגית אקווריום (אוצר: דן אורימיאן) בגלריה הקוביה בירושלים, מפגישה בין עבודותיהן של האמניות דורון עובד ונועה שיזף, במיצב מבוסס צילומים ועבודות וידאו, פרי דיאלוג מתמשך בין השתיים. שיזף ועובד, צלמות־משוטטות, תרות אחר פיסות מציאות המצביעות על סימנים של חיים במקומות דוממים וריקים מאדם, עדות לפעילות אנושית שהתקיימה ונקטעה. 

במרחבי השיטוט של השתיים – העיר הריקה והים – הן מלקטות באמצעות עדשת המצלמה ממצאים המשמשים כחלקי פאזל להרכבת עולם אלטרנטיבי; מרחב אנונימי שתחושת הזמן בו מתעתעת – העבר נראה עתידני, הזיכרונות מההווה. פנטזית החופש מוגשת לצופה בצורה אסתטית ופלקטית. כמו דגים באקווריום, נאלץ להסתפק בחזיונות אשלייתיים של עומק ומרחב, כלואים בעולמנו הצר והמתוחם.

אקווריום, גלריה הקוביה

אקווריום, גלריה הקוביה. צילומי הצבה: דורון עובד


Simply Live Your Life

במלאת שנה לגלריה 3X3 קמה גלריה אחות חדשה, 9X3, על קירותיו החיצוניים של בית הטקסטיל ברח׳ קויפמן 2 בתל אביב, שם מסתיימת בימים אלו הקמתו של מלון הפודים החדש WOM נווה צדק. הגלריה היא שדרה של תשעה חלונות תצוגה גדולים, הפוגשים בגובה העיניים את תנועת הרחוב מנווה צדק לחוף הים, והיא ממשיכה את הדרך שבה מאמינות האדריכלית והיזמית ליהי גרטסנר והאוצרת מיכל שפירא, להעלאת מודעות לנושאים בוערים במרחב הציבורי.

Simply Live Your Life, התערוכה שחונכת את הגלריה החדשה, מציגה שמונה עבודות צילום מתוך פרויקט להעלאת מודעות לטרשת נפוצה. את התערוכה יזמה האוצרת דלית מרחב, המבקשת להעביר מסר שלמרות המורכבות, המציאות מזמנת לנו הזדמנות לעצירה והתבוננות, ושגם בימים שנראה שהכל משתבש, עדיין יש דרכים לחיות חיים פשוטים ורגילים.

משתתפים: מיכאל צור, יעל אשל, מיכאל ליאני, נעמה קליימן, איתן ויתקון, אביטל נתנסון, קירה קלצקי, טל סיון ציפורין.

איתן ויתקון

איתן ויתקון

נעמה קליינמן

נעמה קליינמן


birds

אדריכלות בשביל הטוב 

התחממות כדור הארץ, אובדן מקורות מים, מדבור ועליית הים הן תוצאה של התעלמות האנושות מהשפעתה המזיקה של הפעילות החברתית והכלכלית שלנו על האקלים והסביבה. שינויים עמוקים אלה פוגעים קשות בקהילות מוחלשות שזקוקות לידיים מושטות וללב רחב.

התערוכה ״אדריכלות בשביל הטוב״ (אוצרת: רמה אמיר), בגלריה בבית האדריכל ביפו, היא מסע בין פרויקטים אדריכליים ועיצוביים, שמומשו, תוכננו, או הוצעו, כדי להתמודד עם האתגר הזה. אדריכלים ובעלי מלאכה מתגייסים כדי לפתח ולשמר מסורת של בניה, אומנות וערכים ברי קיימא. התערוכה נאצרה בהשראת חזונו של האדריכל יובל אמיר ז״ל, שהיה מחלוצי האדריכלות האתית והאקולוגית בישראל ופעל לקידום תכנון אדריכלי המכוון לסייע ולהעצים קהילות מוחלשות שנפגעו מאסונות סביבתיים.

צילום: צוות הבניה של המרפאה עבור שבט מדוואד, רמת חובב

צילום: צוות הבניה של המרפאה עבור שבט מדוואד, רמת חובב

בניית לבני בוץ למרכז חינוכי לאקולוגיה יצירתית בקיבוץ לוטן. צילום: רמה אמיר

בניית לבני בוץ למרכז חינוכי לאקולוגיה יצירתית בקיבוץ לוטן. צילום: רמה אמיר


זהות היברידית בבאר שבע

תקופת הקורונה הביאה את פרופ׳ חיים מאור, אוצר אוניברסיטת בן גוריון בנגב הפורש, ליצוק מחדש יצירות אמנות לתוך תערוכה שנעצרה בעקבות הסגר. כעת, התערוכה שאצרה מעין אמיר, נפתחה לקהל הרחב בגלריית הסנאט באוניברסיטה, והיא מציגה זווית שונות של זהויות בחברה הישראלית והפלסטינית.

התערוכה עוסקת במבט אל האחר ומישירה מבט אל דמויות שונות ומגוונות. מאור: ״אנשים המודעים לעצמם הם בעלי זהות היברידית: זהות המורכבת מכמה תארים – יהודי, חילוני, ישראלי, פלסטיני, בדואי ועוד. אין זהות אחת אחידה וזה כל היופי״.

זהות היברידית

זהות היברידית. צילומים: דני מכליס, אוניברסיטת בן גוריון

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden