כל מה שחשוב ויפה
מימין: שיר מזוז רייזמן; רותי גולץ, מנהלת אתר הראשונים, פז בגלייבטר
מימין: שיר מזוז רייזמן; רותי גולץ, מנהלת אתר הראשונים, פז בגלייבטר. צילומים: אסתר להמן

הכיוון דרום // פסטיבל בילד־אפ

״התרבות היא מה שמשאיר צעירים״ אומרות שיר מזוז רייזמן ופז בגלייבטר על פסטיבל בילד־אפ שיתקיים ביום חמישי בשער הנגב. ״רצינו ליצור מקום מפגש. לא רק תבואו לרקוד ולראות הופעה״

בשיתוף המחלקה לתרבות – יצירה והפקה, מכללת ספיר


בואו נכיר

שיר מזוז רייזמן, בת 28, במקור מיבנה, מתגוררת באור הנר; פז בגלייבטר, בת 29, במקור מקבוצת יבנה, עברה לפני חודש לתל אביב. 

מזוז רייזמן: ״הגעתי לדרום כדי ללמוד בספיר תואר בניהול המשאב האנושי. רציתי ללמוד בספיר כי ידעתי שיש פה עשייה חברתית וזה מה שחיפשתי. בן הזוג שלי ואני עברנו לגור בכפר הסטודנטים של עמותת איילים במושב יכיני; אחרי שנה נכנסתי לתפקיד מנהלת הכפר וככה יצא לי להכיר יותר את האנשים במושב, האנשים שפועלים בתוך המועצה ואת מרכז הצעירים.

״כבר כשגרנו בכפר, פז ואני עשינו יחד עם מרכז צעירים הפקה שהרימה לתוצרת המקומית, אבל באווירה צעירה וחיה עם הופעות; רצינו שחבר׳ה ירגישו את הגאווה לגור פה. היום אני עובדת ב׳קרן שמש׳, ליווי לעסקים ויזמים קטנים פה באזור, וזה מתחבר לי גם לעשייה החברתית כי אני מכירה המון אנשים יזמים פה באזור״. 

בגלייבטר: ״התחלתי את הלימודים בספיר בניהול המשאב האנושי, ומהר מאוד עברתי למחלקה לתרבות יצירה והפקה. זה משהו שעסקתי בו כל חיי, אז היה לי נכון ללמוד את זה, והיה לי ברור שאעסוק בזה גם במהלך התואר.

״אחרי פסטיבל תוצרת מקומית שהפקתי עם שיר התגלגלתי להפיק עוד ועוד אירועים במועצה של שער הנגב, לכן החיבור עם מרכז צעירים היה טבעי. יש משהו יחודי במכללה, ובמקום הזה בכלל. יש פה מוקדים חברתיים ותרבותיים שמושכים אליהם אנשים כמו אנשי הפאב, אנשי איילים.

״למי שרואה את עצמו ממשיך לגור במקום הזה, זה דבר חיובי שיש את המקומות האלה. אני חייתי בקהילה כל חיי אז כשהתחילה הקורונה חיפשתי משהו אחר ועברתי לתל אביב, אבל עדיין עושה המון פעילות בדרום״. 

מתחברות למקום

מזוז רייזמן: ״מבחינתי התרבות היא מה שמשאיר צעירים. לא באתי לכאן מתוך אידאולוגיה ליישב את הנגב, באתי בגלל הצד החברתי ונשארתי כי היה לי כיף, כי אני לא מרגישה שאני מוותרת על חיי תרבות רק כי אני גרה בדרום. אולי האופציות מצומצמות יותר ממה שיש במרכז, אבל יש פה תרבות, ובגלל זה גם חשוב להיות בצד שיוצר אירועים״. 

בגלייבטר: ״המסיבה של בילד־אפ הייתה אמורה להתקיים ב־3 ביוני ותכננו ימי בנייה בחודש מאי, אבל הכל נדחה בגלל המצב הביטחוני. מאוד קלישאתי להגיד שדווקא פה צריך תרבות כי פה קשה, אבל קלישאות הן הרבה פעמים נכונות. ממש חווינו את זה בהפקה הזו, הייתה לחימה ושבועיים של ׳הולד׳ ואז חזרנו לשגרה״.

ההכנות לפסטיבל בילד־אפ

ההכנות לפסטיבל בילד־אפ

בגלייבטר: ״אי אפשר אחרי כל סבב לעשות עוד שבוע עצירה, ככה לא נעשה כלום. אנחנו חיים במקום מורכב, אבל מורגלים לזה, המועצה מורגלת ויש הרבה מקומות ממוגנים. גם עכשיו בסבב האחרון המשיכו לעשות סדנאות, הופעות, הפעלות לילדים, הכל במסגרת ההנחיות״.

מזוז רייזמן: ״אמנם הפעם המצב הבטחוני היה נוכח בכל הארץ, אבל הרבה פעמים זה רק בדרום ורק פה אירועים מתבטלים. זה מבאס ומתסכל, אבל זה לא אמור להפסיק את העשייה שלנו, כי הצורך קיים וממשי; פשוט הנסיבות מאתגרות. אפילו יותר אחרי סבב כזה, אנשים רוצים להתפרק, ואפשר להתפרק במרכז אבל חבל, אנחנו כאן״.

מתחברות ליצירה

פסטיבל בילד־אפ הוא חלק מה״סוריקטע״, ליין אירועים של צעירים בשער הנגב. הפסטיבל מורכב מיומיים של בניית מיצגים יחד עם האומנים דנה לאור ועידן שליט, גם הם באווירה טובה עם בירות ומוזיקה, ויומיים אחר כך מגיעים למסיבה עצמה.

מזוז רייזמן: ״בפסטיבל ינגנו שלושה דיג׳יי מוכרים בעלי שם, זה הולך להיות מטורף. אין הרבה אירועים כאלה, בדרום ובכלל, שאתה בא ואתה חלק מהבנייה – ואתה לא חייב ליזום או להוביל, אלא אנחנו מציעות פשוט להיות חלק מעוד מוחות ולבבות שרוצים את אותו הדבר. בסוף יש תוצר שיוצא ואנשים יתגאו להגיד לקחתי חלק בהפקה הזאת. 

״הבנו ממרכז הצעירים במועצה שאירועי התרבות פה מופנים בעיקר לוותיקים או למשפחות, ואין משהו מותאם לצעירים. האירוע הראשון שעשינו בסוריקטע, כדי לבדוק היתכנות לעוד אירועים, היה חומוס צהריים ביום שישי בתצפית ממש יפה באזור, עם מוזיקה, ובאו מלא אנשים וכל הפידבקים שקיבלנו היו: תעשו עוד! תעשו מסיבות! הבנו שזה מה שחסר״. 

חומוס צהריים ביום שישי

חומוס צהריים ביום שישי. צילום: ערן יחזקאלי

הכנות לפסטיבל בילד־אפ

הכנות לפסטיבל בילד־אפ

בגלייבטר: ״אבל בכל זאת, אחרי שתי מסיבות שעשינו, רצינו ליצור מקום מפגש. לא רק ׳תבואו לרקוד ולראות הופעה׳, רצינו ליצור מקום שהאנשים מהקיבוצים מסביב ואנשים משדרות, סטודנטים שפה לזמן מוגבל ותושבים שחיים פה, כולם יפגשו אחד את השני סביב יצירה ובנייה של תרבות ושל ביחד.

״גילינו שהאנשים שגרים פה, וזה לא משנה כמה זמן, בקושי מכירים את השכנים שלהם מהיישוב ליד וגם לא את האזור. אנחנו מאתגרים אנשים לצאת למרחב, לצאת לשטח, לחקור את המרחב ואת האנשים את השכנים, אנחנו גרים פה והמקום הזה מדהים״. 

מתחברות להשראה

מזוז רייזמן: ״חשבנו על מסיבה שאנחנו רוצות להרים, והיה לי וויז׳ן: רציתי לקחת מלא דיסקים ישנים ולעשות מין אוהל כזה שבנוי מחתיכות של דיסקים ומראות, ואז כשתהיה התאורה של המקום יהיו הבזקי אור והחזרים של אור. משם התחלנו עם הרעיון של המיצגים.

״חיפשנו אמנים שעוסקים בזה והגענו לדנה ועידן שזרמו איתנו. הכל היה לגמרי זורם, גם הרעיון לשם ׳בילד־אפ׳, פשוט חשבנו שצריך לעשות כמה אירועים מקדימים, אירועי בילד־אפ. וזה כל כך פשוט ונכון, אנחנו בונים מיצגים, ואנחנו בונים קהילה, וזה גם פופ־אפ, המיצגים שם ויום אחרי זה הם לא״. 

מתחברות לחזון

מזוז רייזמן: ״אנחנו מדמיינות שביום חמישי, במסיבה של בילד־אפ, אנשים יגיעו וכבר בכניסה יראו את השער שנבנה יחד עם דנה ועידן ויגידו: יש פה משהו מיוחד. אנחנו מדמיינות את הדיג׳יי למעלה על המגדל שכבר קיים בשטח, ואת כל האנשים למטה על הרחבה מרימים ידיים, והמוזיקה אופפת את כל המרחב, ויש אווירה של טבע, של יצירה ואמנות. 

״בטח עכשיו, אחרי המצב הביטחוני, כשכולם קצת בפוסט־טראומה ויש הרבה חרדות ומתח, המסיבה באה בול במקום כדי להוות פורקן, ולאפשר להיות יחד עם אנשים, לרקוד, להתחבר לאדמה ולטבע, לפשטות״. 

בגלייבטר: ״בלי קשר למסיבה, מה שהכי חסר לי בדרום זה מה שאני מוצאת עכשיו בתל אביב – אני עושה את הראיון הזה מבית קפה, כולם יושבים פה עם הלפטופים שלהם, כל אחד בשלו, אבל כולנו כאילו במשרד. זה משהו שאין בדרום והייתי שמחה שיהיה״.

מזוז רייזמן: ״זה, ומסעדה טבעונית״.

מה הלאה?

״כבר יש אירוע סוריקטע שמתוכנן אחרי הבילד־אפ. אנחנו נמשיך להרים מסיבות כי זה מה שהצעירים כאן אוהבים. יש פה אחלה חבר׳ה שסך הכל רוצים ליהנות ולחיות בקהילה צעירה ומגניבה, ויש פה אנשים טובים במרכז הצעירים של שער הנגב שיכולים להרים הפקות מדהימות – גיתית ונדב שאנחנו ממש נהנות לעבוד איתם כי הם בעשייה הזאת מכל הלב. הפוטנציאל קיים, ואנחנו כבר מרגישות את הקסם קורה. הקיץ עוד לפנינו, לא אמרנו את המילה האחרונה״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden