כל מה שחשוב ויפה
רניי מזור, האיש התלוי. שבוע העיצוב ירושלים 2021
רניי מזור, האיש התלוי. שבוע העיצוב ירושלים 2021

שבוע העיצוב ירושלים 2021 // התכנית המלאה

שבוע העיצוב ירושלים, שמציין עשור לקיומו, יתקיים בבית הנסן בתאריכים 1-8.7 תחת התמה ״קרקס הבריחה״. ההשתתפות בכל האירועים ללא תשלום ופתוחה לקהל הרחב

פורטפוליו בשיתוף שבוע העיצוב ירושלים


״אנו בורחים מתלאות היומיום אל הווירטואלי, אל הטבע, אל מקומות אחרים, אל זהויות ותרבויות אלטרנטיביות״, כותבים המנהלת האמנותית ענת ספרן והאוצר הראשי טל ארז על התמה שמלווה את שבוע העיצוב ירושלים 2021, קרקס הבריחה. ״אנו בורחים מפרדיגמות שולטות לרגעים של עונג טהור, אולם יותר ויותר, אנו מבינים שלאסקפיזם שלנו יש מחיר. המודעות הגוברת לעלויות החברתיות, הפוליטיות, האקולוגיות והתרבותיות של החיים המערביים מזהמת את טוהר המפלט״. 

כך, מתוקף תפקידו כפסטיבל, צורה אסקפיסטית כשלעצמה, שבוע העיצוב ירושלים 2021 יבקש להחיות וללבוש צורה טהורה לכאורה של אסקפיזם, לפחות במקורותיה – פסטיבל הפסטיבלים, היכל הבידור והפלא – הקרקס הנודד. לאורך שבוע קיומו, קרקס הבריחה יחקור את החזית הבוהקת של אסקפיזם ואת אחורי קלעיו האפלים, ואולי אף יציע למבקריו רגע של נחת. אבל אולי, רק אולי, הוא גם יזכיר שקשה לברוח מהמציאות, ושמה שאנחנו עושים הוא תמיד השתקפות של מי שאנחנו.

שבוע העיצוב הוא יוזמה של משרד ירושלים ומורשת ושל הרשות לפיתוח ירושלים, והוא ומנוהל על ידי בית הנסן – חברת רן וולף. האירוע שמתקיים מ־2011 בניהול בית הנסן הוא אירוע השיא של מארג הפעילות השנתי ומהווה את פרויקט הדגל של בית הנסן. בשנת 2016 התרחב שבוע העיצוב לאירוע בין־לאומי שמכיל ערב רב של אירועים, מופעים ותערוכות עיצוב מקומיות ובין־לאומיות.

השנה יפתח שבוע העיצוב ביום חמישי 1.7 בערב פתיחה חגיגי. לצד חשיפת כלל התערוכות והמיצבים יתקיימו ברחבי בית הנסן שלל התערבויות מוסיקליות, פרפורמטיביות וקרקסיות. הליצן x – שמורכב מחבורת אמנים מולטי־דיסציפלינריים, ופועל כקבוצת הקרקס הרשמית של שבוע העיצוב – יקיים יחד עם מוזיקאים ואורחים נוספים מופע מרכזי גדול לצד שלל התערבויות בכל רחבי בית הנסן. האמנית סאלי קריסטל קרמברג, יחד עם האמן בר פלש, יקיימו פרפורמנס קעקועים מתמשך; ומשתתפי פרויקט השדכן יזמינו את הקהל לחוויה קולינרית עיצובית ירושלמית. 

סלי קריסטל קרמברג, האישה המקועקעת

סלי קריסטל קרמברג, האישה המקועקעת

אלון שריד, דנה בן שלום, עמית פורטמן

אלון שריד, דנה בן שלום, עמית פורטמן, המעטפת. צילום: אלון שריד

פעילויות ותערוכות שבוע העיצוב יתארגנו השנה דרך שישה פרקים שהכותרות שלהם לקוחות מעולם הקרקס, והן מגיבות לתמה, הן ברמה האוצרותית והן ברמה המרחבית.

היריד 

בגינת בית הנסן יוצגו מספר פרויקטים שיקבלו את פני הבאים. פרויקט המעטפת – פרי שיתוף פעולה בין אלון שריד, עמית פורטמן ודנה בן שלום – מבקש להפוך את מבנה האבן המאסיבי של בית הנסן לאוהל, מהחצר שלו, דרך החזית ועד תכולתו. קוף מתנפח בגובה שמונה מטרים, של המעצב אלכס חייצקי וצמד האמנים בראדרס אוף לייט, ישקיף על המבקרים ממעלה גובהו.

מיגונית בטון סטנדרטית והשתקפותה הטקסטילית עומדות במרכז המיצב חדר בריחה של האדריכליות טליה דוידי והילה שמר. צמד המעצבים ההולנדים ינטז׳ה אין ט׳וולד וטון קוהורסט יצרו את Helter Skelter, מיצב גרפי חדש המתערב באדריכלות מגדל העץ שבחצר בית הנסן.

טליה דוידי והילה שמר, חדר בריחה

טליה דוידי והילה שמר, חדר בריחה

ינטז׳ה אין ט׳וולד, טון קוהורסט

ינטז׳ה אין ט׳וולד, טון קוהורסט. צילום: Koehorst in’t Veld

פרויקט השדכן (אוצרות: דניאל נחמיאס ועתליה עין מור) שמחבר בין מעצבים ירושלמים לבעלי מלאכה ירושלמים, יתמקד השנה בתחום הקולינרי. מעצבים, צורפים, קרמיקאים, אמני זכוכית טקסטיל וקרמיקה יצרו עבודות חדשות בהשראת העולמות הקולינריים וחיברו עולמות: אלאא אדריס ונור אבו סביח, ירון מאייר אבנר אלה, שרה שוראקי זיסקין ובירה שפירא, דניאל אלקיים ואפרת גיאת, טליה רגב מור ורבקה ברנדווין, אוהד כברי ושי צדוק דויד זכריה ומאפיית שווארס.

יריד המוזרויות

התערוכה המרכזית של שבוע העיצוב (אוצרים: טל ארז וענת ספרן) תעסוק בהגדרות הנורמליות והחריגות ותבקש לשאול מהו הנורמלי, מי מגדיר אותו, וכיצד עיצוב מבקש להשפיע עליו. בתערוכה מוצגות 20 עבודות של מעצבים ומעצבות מישראל והעולם ועיצובה שואב הששראה מיריד המוזרויות ההסטורי כפי שהוצג בקרס הנודד.

בין העבודות המוצגות: עצמות מצופות עור מקועקע העשויות ממגוון חומרים קרמיים ואחרים של המעצבת רוני לנדה, עבודת וידאו בתלת־ממד בנושא טשטוש מגדרי של המעצבת הבריטית מרסלה בלטרייט; אוביקט מכני מודפס של תוספת אצבע שישית לכף היד מאת המעצבת הבריטית דני קלוד; מיצב אינטראקטיבי לעיוות פנים על בסיס אלגוריתמי של המעצבים קובי פרנקו ומיכאל גולן.

רשימת המשתתפים המלאה: אופיר הללי, קובי פרנקו ומיכאל גולן, נטלי אילון, נעמה אגסי, טל מור סיני, הילה שפירא, שאדי פרנסיס מג׳לטון, רוני עזגד, רוני לנדה, זוהר דביר, סולטן אביר, שאול כהן, מרסלה בלטרייט, דני קלוד וריינה אוון, סאלי קריסטל, עופר גץ, עמליה מגריל ודניאל גרבר, דניאלה מרוז, טליא ינובר.

רוני לנדה, טבע דומם עם שתי ציפורים חיות, טהורות, עץ ארז ושני תולעת ואזוב

רוני לנדה, טבע דומם עם שתי ציפורים חיות, טהורות, עץ ארז ושני תולעת ואזוב

מרסלה בלטרייט, מסע של הקלה ובחינה עצמית דיגיטלית

מרסלה בלטרייט, מסע של הקלה ובחינה עצמית דיגיטלית

דני קלוד (האגודל השלישי), רינה אוון (כפפה מותאמת).

דני קלוד (האגודל השלישי), רינה אוון (כפפה מותאמת). צילום: Dani Clode Design

גן חיות, ארז נאבי פנה

גן חיות, ארז נאבי פנה. צילום: דור קדמי

חיות העולם הגדול

שלושה חללים מרכיבים את הפרק שעוסק ביחסינו עם הטבע ועולם החי. גן חיות הוא פרויקט חדש של המעצב ארז נאבי פנה שבו עשרות צמחים, בעלי שם של חיות, מייצרים מופע בתנועה המדמה מערכת של תגובות אנושיות כמו בריחה, התגודדות וסקרנות.

זחלים היא עבודה חדשה של המעצבת דניאלה מרוז שבמרכזה אוביקט תלת־ממדי גדול המדמה זחל וסרט שבו הוא מופעל על ידי פרפורמר בנוף מדברי מקומי. עתיד החיים (אוצרות: מיקה צ׳ימוליני וזלה קושניק) היא תערוכה המציגה מבחר חדש של עיצוב סלובני עכשווי, העשוי מחומרי גלם מקומיים ועל בסיס עקרונות בר קיימא.

אחורי הקלעים

המעצבים איתמר פלוגה ולילי פלג עיצבו את כל אזור אחורי הקלעים כמיצב גדול־ממדים העשוי מחומרים ממוחזרים, ומכיל בתוכו סדרה של פרויקטים. ביניהם, שני פרויקטים מבצלאל: המחלקה לצילום בבצלאל מציגה את כישוף־קסם – גיא און יצר מתחם אינטראקטיבי המזמין את הצופים לקחת חלק פעיל – לצלם ולהצטלם; כישופוני (אוצרות של רינת הדר וחמוטל אתר) הוא פרויקט של תכנית התואר השני בתקשורת חזותית בבצלאל, חנות מיסטיקה שמוכרת אשליות, מציעה לקהל טשטוש גבולות ומאפשרת לקחת איתם חזרה אל המציאות את אותו הקסם.

גיא און, כישוף־׳קסם. המחלקה לצילום, בצלאל

גיא און, כישוף־׳קסם. המחלקה לצילום, בצלאל

אופיר הללי, אורנמנט ראש

אופיר הללי, אורנמנט ראש. צילום: ברוך מוגילבסקי

שרה – רובוטית לוליינית בעיצובו של אמיר צובל – תאזן על גבי זרועה צלחות וכוסות קרמיקה בדיוק מושלם, אך אופיה הביישני ייחשף כשכמות הקהל בחדר תגדל ואז תאבד את שיווי המשקל, תפיל את הצלחות והמהלך כולו יתחיל מחדש. ים מטרסו תציג את הפנס – מיצב חדש שבמרכזו פנס קסם שבאמצעות שימוש בתאורה ופילטרים מייצר דימוי משתנה תמידית, שנוגע אל יחסינו המשתנים בהדרגתיות חמקמקה עם השמש. מציגים נוספים באחורי הקלעים: רניי מזור, סאלי קריסטל קרמברג, עופר גץ, בוטיק שווארמה ושלומי יוסף.

קופסאות שחורות

בקומה השניה של בית הנסן יוצגו סדרה של פרויקטים חדשים, כשכל אחד מהם יזמין את הקהל לחווית בריחה אימרסיבית שונה בכל חדר. בנוסף הוזמנו שבע אקדמיות לעיצוב מכל הארץ להציע פרשנות שלהן לנושא חדרי הבריחה.

בין הפרוייקטים: בעבודה פאנצ׳.ג׳נרייט.פריק – של המעצבים דוד אופנהיים, דורון אלטרץ, דב גנשרוא ושרית יודלביץ׳ – הופך החלל למעין מועדון ספורט כשבמרכזו שקי אגרוף בעלי צורות משונות שנוצרו על ידי אלגוריתם המתעד את המפגש בין החובט והשק.

קבוצת מלחמאמי הירושלמית יוצרת את זריחות טורקיז מובטחות למאמין – חלל אדריכלי מנותק המדמה חווית מועדון בעזרת תאורה וסאונד. מציגים נוספים: תום גן אור, רובין ״סנדוויץ׳ פנטופרו, אור ״דיג׳יי סופט״ דרורי, נדב ״מצ׳טה״ יהל. האקדמיות המשתתפות: הדסה, ויצו חיפה, בצלאל, שנקר, מכון טכנולוגי חולון, סמינר הקיבוצים, המכללה למנהל.

דוד אופנהיים, דורון אלטרץ, דב גנשרוא, שרית יודלביץ׳ - פאנצ׳.ג׳נרייט.פריק

דוד אופנהיים, דורון אלטרץ, דב גנשרוא, שרית יודלביץ׳ – פאנצ׳.ג׳נרייט.פריק

תום גן־אור, חברים לסוף הדרך

תום גן־אור, חברים לסוף הדרך. צילום: תמיר משה

השיבה הביתה

הפרק האחרון מתייחס לרגע שבו הקרקס מתפרק ונעלם, שבו אנו שבים הביתה מביקור במקום רחוק והמוכר הופך למוזר. בחלל הגדול של עליית הגג ייצרו האדריכלים שארל ויינברג ושי בן עמי את המיצב המראה, טיסה לשום מקום במקום שבין פנטזיה למציאות.

בחלל הקטן יוצגו שלושה פרויקטי מציאות מדומה (אוצר: טל הרינג): בפרויקט הישראלי ״סינדרום פיינגולד״ של נמרוד שפירא ורועי לב, החוזר לרגע התהפכות סירתה של יסמין פיינגולד, אלופת ישראל בחתירה בנחל הירקון בשנת 2009; Emergence של הסטודיו הבריטי Universal Everything, שמדמה חוויה אינדיבידואלית מול מאסה של קהל אנושי; וכן Out of Exile של היוצרת האמריקאית נוני דה לה פנייה, שמבוסס על סיפור אמיתי של יציאתו מהארון של בחור הומוסקסואל ומזמינה את הצופה לנכוח ברגע הרגיש יחד איתו ובני משפחתו. 


קרקס הבריחה | שבוע העיצוב ירושלים 2021
בית הנסן, רח׳ גדליהו אלון 14, ירושלים
ניהול כללי: סמדר צוק ורן וולף, חברת רן וולף
מנהלת אמנותית: ענת ספרן; אוצר ראשי: טל ארז
ה׳ 1.7 – 19:30-23:00
ו׳ 2.7 – 16:00-10:00
שבת 3.7 – 23:00-10:00
א׳-ה׳ 4-8.7 – 23:00-16:00
לצד הביקור בתערוכות ובמיצגים יוכלו המבקרים ליהנות במהלך שבוע העיצוב ממתחם אוכל ומשקאות מבית פיצה פלורה, מבית הקפה של משק עפאים ובר הדיר, ולבקר בחנות הפופ־אפ לעיצוב ישראלי של אסופה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden