כל מה שחשוב ויפה
מלכה ענבל
מלכה ענבל. צילום: אבי קקון

ארבע תערוכות חדשות בגלריה העירונית לאמנות ראשל״צ

פורטפוליו Promotion: גיל גורן, עופרי מרום, אשחר חנוך קלינגבייל, אבי צרפתי, סשה סרבר, מלכה ענבל ותמר שליט־אבני בתערוכות חדשות בגלריה העירונית לאמנות, בית גורדון־לונדון, ראשון לציון

גיל גורן / שיטפונות בכף ידי

מיצב, רישומים, אנימציה ווידיאו מרכיבים את חלקי התערוכה. דיו שחור – חומר מטפטף וזורם, כלי העבודה ברישומים ובווידאו – עובר כחוט השני בין העבודות. ״הדיו השחור הוא הכלי להבעה של מילים ושפה והוא הדלק לתבערת הסיפור של ההתרחשויות ההיסטוריות, שהן האנרגיה ליצירת הזיכרון הקולקטיבי, ההופך לאמת האישית, מזון ליצירת הטוב והרע, הצודק והטועה. מזון ליצירת הגבורה״. 

עופרי מרום / צרובות 

זיכרון החמנייה נצרב על הנייר, כאילו נכוותה והותכה אל הנייר. העבודות מצוירות בשמן על גבי נייר פרגמנט בעל שקיפות ונוכחות שכמעט ונעלמת. טכניקת הציור מקצינה את האישי. הפרחים נדמים כפצועים, ככוויות על גבי נייר, שירה מצוירת המביאה סערת נפש גדולה. 

עופרי מרום. צילום: מ״ל

עופרי מרום. צילום: מ״ל

אשחר חנוך קלינגבייל

‎⁨אשחר חנוך קלינגבייל. צילום: סיגל קולטון⁩

חדר. חושך

בכל אחד מארבעת חדרי התערוכה התייחסות אחרת של אשחר חנוך קלינגבייל, אבי צרפתי, סשה סרבר ומלכה ענבל אל תופעת החושך – במישור הפיזי, התרבותי, והפסיכולוגי. חושך מייצג מחוזות שבהם נעדר הידע או המוסר, ועל כן על פי רוב שוכנים בהם פחד ורוע. בו בעת, שהות מוגנת בחשיכה פיסית עשויה לאפשר הירגעות, השתהות, והתמסרות. 

סשה סרבר מציג פסל צלופח ענק עשוי אלומיניום מושחר ועבודת וידיאו ״לאחר מכן״ (2009, סשה סרבר ודנה לוי), בשניהם חווית החושך, המעמקים, קשורה אל התת מודע. אשחר חנוך קלינגבייל מציג סדרת עבודות רישום גדולות המתחקות אחר פני השטח של משטחי גבס, בטכניקת פרוטאז׳. עבודות המסמנות את המזוהה ובו בזמן מדגימות את המופשט. חווית הצפייה המרחיבה את המחשבה ומזמנת שוב את השיח החוזר אודות יחסי הגומלין שבין ההבעה הפיגורטיבית לבין זו המופשטת. 

מלכה ענבל מציגה סדרת עבודות צילום על נייר שיצרה העוסקות בתופעת האינסומניה מנקודת מבט אישית. אבי צרפתי מתעמת לראשונה עם מדיית הווידאו ומתאר רגע חולף ומשתנה. הלילה של צרפתי הוא האינטימיות השוררת בין אדם לבין עצמו שעה שהוא צופה אל העולם סביבו, בראשו או בחדרו, או במרחב הציבורי בו נטועים חייו. לעבודות מאפיינים מטא־אמנותיים, העוסקים במדיום עצמו. 

תמר שליט־אבני / פרפטום מובילה

וידיאו המוקרן אל חזית הגלריה. צמד נערים/חיילים ״כובש״ דיונת חול שוב ושוב באופנים שונים, והטיפוס הופך מריאליסטי לאבסורדי. פֶּרְפֶּטוּם מוֹבִּילֶה, התנועה הנצחית של המיתוס הישראלי שולחת את המטפסים לטיפוס סיזיפי. 


הגלריה העירונית לאמנות, בית גורדון־לונדון
אחד העם 8, ראשון לציון
אוצרת: אפי גן; אוצר אורח: דורון פישביין
נעילה: 4.7

גיל גורן, שיטפון

גיל גורן, שיטפון

תמר שליט אבני

תמר שליט אבני

דנה לוי וסשה סרבר

דנה לוי וסשה סרבר

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden