כל מה שחשוב ויפה
שקד בשן, Blood
שקד בשן, Blood

הרשימה המשותפת // 17.6.2021

Perioday למען לונה, תנועת המחזור של ישראל; קערות של סולידריות בתדר; שלמה קסל ומאשה אורלוביץ במחניים; שיעור גיאוגרפיה במכללת אורנים

Perioday: למען לונה, תנועת המחזור של ישראל

Perioday, אירוע מיוחד ותערוכת מכירה־תרומה למען לונה – תנועת המחזור של ישראל הפועלת למיגור מחזור העוני, יתקיים מחר (שישי 18.6) בשעות 10:00-16:00 במזא״ה 9, ת״א.

בעקבות משבר הקורונה שהביא להחרפה במצבן הסוציו־אקונומי של אוכלוסיות מוחלשות ממילא, נשים רבות מוצאות עצמן במצבי עוני קשים וחסרי תקדים. אלפי נשים במדינה לא יכולות להרשות לעצמן לרכוש מוצרי היגיינה נשית בסיסיים. זהו ״מחזור העוני״, שנובע מיוקר המוצרים, וכן מהסטיגמה הקשה שמונעת מנשים לבקש סיוע. 

במוקד האירוע תתקיים תערוכת מכירה של עבודות מאת יוצרות.ים ואמניות.ם מקומיים, חלקם צעירים ומבטיחים וחלקם אמנים מבוססים בשדה האמנות הישראלי, וביניהם: מיכל הימן, מירב שין בן־אלון, רענן חרל״פ, ורד ניסים, יעל מאירי, גליה גור זאב, ג׳פרא אבו זולוף, בועז סידס (UNTAY), יוטה, המעצב להב הלוי ועוד. כלל העבודות יתומחרו עד 1,600 ש״ח וההכנסות ממכירתן ישמשו כתרומה. 

 לצד התערוכה יימכרו באירוע חולצות ותיקים ממותגים של לונה, חולצות של קום איל פו שנוצרו בשיתוף פעולה מיוחד עם המעצבת אפרת חכים, עוגות ולחמים מבית לחמנינה, וכן יין של מאנו וינו – כשכל ההכנסות תרומה ללונה. לצד אלו ניתן יהיה לרכוש באירוע מוצרי מחזור רב פעמיים של המותג I Love My Honeypot.

גליה גור זאב, שבלול

גליה גור זאב, שבלול

יולי פרץ קלאצ׳ ודלית שטיינברכר, everything nice

יולי פרץ קלאצ׳ ודלית שטיינברכר, everything nice

מיכל היימן, What's on Your Mind No.5

מיכל היימן, What's on Your Mind No.5


קערות של סולידריות בתדר

המחלקה לעיצוב תעשייתי בשנקר, תרבות של סולידריות, Culture of Consumption ו־UCI תקיים מחר (שישי 18.6) בשעה 13:00 בתדר (בית רומנו) אירוע מכירת קערות קרמיקה עם מנות מהמטבח הפיליפיני כתרומה לארגון United Children of Israel.

אירוע המכירה נולד מתוך רצון להפגיש את הסטודנטים בקורס עיצוב קרמי מתקדם, בהנחיית רוית לצר, עם הקהילות שעבורן הם מעצבים; להבין את הקשיים, המאווים והצרכים, את התרבות האנושית, את השפה והמזון. הקורס חיבר את הידע של הסטודנטים והסטודנטיות לעיצוב אל האוכלוסיות השונות, ומתוכו צמח מפעל קטן לייצור קרמי שהפעילו הסטודנטים במהלך הסמסטר.

הסטודנטים חברו להתארגנות החברתית ״תרבות של סולידריות״, הוקמה בראשית ימי הקורונה על ידי לאה טוניק, עלמה בק ודניאל קנטור, ומטרתה לעזור לאלו הפגיעים ביותר בקהילה: קשישים, מבקשי מקלט, משפחות בסיכון, עובדות תעשיית המין, תשושי נפש, אמהות חד הוריות, יהודים ופלסטינים כאחד.

במהלך הסמסטר חברו הסטודנטים לעמותת ״אנוש״, שמפעילה, בין השאר, מפעל לייצור כלי בית קרמיים המיועדים למכירה באתר העמותה ובחנות. הסטודנטים והסטודנטיות התוודעו לצוות הפועל במקום וליכולותיהם השונות והמגוונות, והציעו לעמותה מספר הצעות עבודה חדשות למפעל. הכלים הקרמיים יוצעו למכירה באתר העמותה.

קערות של סולידריות בתדר

קערות של סולידריות בתדר. צילומים: ניקי טרוק


שלמה קסל ומאשה אורלוביץ במחניים

בשבת 19.6 תיפתחנה בגלריות קיבוץ מחניים שבגליל העליון שתי תערוכות חדשות. בתערוכה ״מתחיל מכתם״ שלמה קסל חוקר את ארצות הציור באמצעות מחשב, ומזה שנים רבות עושה שימוש ייחודי בתוכנות גרפיקה ממוחשבות: בעבודותיו הוא חוקר כיצד ניתן להגיע באמצעות המחשב דווקא לאיכויות של טכניקות ציור ״רגילות״. קסל מתייחס אל ״המחשב״ – כלומר אל המכשיר ואל התוכנות הייעודיות העומדות לרשותו, וגם אל המדפסת – כאל כלים חדשים למימוש רעיון חזותי, שאינם שונים במהותם מהבד או מהנייר, מהמכחול או מהחרט, או משלל סוגי הצבעים שעמדו לרשות ציירים קודמים בתקופות קודמות. דמות ובעל-חיים, נוף או רעיון מופשט – כל אלה נוכחים בציורים כפי שעינו הפנימית של קסל חווה אותם, ללא מחויבות לריאליזם מצד אחד, אך מצד שני גם ללא שום מסר פוליטי או חברתי.

במהלך שלושה עשורים של יצירה בארץ, מאשה אורלוביץ׳ הוסיפה לצבעי המים – הטכניקה המקורית שלה – את מגוון הטכניקות של תחריט והדפס ידני, ובאמצעותם עסקה בנושאים שונים, שבמרכזם עמדה האהבה ליופי, לאנשים ולטבע. 

התערוכה ״זיכרונות מוסיקליים״ היא תגובת האמנית לביקוריה הרבים בקונצרטים ובחזרות, בהשתתפות בעלה המוסיקאי. עבודות אחרות עוסקות בטיפול בהוריה והיכרות עם חיי הדיירים במוסד הסיעודי. התערוכה חדורה בחיבור שבין נפש האדם המזדקן לזיכרונותיו מהרגעים המרוממים בחיים.

מאשה אורלוביץ׳, דיירת בבית סבים

מאשה אורלוביץ׳, דיירת בבית סבים. צילום: אלכס רוזנבלט

שלמה קסל, זיקנה

שלמה קסל, זיקנה


birds

שיעור גיאוגרפיה במכללת אורנים

התערוכה שיעור גיאוגרפיה בגלריה במכללת אורנים (אוצרת: אורית בולגרו), עוסקת בשנה החולפת, שבה הוגבל חופש התנועה, ומעוררת מחשבה על גבולות והמקום שבו הם נרשמים – מפות.

מפות הן מרחב גרפי וסמלי המייצג מרחב ממשי. בתרגום שמבצעת המפה מן הממשי אל הרישומי, עוברת המציאות הפשטה והידע אודותיה מקודד גרפית לנקודות, צורות צבעים וקווים, שמתווים מסלולים לנוף. המפה מקפלת לתוכה הטיות מסוגים שונים – הטיות נרטיביות, שמכילות ומדירות מידע, לצד הטיות גיאוגרפיות, הקשורות לשטח ולקנה המידה. 

משתתפים: פרנסיס אליס, גל ויינשטיין, יעקב חפץ, רוני לוית, ראניה עקל, אלהם רוקני.

אלהם רוקני, נחש הים

אלהם רוקני, נחש הים

רוני לוית, אטלס ישראל

רוני לוית, אטלס ישראל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden