כל מה שחשוב ויפה
אורה כהן, מחוץ לקופסא בסמטאות יפו העתיקה
מאי רשידי בצילום של אורה כהן, מחוץ לקופסה בסמטאות יפו העתיקה

מחוץ לקופסה 2021: אמנות גאה ביפו העתיקה

זו השנה השלישית שבה גלריית הרחוב ביפו העתיקה מארחת את מיזם ARTiq - אמנות ישראלית גאה, עם 60 עבודות של אמניות ואמנים מהקהילה הגאה. להלן הסיפור מאחורי חמש מהעבודות

מלכיאלה בן שבת

היחס הפרטני, החברתי והתרבותי כלפי הגוף מוביל אותי בעבודתי בצילום. הגוף חייב להיות נוכח; הגוף, שהפך ממזמן לאתר של התנגדות של האינדיבידואל אל מול משמוע חברתי ובד בבד הפך לאתר למשטור ופיקוח של נורמות חברתיות מגדריות.

נשיות כהבניה חברתית וכביצוע יומיומי, מתבטאת לא פעם באמצעות שיטות ופעולות לשליטה ו״תרבות״ של הגוף הנשי. בצילום המוצג, ביקשה השחקנית שרון סטרימבן לגלח את שיער ראשה. פעולת הגילוח היא טעונה מבחינה סימבולית – אך יש כאן הצבעה על האובססיה שיש לחברה כלפי שערות גוף ובפרט בהקשר לנשיות, שבו שיער גוף מסומן כגועלי וכסממן גברי.

העבודה עוסקת בגבול שבין השחרור שמאפשר מעשה של היפטרות מהשיער לבין החופש שבצמיחת שיער טבעית; בגבול שבין תפיסות אסתטיות לגבי נשיות־גבריות ויצירת מבע אנדרוגיני, ובתוך כך בהנאה שיש לנו כפרטים בעלי אוטונומיה על גופנו ועל מגדרנו.

instagram.com/malkiella_b

מלכיאלה בן שבת

מלכיאלה בן שבת


אורי הולבן

איפה גופי? הוא פרוייקט סמי־אוטוביוגרפי שעוסק בדמות המחפשת את גופה בגלגולים שונים. היא מנסה לזהות ולהזדהות, לקחת חלק בעולם, תוך שימוש בהומור ובהבנה של הזמניות שלה. זהו סיפור קומי־טראגי־מרגש על טרנספורמציה מגדרית כמסע מהחומר אל הרוח ולהפך.

הפרוייקט מורכב רובו ככולו מעבודות פלסטלינה, שמשכה אותי מאז ומתמיד כמדיום משחקי, פלואידי וזרחני. היא מאפשרת ביטוי ילדי וצבעוני לנושאים הנוגעים ללבי, כמו החיפוש אחר ״דרך האמצע״ בתוך נהר אינסופי של הגדרות, דימויים ואשליות. העבודות נעשו בהשראת סדרת הספרים המצויירת ״איפה אפי?״ והוצגו לראשונה בגלריה חנינא בתל אביב, כשהתארחתי בתערוכת היחיד ״תולדות האמנית״ של האמנית נעמי טנהאוזר.

instagram.com/oreeholban

אורי הולבן

אורי הולבן


רון וינטר

הדיוקן העצמי נוצר מהצורך לשקף את עצמי, לבחון את החומר הקרוב אליי ביותר: הגוף. אני מתבונן בסיטואציות חברתיות שמורכבות מפרטים שהם כולם אני, בשכפול עצמי; בוחן דרכם את היחסים האינטימיים, החברתיים והתרבותיים שנרקמים ביני ובין דמויות העצמי שלי.

הדמויות כביכול עירומות אך הן לבושות בצבע ומשורטטות בקו שחור גמלוני שתוחם ומבליט אותן, דרך הדגשת גבריותן עם ריבועי בטן, שרירי חזה ושיער גוף. העירום מאחד והופך את כל הדמויות לשוות, מנתק אותן מזמן ומקום.

בצילום אני נכנס לסצנה עם הדמויות שלי, מנסה להשתלב בעירום, בוורדרדות, בעודי מציץ מבעד לדמויות, מתחבא כמו ילד. אף אחת מהדמויות לא מישירה מבט או עוצמת את עיניה. הצילום הוא ניסיון נוסף להחיות את הדמויות לאחר שנחתכו מרקע הבד שלהן, כך שיעמדו כשווים בחלל עם דמות בשר ודם – אני.

instagram.com/ronvinter

רון וינטר

רון וינטר


birds

אורה כהן

גבריות אינה נחלתם של הגברים בלבד. לאורך כל השנים בהיסטוריה היו נשים גבריות; היו ותמיד יהיו. יחד עם זה שהחברה לומדת לקבל את השונה, היא עדיין מחלקת ומגדירה באופן מצומצם ובינארי נשים וגברים, נשיות וגבריות, ומפספסת את אלה שהם בין לבין. בוצ׳ היא אישה גברית עם תכונות גבריות אך זה לא הופך אותה לגבר. היא אישה, אחרת אולי, אבל  אישה.

בשנים האחרונות אני מצלמת וחוקרת את ה־butch  בפרויקט שלי: beautiful butch project. כבוצ׳ וצלמת אני יכולה לומר שאני שמחה לראות את השינוי המתפתח עם השנים בתוך הקהילה עצמה, ובכל אחת מהן אני מוצאת חלקים ממני. המרקם העדין המתקיים בין הגבריות והנשיות, החיספוס והרגישות, היופי והעוצמה, התשוקה והמשיכה.

beautifulbutch.com

אורה כהן, מחוץ לקופסא בסמטאות יפו העתיקה

מאי רשידי. צילום: אורה כהן


דדי אליאס

עבודת הקולאז׳ מתבססת על סדרה קודמת של צילום ישיר, שבה אני מצולם מתנגש בקירות של חללים ריקים. התחושה שעלתה מהסדרה הייתה של פעולה סתומה וקשה של אדם לבדו. 

כשנגזרו הדמויות ונוצרה קבוצה, המפגש ביניהן הפך את האלימות והכאב ליותר נוכחת משהופנתה לדמויות אחרות ולא לקיר דומם. יש כעס ואנרגיה מתפרצת בקולאז׳ים והדהוד לדימויים מוכרים: עצורים בהפגנות, כדורגל, ריקוד פוגו, סקס; פעולות פיזיות, מזיעות, שיש בהן אלמנטים של גבריות, חיות וכוח. הדימוי שמוצג בתערוכה הוא יחסית רך מבחינת המפגש: הוא כמו ריקוד באוויר, הומו־ארוטי, של התחברות שני הגופים.

instagram.com/dadi_el 

דדי אליאס

דדי אליאס


מחוץ לקופסה 3
אוצר: עידו כהן
גלריית קופסאות האור של יפו העתיקה, סמטאות מזל דגים ומזל אריה
משתתפים.ות: אביב קלר, אדם ללו אלמוג, אורה כהן, אורי הולבן, איתי בלאיש, איתי כהן, בן הנטקנט, גיא ניסנהוייז, גילה גרינפילד, גל וולינץ, גלעד לייבה, דדי אליאס, דורון וולף, דייב יעקב, דניאל מנו־בלה, דניאל פישר, דפנה איכילוב, דפנה גנני, דריה קונשטיק, ויקטור היימן, חווה זילברשטיין, טל בוניאל, טמיר חן, יואב ויינפלד, יובל אצילי, יקין עזאלדיין עראר, ישראל דרור חמד, ליאב מזרחי, ליאור חורש, לימור בן רומנו, מיכאל בן אבו, מיכאל ליאני, מיכל בלייר, מיתר מורן, מלכיאלה בן שבת, מרדכי שושן, מתי אלמליח, מתן אורן, מתן כהן, ניב פרידמן, עוז זלוף, עלמה שניאור, עמית בארי, עמרי מוספיה, ענבל כהן חמו, ענבר דקל, ערן ענבר, פלורה מלינש, רון וינטר, רונן רז, רועי וילנאי, רינת שניידובר, רפאל סלם, רקפת וינר עומר, שגיא רפלסון, שי עפרון, תום ברטוב.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden