כל מה שחשוב ויפה
מתוך התערוכה של פנחס כהן גן בגלריה גימל, שנות ה־80
מתוך התערוכה של פנחס כהן גן בגלריה גימל, שנות ה־80. צילום: יורם להמן

תערוכות יוני-יולי 2021 בבית האמנים ירושלים

פורטפוליו Promotion: פארידה גולבהר, מחווה לגלריה גימל, דינה יקרסון ונעה פרידלנד בתערוכות חדשות בבית האמנים ירושלים

פארידה גולבהר / פארידה: מעבר לנוף – ציורי שמן מוקדמים ומאוחרים

אוצרת: אירנה גורדון

יצירתה של פארידה גולבהר נפרשת כתנועה מתמדת, רוחנית וחומרית, אל אותו החיזיון. בציוריה היא שבה וחוזרת אל אותו הגן, ותמיד הוא אחר: גן שבמחשבה, גן של זכרונות, גן שהוא כל כולו פרי עבודת האמנות, המורכבת מקצב נגיעות מכחול של צבעים וגוניהם, שחוברים אלה לאלה במפגש של דקויות; מרבדים של צורות, המתהווים כעומק אינסופי בתוך מרחב של השטחה מוצהרת.

הטבע השולט בעבודותיה אינו פרי התבוננות, אלא תוצר של התכנסות. בחירתה של פארידה בתוואי הנע כל העת בין פיגורטיביות להפשטה, ואף מעבר לכך, בין האורנמנט למופשט, תוך התייחסות לנוף המקומי ובד בבד התרחקות ממנו, מציבה אותה בעמדה מובהקת וייחודית בשדה האמנות הישראלית.

מפגש גלריה: יום שלישי 22.6.21 בשעה 17:00 (משותף עם מחווה לגלריה גימל)

פארידה גולבהר, מתוך הסדרה בקשר לנוף III

פארידה גולבהר, מתוך הסדרה בקשר לנוף III


מחווה לגלריה גימל, ירושלים 1978–1996

אוצרת: אירנה גורדון

תערוכת מחווה לגלריה גימל שהקים וניהל סעיד (אלי) גולבהר ופעלה בירושלים בשנים 1978-1996. בתקופת פעילותה הגלריה השכילה לאפיין קו קדמי באמנות הישראלית; בראשית דרכה היה זה קו מופשט, מושגי־מינימליסטי, ובהמשך, בשנות ה־80 של המאה הקודמת – קו פיגורטיבי ואקספרסיבי יותר, שביטא את החזרה לציור באמנות המקומית.

בין האמנים שעבורם אצר גולבהר תערוכות יחיד, ניתן למנות את לארי אברמסון, אביבה אורי, יהושע בורקובסקי, אסף בן צבי, צבי גולדשטיין, תמר גטר, מיכאל גיטלין, משה גרשוני, כוכי דוקטורי, גבריאל כהן, פנחס כהן גן, יצחק ליבנה, צבי מאירוביץ, ריורם מרוז, יהושע נוישטיין, מרים נייגר, מנשה קדישמן, משה קופפרמן, גבי קלזמר, אוסוולדו רומברג ודוד ריב.

גלריה גימל רשמה פרק מיוחד בכרוניקה של האמנות הישראלית. מבחר העבודות בתערוכה הנוכחית נותן ביטוי עכשווי לפעילותה ההיסטורית בעיר במשך 18 שנים – פעילות שהעניקה מרחב ובית לאמנות ולאמנים, שהובילו את האוונגרד המקומי בשנות ה־80 וה־90 של המאה ה־20.

מפגש גלריה: יום שלישי 22.6.21 בשעה 17:00 (משותף עם פארידה גולבהר)


דינה יקרסון, The Flaying

דינה יקרסון, The Flaying. צילום: אמית הרמן

דינה יקרסון / מוכי ירח

אוצר: בר ירושלמי

דינה יקרסון מציגה גוף עבודות אינטימי שבו מולחמים יחד מיתולוגיה וסיפורי אימה לכדי תצרף ציורי. זוהי סדרת ציורים המזמינה להתבונן בפחד הילדי אל מול הלא מוכר, המסתתר מאחורי דלת הארון. התערוכה מציגה סדרה של ציורי שמן ורישומי גיר המתארים מסע של אדם המתעורר אל תוך הלילה, ומוצא עצמו בתוך מופע תעתועים המשתקף לו מקירות חדרו.

יקרסון מלהטטת בציוריה בין ארכיטיפים של פחד ונשגבות, שבהם מזדחלים מן המחשכים יצורי כלאיים אלגוריים. במרכז התערוכה עומד ציור שמן גדול־ממדים, המתכתב עם ציורו של טיציאן ״עונשו של מרסיאס״. ציור המספר את סיפורו של הסאטיר שביקש להתחרות בנגינתו עם אפולו, וכעונש על הפסדו האל פשט ממנו את עורו בעודו חי. 

יקרסון ממירה את סיפור פשיטת העור לציור הנע בין גרוטסקיות לחלום בלהות, כאלגוריה לחטא ההיבריס של העוסקים במלאכת הציור; חגיגה בכחנלית המגיחה כחיזיון מתוך האפלה. 

מפגש גלריה: יום שבת, 10.7.21 בשעה 12:00


נועה פרידלנד, 5 דקות

נועה פרידלנד, 5 דקות. צילום: מקסים גולובנוב

נעה פרידלנד / עיניים בגב, תערוכה בסדרת נדבך 22

אוצר: אורן אליאב 

ציוריה של נועה פרידלנד נוצרו בתקופה שבה הזמן עמד מלכת. אנשים הסתתרו בבתיהם מפני המגפה שבחוץ. פרידלנד, מורה במקצועה, שבה בין הסגרים לבית הספר שבו היא מלמדת, ומציירת את הכיתות, את המבואות, את החצר ואת התקרה, במבט המתבונן בחללי השגרה המוכרים ומוצא אותם זרים, מחוץ לזמן.

״עיניים בגב״, ביטוי שחוק, הנזרק מפעם לפעם לחלל הכיתה, מקבל תפנית מול ציוריה של פרידלנד. מה רואה מורה־ציירת, שיש לה ״עיניים בגב״? כשפרידלנד, המורה־ציירת, מפנה את מבטה, היא פוגשת את מה שאין, מצביעה על מה שחסר. 

עתה, עם שוך המגפה, אנו מתבוננים בציורים אלה במעין נוסטלגיה מוזרה; מציאות חיינו לפני חודשים ספורים בלבד. מצב שחשנו כי יימשך לנצח, מתפרק כעת בציוריה של פרידלנד לרסיסי זיכרון, לפיסות חלום אפור.

מפגש גלריה: יום שלישי, 29.6.21 בשעה 17:00


בית האמנים ירושלים
שמואל הנגיד 12, ירושלים
פתיחה: שבת 5.6.21 בשעה 12:00
נעילה: שבת 31.7.21 בשעה 14:00

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden