כל מה שחשוב ויפה
אורטל אברהם. 40 שבועות - יומן הריון
אורטל אברהם. 40 שבועות - יומן הריון

אורטל אברהם // 40 שבועות - יומן הריון

מדריכי ההריון הסטנדרטיים לא סיפקו את אורטל אברהם, אז היא החליטה לכתוב ולאייר יומן הריון משלה, שיגרום לנשים להבין שזה בסדר להרגיש מתוסכלת ולא נשית ומועצמת; ושזה בסדר גם לצחוק על זה

מאז 2009 אני כותבת ומאיירת את קומיקס הרשת ״החיים המסריחים שלי״ ובו אני משתפת אנקדוטות, תובנות וסיפורים מזווית מצחיקה־מרירה. כמספרת סיפורים אני רגילה למצוא את הזווית המשעשעת ולעיתים אבסורדית של אירועי היומיום שקורים לי. תקופת ההריון שלי, לפני שנתיים וחצי, סיפקה לי תובנות רבות והשראה לקומיקסים מטופשים על חוויות מפתיעות ומגוחכות.

כאישה בהריון ראשון קראתי המון ספרי הריון, בלוגים ואתרים על הריון ולידה. ההריון מוצג בהרבה מהם כתקופה קסומה ומעצימה בדרך להביא לעולם את הנס הקטן ש(כמובן) תתאהבי בו מהרגע הראשון.

התוכן הוא מאוד פרקטי: עשי ואל תעשי. עשי פילאטיס ובדיקת מי שפיר, אל תאכלי כרובית לפני השינה. יש הרבה אינפורמציה זמינה על ההבטים הביולוגים: מה עובר על גופך, כיצד מתפתח העובר שלך, אך תכנים שמתעסקים בשינוי הנפשי שתקופת ההריון מביאה איתה זמינים פחות ולרוב מוצגים בצורה קלינית ומרוחקת.

גם ברשתות החברתיות היה לי קשה למצוא תכנים בנושא שהרגשתי שמדברים אליי. ברוב המקרים הם מציגים את הצד הזוהר של ההריון שמצולם בסלון בעיצוב נורדי זרוע עציצי נוי או בסטודיו שטוף אור, נערך ומפולטר ומוגש בחסות תוכן שיווקי. כשלא מצאתי תכנים רלוונטיים שאוכל להזדהות איתם החלטתי לכתוב עליהם בעצמי – בעיקר כדי לעבד את הרגשות והחוויות הפרטיות שלי.

הזמן עבר ונולד לי תינוק מקסים ששונא לישון ואוהב מאוד לבכות. כשגיליתי שעוד חברות הריוניות שלי שותפות לחוויה שהיא רכבת ההרים המשוגעת שנקראת הריון – החלטתי שהדבר הנכון ביותר לעשות הוא ליצור לנו יומן שרק אנחנו מבינות את השפה הסודית שלו; לאסוף חומרים וליצור מהם יומן מאוייר והומוריסטי, שעוטף את החוויה האינדיבידואלית ובה בעת אוניברסלית שהיא הריון.

החומרים המוקדמים ששיתפתי בקהילות נשים ברשת זכו לתהודה רבה ותגובות אוהדות ומזדהות, מה ששכנע אותי שיש קבוצה גדולה של נשים שלא מצאו את עצמן בין ספרי ההריון לאינסטגרם. רציתי, באמצעות הקומיקס שלי, לגרום לנשים האלה להרגיש שהן בסדר, שהן לא המוזרות היחידות; שזה בסדר לפחד, להתעצבן, להרגיש מתוסכלת; זה בסדר לא להרגיש נשית ומועצמת, וזה בסדר גם לצחוק על זה, ועל עצמך.

היומן שלי מדבר על דברים חשובים ובוערים כמו טפשת הריון, איך מגיבים לעצות לא נחוצות מזרים וחברים, ומה הפלייליסט שלוקחים לחדר הלידה. וגם על סט החרדות החדש שהריון ולידה מביאים איתם וההתמודדות עם השינויים שעתידים לבוא.

היומן מחולק לשלושה טרימסטרים שהם 40 שבועות (אורכו של הריון ממוצע). בכל שבוע איור או פעילות הרלוונטים לגיל ההריון – מהביוץ עד ללידה. לצד האיורים יש גם מקום לקוראת לתעד את החוויות והזכרונות שלה – כמו בקפסולת זיכרון לתקופה קצובה בזמן אבל משמעותית, ממש שניה לפני שהחיים שלך הולכים להשתנות לנצח: ההתרגשות והציפייה, הדברים השונים והמשונים שקורים פתאום לגוף שלך, הסיבות המטופשות וחסרות ההיגיון שיגרמו לך לבכות בכי מכוער וחסר שליטה, והעובדה שאת צריכה להתמודד עם כל זה בלי סושי ואלכוהול.

האיורים מעניקים זווית ראיה מצחיקה שהרבה נשים יוכלו להזדהות איתה, וגם אפשרות לשתף את בני או בנות הזוג במה שעובר עליהן, לתת להם מקום להשתתף בחוויה. אני מאיירת דיגיטלית בקווים חופשיים ובצבעים מעטים, ומשתמשת במינימום ההכרחי שיאפשר לי לספר את הבדיחה, ושישאיר מקום לקוראת להוסיף את התיעוד שלה לחוויה.

עם השלמת הכתיבה והאיורים, פתחתי קמפיין מימון המונים בהדסטארט שם אפשר לקרוא, לצחוק ולתמוך בהוצאת היומן לאור.


*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden