כל מה שחשוב ויפה
מי שרגיש מרגיש. מתוך גליון האמת של אשקלונה
מי שרגיש מרגיש. מתוך גליון האמת של אשקלונה

רחל לויאן, נדב מצ׳טה יהל ואוהד חדד // אשקלונה: גליון האמת

״לקרוא אשקלונה זה לקבל חיבוק״: הגליון השני של הפנזין אשקלונה הוא תחנה נוספת במסע החיפוש המשותף של עורכיו אחר האמת בטקסטים קצרים, אמנות, איור, שירה, צילום ועיצוב

כולנו עוברות ימים קשים, כבר לא מעט זמן. נדמה שיש איזשהו התקף חרדה קולקטיבי שקשה להימלט ממנו, אבל הוא נמשך כבר כל כך הרבה זמן שכמעט והפסקנו לשים אליו לב. אבל אם יש משהו שלמדנו בתקופה הזו הוא שאנחנו רגישות, ומי שרגיש מרגיש. ואנחנו מרגישות שיש טעם לומר את מה שכולם חושבים.

מתוך התחושות האלה נולדה אשקלונה, שבדומה לפארק המים שהיווה את ההשראה, היא עזובה וחיה על תהילת העבר. אשקלונה החלה כמפגש יצירה בין חברות, שנתנה דרור לזרם תודעה קולקטיבי שהפכה עם הזמן – ואחרי אינספור מפגשי עריכה, ריבים, התפרקויות, התמוטטויות ותוספות – לפנזין שהושק ברוב הוד והדר בשנת 2018. 

אשקלונה היא מגזין־זן, זרם תודעה המאגד את כל מה שנדמה שחשוב: טקסטים קצרים, אמנות, איור, שירה, צילום ועיצוב. אנו, עורכות ומייסדות המגזין: רחל לויאן – אמנית ומוזיקאית, נדב מצ׳טה יהל – מאייר, ואוהד חדד – מעצב ויוצר גרפי.

הכרנו בבצלאל במהלך הלימודים, ובמהלך השבר הגדול שמגיע עם סיום הלימודים והיציאה מהחממה של בצלאל אל ״העולם הגדול״, הבנו שעלינו לתמוך זו בזו וללמוד ליצור ולייצר ולעשות אמנות בכוחות עצמנו, לעצמנו ולכל מי שסביבנו. הקמנו פלטפורמה שמשמרת את היצירה שלנו.

רחל לויאן, נדב מצ׳טה יהל ואוהד חדד

רחל לויאן, נדב מצ׳טה יהל ואוהד חדד. צילום: אלה ברק, פוטו ג׳ולי

אשקלונה היא גם חלק מתנועה אמנותית רחבה יותר שייסדנו ואנחנו קוראים לה ״כולם צריכים חיבוק״; שדרכה אנחנו מוציאים דברי דפוס ואירועי תרבות. התנועה נולדה מתוך הצורך הפשוט לחבק ולא רק חיבוק פיזי. העולם הופך מקוטב יותר, מכור יותר לאייפון שלו, מבודד, אנחנו צריכים יותר חיבוק בעולם. לקרוא אשקלונה זה לקבל חיבוק. 

הגליון הראשון של אשקלונה נולד מאהבתנו לדפוס וחובתנו לשמר ולאתגר את המדיום הוותיק. בלי מספרי עמודים, בלי קרדיטים צמודים, עם טקסטים דחוסים עד כדי משפט בודד. הגליון הודפס כפאנזין – בשחור לבן בטכניקת זירוקס. הוא נצבע ידנית בטכניקת ״אומני־כרום״ וכל גיליון עבר תחת ידינו וקיבל אינטרפרטציה ויזואלית אחרת, מתוך כבוד למסורת הפאנזינים. לגליון צורף מוסף בשם ״כל מה שנדמה שחשוב״. 

תחילה תכננו לחלק את המגזין ל״גליון האמת״ ו״מוסף השקר״ – אך בדרך איבדנו את היכולת להבדיל בין אמת לשקר. גליון זה מודפס הפעם כמגזין, על נייר כרומו צבעוני ומבריק. כי האמת לפעמים מבריקה

הגליון השני, גליון האמת, שאנחנו משיקות עכשיו, הוא תחנה נוספת במסע החיפוש המשותף שלנו אחר האמת. התחלנו עם קול קורא לאמת והמשכנו בהזמנה אישית ליוצרות שאנחנו אוהבות לשתף את האמת שלהן. יצאנו למסע אחר האמת, בלי שום כוונה להגיע אליה. תחילה תכננו לחלק את המגזין ל״גליון האמת״ ו״מוסף השקר״ – אך בדרך איבדנו את היכולת להבדיל בין אמת לשקר. גליון זה מודפס הפעם כמגזין, על נייר כרומו צבעוני ומבריק. כי האמת לפעמים מבריקה. 

בצל המגפה, המלחמה והחיים עצמם, יצא שכבר חלפו להם שנתיים וחצי מאז שהתחלנו לעבוד על הגליון. ההשקה המקורית של הגליון נפלה על השבוע הראשון של הסגר ובוטלה. שנה אחרי, פתחנו שוב את הגליון והיינו בטוחים שאנחנו צריכים לערוך אותו מחדש, כי היי, מגפה וזה. אבל לא: גילינו שהאמת לא מתיישנת וככל שהזמן חולף הגיליון רק נעשה יותר ויותר רלוונטי.

אירוע ההשקה של גיליון האמת יראה כמו הגליון עצמו – אירוע אקלקטי, המוליך את הצופה בזרם תודעה המורכב מסוגי אמנות ועיצוב שונים ומשונים. ההשקה תתקיים בשבת 12.6 בשעות 20:00-23:00 ותחתום את ״אירועי התעוררתי או לא״ שמארחים אותנו ב־7.6, כשבכל ערב הפתעה אחרת וכל זה בתדר שבבית רומנו בתל אביב.

בגיליון משתתפים, מלבד העורכים: רותם ביקס, טל נחמן, נועה עמבר, נועה גופר, נטע־לי פלדסמן, מיכאל גורנשטיין, איציק מור ועוד. גיליון האמת מודפס ב־100 עותקים בלבד והוא אינו למטרות רווח, הכסף שלו הולך להדפסת הגליון הבא. יכולות למצוא אותנו באינסטגרם. האמת – יש לה מחיר.


*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden