כל מה שחשוב ויפה
מור אלעזר
מור אלעזר. צילומים: לנה גומון

מה קורה // מור אלעזר

מור אלעזר מציגה במגדל המים בנהריה ובבית אוסף קופפרמן בלוחמי הגטאות, עבודות שעוסקות במחזוריות והתנהגות הש_מים, וכאלו שיצרה עם חבריה לבית הספר לאמנות ותרבות בסיס

מי?

מור אלעזר, בת 30, גרה בחיפה. כרגע מתגוררת למשך חודשי הקיץ במצפה הילה, בדום ביער, הרבה שכנים בכל מיני גדלים ותצורות רגליים. כרגע זו הסביבה האולטימטיבית בשבילנו.

אתר / פייסבוק / אינסטגרם

סטטוס זוגי?

בזוגיות, שנה וחצי עם האמן כפיר גולדנברג. הכרנו בלימודים, מאז אנחנו צמד הבביז. יש לנו אותו כינוי, אותם סנדלים שנינו יוצרים אבל כמו עשויים מחומרים אחרים.

מתוך אהבה, חיים ויצירה משותפת נולד הרעיון לתערוכה זוגית. התערוכה כרגע בשלבי תכנון והתהוות. מדובר בגוף עבודות חדשות משותפות שייעשו לתוך חלל התצוגה, הנושא נשאר בסוד אצלינו. צפו להפתעה.

מה בצלחת?

הכל. פוליטיקת הזהויות דרך אוכל היא עוד דרך למשטור הגוף, אני לא משתתפת. הגוף שלי, התזונה שלי, משתנים בהתאם לעונות השנה, טמפרטורה, מצבי רוח התודעה והזמן. אני מקבלת את החלטות התזונה שלי מתוך הגוף, המצב הבריאותי והחשקים. סוג התהליך או העיבוד שעבר המזון נלקחים כמובן בחשבון.

דבר אחד חשוב לי: לא לאכול אוכל שהכין מישהו בזמן שהוא כועס.עצבני. אומלל. זה נכנס באוכל ואני אוהבת אוכל עם אנרגיית חיים. 

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

כרגע יש שתי תערוכות שמוצגות בממלכת הצפון, שם נולדתי. בכל אחת מוצגת יצירה שמתפקדת כשער (בגוף השם)- גוף שעון שער 00 / גוף שעון שער 01, הן יוצרות ביניהן דרך מסתורית בלתי נראית לעין.

התערוכה ״ש_מים לכלם״ היא תערוכת יחידה בגלריה לאמנות מגדל המים בנהריה (אוצרות: סתיו אבן־זהב ומאיה פרת). מחזוריות והתנהגות הש_מים מסביבינו ובתוכינו מעסיקות אותי, אני מדמה אותה לישות אחת מתגלגלת ומשתנה. ההפרדה של מים ממים, מים משמים, אפשרית רק לרגע הספציפי שטבעו לחלוף.

התערוכה מוצגת בשתי קומות, חלל פנים וחלל חוץ, בתוך מגדל המים ובמבנה ההקפי לו, עם עבודות שנעשו במיוחד לחלל, לצד עבודות משוחזרות/קיימות מלימודיי בחמש השנים האחרונות: אמנות בבסיס לאמנות ותרבות ועיצוב תעשייתי בבצלאל. 

birds

התערוכה השנייה היא ״מנופים מזדמנים״, תערוכה קבוצתית בבית אוסף קופפרמן בקיבוץ לוחמי הגטאות. בתערוכה מציגים מקבץ נדיר של אמנים שלמדתי איתם בשנים האחרונות. העבודות שונות הן מבחינה חמרית והן תכנית, כולן מתקיימות יחד בחלל מופלא שאצרה המאסטרית־אחות גליה בראור.

שם התערוכה מתייחס למושג שנחשפנו אליו בלימודים מהאמן יעקב דורצ׳ין. מנוף מזדמן באמנות ובחיים יגיע למי שיכול לזהות אותו במקום בחלל בזמן.

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

אבנר כץ ז״ל. הזדמן לי להיות כמו נכדה מאמצת ביום הקמת תערוכת היחיד גַּעְגּוּעִיזְם לאבנר בגלריית בסיס (אוצר: יורי כץ). היינו יחד בדייט, אבנר ואני, באותו יום; כך קרה. תלינו עבודות שלו במרחב, התלבטנו, הורדנו, החזרנו. אכלנו מרק אפונה עם קרוטונים, דיברנו על החיים, על נכדים, על אמנות. היה נפלא. רגוע. פרוע. צחקנו, דיברנו על חלומות, על ציפורים, על רוח נעורים ועל זקנה. 

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

אני חולמת על יצירה בקנה מידה מונומנטלי שנוכל להתהלך בתוכה; לשבת, לשקוט או רק להיות. היא תהיה עשויה אבן עץ אדמה, וכל אלו ישתלבו בתוכה גם בלי שכאמנית אתערב. קיבלתי השראה מהאמן־אדריכל Hundertwasser. זה התגלגל בפנים לאט לאט ואני ממש לא יכולה להוציא את זה מהראש־לב. צריכה להתחיל מאדמה, החיפושים התחילו. התקציב הנדרש: 2-3 מיליון ₪ .

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

גלביה מכותנה עם הדפס צבעוני של פרפרים, קוביות מזל ופרחים בחנות יד שניה. זה בגד שיילך איתי שנים אין לי ספק שהוא יתפורר אצלי.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden