כל מה שחשוב ויפה
מוזיאון תל אביב, הבניין הראשי. צילום: אלעד שריג
מוזיאון תל אביב, הבניין הראשי. צילום: אלעד שריג

15 מיליון דולר: תרומה למוזיאון תל אביב לאמנות

פורטפוליו News: הבניין הראשי של מוזיאון תל אביב יקרא ע״ש התורמים - קרן משפחת פולסון מניו יורק

מוזיאון תל אביב לאמנות קיבל תרומה מרשימה בסך 15 מיליון דולר מקרן משפחת פולסון, לרגל 90 שנה להיווסדו. תרומת הקרן האמריקאית תתמוך בשדרוג הבניין הראשי האיקוני של המוזיאון, שתוכנן בסגנון ברוטליסטי על ידי האדריכלים דן איתן ויצחק ישר. בעקבות התרומה, הבניין ייקרא על שם קרן משפחת פולסון מניו יורק.

התרומה מיועדת להרחבת תשתיות ולהתקנת מערכות חדשניות, בהתאמות נגישות ותכנון ירוק. השדרוג ייעשה תוך שמירה על אופיו המקורי של הבניין, בזמן שהמוזיאון פתוח לציבור וממשיך לפעול כרגיל. זהו המשכו של פרויקט חידוש המבואה מ־2018, שחיבר בין פנים המוזיאון והחוץ וכלל את הרחבת חנות המוזיאון, הקמת המרכז החוויתי למשפחה, והשקת בית הקפה סטודיו על שם ג׳נט אסיא הפתוח אל גן הפסלים.

ההתחדשות של המוזיאון בשלבים תורמת לשיפור הפעילות במוזיאון וחוויית המבקרים, במוסד תרבות שוקק חיים ודינמי, ושומרת על מעמדו בעולם כמוזיאון חשוב ואיכותי. התרומה הנוכחית דומה בהיקפה לתרומה של משפחת עמיר מפלורידה, שעל שמה נקרא האגף החדש במוזיאון.

ג'ון פולסון. צילום: מ״ל

ג׳ון פולסון. צילום: מ״ל

טניה כהן עוזיאלי. צילום: גבריאל בהרליה

טניה כהן עוזיאלי. צילום: גבריאל בהרליה

תרומות הן חלק הכרחי מתקציב גופי תרבות כמו מוזיאונים בכל העולם וגיוס תרומות הוא חלק משמעותי מתפקידם של מנהלי מוסדות. בישראל הנושא רגיש במיוחד. בשל התקציב הממשלתי הנמוך חלק גדול מתקציבי המוסדות תלוי בתרומות, ואלה מגיעות ברוב המקרים מחו״ל.

בשנים האחרונות נוצרו קשיים חדשים במימון ובנכונות לתרום – בעקבות משברים כלכליים; שינויים בין־דוריים בהעדפות של משפחות התורמים; אך גם על רקע שערוריות Me Too; מחאת התרומות מתעשיות מזיקות (כמו המרד הציבורי נגד משפחת סאקלר, בעקבות מגיפת ההתמכרויות למשככי כאבים אופיאטים) ועוד.

במוזיאון תל אביב זכורה פרשת התרומה של סמי עופר שהתבטלה בעקבות לחץ ציבורי, בשנת 2006. התרומה בגובה 20 מיליון דולר יועדה לשמש חלק מהמימון שנדרש באותה עת לבניית האגף החדש של מוזיאון תל אביב. הכעס בציבור התעורר בשעתו בגלל הסכמת העירייה ומנכ״ל המוזיאון דאז, מרדכי עומר, לשנות את שם המוזיאון ולקרוא את המוזיאון כולו על שם סמי ואביבה עופר (במקום מוזיאון תל אביב, המזוהה עם העיר). בעקבות המחאה המוזיאון נענה ושינה את ההחלטה, ואילו עופר נפגע ומשך את התרומה.

קרן משפחת פולסון נוסדה ב־2009 והיא תומכת בחינוך, מדע, בריאות, תרבות ואמנויות. הקרן תרמה בין היתר לאוניברסיטת הרווארד, אוניברסיטת ניו יורק, לשימור הסנטרל פארק בניו יורק, לארגונים ומוסדות יהודיים בניו יורק, לקמפוס האמנויות בירושלים ועוד. מנכ״ל הקרן הוא ג׳ון פולסון, נשיא חברת ההשקעות הפרטית Paulson & Co. בעבר שימש כנאמן במוזיאון המטרופוליטן והוא בעל קשר משפחתי ואישי עמוק לישראל.

מנוע להשראה

ראש העירייה רון חולדאי, מסר תודה לתורמים ״בשם תושבי תל אביב־יפו וכל הבאים בשערי המוזיאון היום ובעתיד. התרומה מאפשרת למוזיאון להרחיב את תפקידו החיוני כמנוע להשראה, חדשנות ויצירתיות״.

מנכ״לית מוזיאון תל אביב, טניה כהן עוזיאלי, אמרה כי התרומה הנדיבה מתקבלת ״בתזמון מושלם, לקראת חגיגות 90 שנה למוזיאון ובמלאת 50 שנה לחנוכת הבניין הראשי שלו. התרומה תעשיר ותרחיב את מגוון החוויות שאנו מספקים למבקרים – נושא מהותי בעינינו, משום שאנו רואים במוזיאון משאב חינוכי ואזרחי, לא פחות מהיותו מרכז תרבותי״.

birds

פולסון מסר: ״בהיסטוריה הקצרה שלה הקימה ישראל מוסדות מובילים רבים, בעלי שם עולמי, בתחומי המדע, הבריאות, הטכנולוגיה, החינוך והתרבות, ביניהם מוזיאון תל אביב לאמנות. כאחד ממוסדות התרבות החשובים ביותר בישראל, הוא ממלא תפקיד מרכזי בסצינת האמנות בישראל ובעולם.

״באוספים שלו נמצאות עבודות של המאסטרים הגדולים, כגון ואן גוך, סזאן, קלימט ופיקאסו, לצד עבודות של האמנים המובילים בישראל. מוזיאון תל אביב לאמנות מושך קהל רב של ישראלים ותיירים, ומספק להם חוויית ביקור נהדרת ומשמעותית. הוא מייצר דיאלוג אמנותי בינלאומי, ולא פחות חשוב מכך, מניע את האנרגיה היצירתית והתוססת של העיר תל אביב־יפו״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. רעות

    "משום שאנו רואים במוזיאון משאב חינוכי ואזרחי", אומרת טניה כהן עוזיאלי, זאת שסגרה את מרכז מאירהוף לחנוך לאמנות של המוזיאון והשאירה את תושבי תל אביב והסביבה בלי מרכז מוזיאלי מקצועי לחינוך לאמנות. ואף מילה על האופציה של שימוש בחלק מהכסף למימון העברת פעילות הסדנאות של המרכז לתוך המוזיאון כפי שהובטח…

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden