כל מה שחשוב ויפה
כרמל אילן. צילום: הדס אלדר
כרמל אילן. צילום: הדס אלדר

תערוכת יחיד לכרמל אילן חונכת את גלריה Ma Jolie בנווה צדק

פורטפוליו Promotion: התערוכה שתיפתח ב־17.6 היא ״שירה קצרה בנייר, שצמחה בחיפוש אחר שפיות בשיגעון של השנה האחרונה״

״כאן ועכשיו״, תערוכת יחיד חדשה של האמנית כרמל אילן, תיפתח ביום חמישי 17.6. התערוכה היא הראשונה המוצגת ב־Ma Jolie – גלריה חדשה לאמנות עכשווית מקומית בנווה צדק, שהקימה רות שטרית. לדבריה, התערוכה היא כמו שירה קצרה בנייר.

רוח התקופה והשלכותיה עוררה באילן דחף ליצור עבודות חדות ואקספרסיביות, שמקופל בהן החשש מהמחר. ״כל השנה הזו הייתה חיפוש אחרי שפיות בתקופה משוגעת. את השפיות שלי חיפשתי במילים החבויות, בטקסטים שבין גזרי הנייר הפזורים בסטודיו״, אומרת אילן. ״ככל שהמגבלות גברו, ככל שחופש התנועה הוגבל ואי הוודאות הייתה נוכחת, כך הדחף ליצור כאן ועכשיו גבר. התקופה הזו כנראה מאחורינו. יעבור עוד זמן עד שנבין את עומק המורכבות שלה והשלכותיה״.

כרמל אילן. צילומים: אורי שדה, סטודיו Editions HC

אילן מזוהה עם פרקטיקה רבת שנים של יצירת עבודות נייר גדולות ממדים. לעומתן, גוף העבודות החדש הוא פואטי ותמציתי. בהשראת שירת הייקו יפנית, היא יצרה עבודות המתארות את השבריריות של הרגע, את הכאן ועכשיו.

בתערוכה אישית, אילן ממשיכה לבחון את ערכו של הנייר בעידן הדיגיטלי. אולם את החומריות של העבודות היא מחליפה בייצוג צילומי. עבודות קליגרפיות, הנשענות על דימויים יומיומיים, ואלה מומרים לאמירה על האפשרי לעומת החולף.

גלריה Ma Jolie שנפתחה בימים אלה בנווה צדק, והיא מתמקדת באמנות עכשווית. היא חלל האינטימי והמודרני משמר את החן של המבנה המקורי ובה בעת חושף את פניה המתחדשים של השכונה. הגלריה מחולקת לשלושה חללים: אולם מרכזי המשמש לתערוכות מתחלפות, בית קפה קטן הגולש אל הרחוב ופטיו שבו תצוגת קבע של עבודות חוץ ופינת ישיבה.

birds

כרמל אילן. צילומים: אורי שדה, סטודיו Editions HC

שם המקום נבחר בעקבות אחת העבודות המפורסמות של פיקאסו מ־1912, הנמצאת באוסף ה־MOMA בניו יורק. זהו ציור קוביסטי מופשט, שמבט מקרוב מגלה בו שתי אהבות גדולות של הצייר: מוסיקה ודמותה של אהובתו מרסל הומברט, שאותה כינהMa Jolie (יפתי).

בעלת הגלריה, אשת העסקים רות שטרית, רוצה ליצור בגלריה מעין סלון ומקום מפגש ״שיושבים בו על כוס יין בערב, או מתחילים בו את הבוקר על קפה וקרואסון, ובינתיים סופגים עוד משהו, עבודות אמנות של יוצרים מקומיים״. העבודות המוצגות בגלריה עומדות למכירה, וחלק מההכנסות ייתרמו לטיפוח אמנים בראשית דרכם ועידוד קולות מגוונים בשדה האמנות – מבטיחה שטרית. בנוסף הגלריה תארח מפגשים בנושאי תרבות, הרצאות ושיחות על ציור ופיסול, עיצוב, מוזיקה ועוד.


כרמל אילן I כאן ועכשיו
פתיחה: 17.6, נעילה: 16.7
Ma Jolie – גלריה לאמנות עכשווית, רח׳ פינס 36, נווה צדק, תל אביב

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. שושי

    שם הגלריה לא מושך, בלשון המעטה

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden