כל מה שחשוב ויפה
ישראל דרור חמד, ארבעה שליחים
ישראל דרור חמד, ארבעה שליחים. צילומים: אבי אמסלם

הרשימה המשותפת // 24.6.2021

ישראל דרור חמד במוזיאון תל אביב, דרך חיפה במוזיאון חיפה, נבט יצחק בווילפריד ישראל, אורלי סבר ומריה סאלח מחאמיד בארטפורט

ישראל דרור חמד במוזיאון תל אביב

תערוכת היחיד של ישראל דרור חמד במוזיאון תל אביב (אוצרת: רותי דירקטור), ״צייר־לקט״, מציגה את עבודותיו של זוכה הפרס ע״ש חיים שיף לאמנות פיגורטיבית ריאליסטית לשנת 2020. התערוכה כוללת כ־30 ציורים מהשנים האחרונות ואת הציור ״הסעודה״ שצויר במיוחד עבור התערוכה, המורכב משבעה פאנלים ומכיל 12 דמויות מפתח מהקהילה הקווירית המקומית. 

במרכז הציורים של חמד נמצאות דמויות של גברים, לעיתים מישירים מבט אל הצופה, אבל בדרך כלל מפנים את מבטם מהצופה והלאה, מכונסים בעצמם, שקועים בעולמם. את מרבית הגברים שחמד מצייר, הוא פוגש באקראי, מבקש את רשותם לצלם אותם ומצייר אחר כך על פי התצלומים. בתוך הפרקטיקה המוכרת של ציור על פי תצלום, הוא מעניק למעשה הציור עמדה עקרונית, שגואלת את הדמות האנושית (הגברית, במקרה זה) מהרוויה מאינספור דימויים מצולמים. את הארוטיקה של עצם מעשה הציור, הוא קושר בעדינות למושאי המבט שלו.

כיסוי עיניים

כיסוי עיניים

חיילים

חיילים


דרך חיפה במוזיאון חיפה

מוזיאון חיפה לאמנות חוגג 70 להיווסדו עם התערוכה ״דרך חיפה״ – תערוכת ענק שאצר קובי בן־מאיר, המתפרשת על כל רחבי המוזיאון ובוחנת את האוסף העשיר והייחודי שלו, שנאסף במשך 70 שנות עשייה אמנותית ענפה. התערוכה מבקשת לפענח את זהותו של מוזיאון חיפה לאמנות באמצעות בחינה של אוספיו, ועל יסוד זה מציבה יעדים חדשים עבור המוזיאון למימוש בעתיד.

בתווך הזמן המיידי, התערוכה מבקשת לקחת חלק בריפוי הפצעים החברתיים בישראל בכלל, ובחיפה בפרט, שעומקם נחשף לאחרונה בקונפליקטים בין־קהילתיים, ולהציע קריאה של תולדות האמנות בישראל באופן שמכיל קולות שונים.

תצוגת האוסף מאפשרת מבט חדש על האמנות בישראל, והתערוכה מציעה קריאה אלטרנטיבית של תולדות היצירה המקומית. התערוכה סוקרת את תולדות האמנות בישראל משנות ה־50 ואילך מפרספקטיבה חיפאית. לאורכה מושם דגש על אמניות ואמנים מרכזיים מחיפה ומהצפון. הטופוגרפיה של חיפה באה לידי ביטוי בתערוכה המתפרשת על שתי קומות המוזיאון, ומציעה שתי נקודות מבט על האמנות בישראל.

עבד עאבדי, פליטים ממתינים לשיבה

עבד עאבדי, פליטים ממתינים לשיבה. צילום: אמיר א. עאבדי

רונה יפמן, Pure

רונה יפמן, Pure


נבט יצחק בווילפריד ישראל

תערוכת היחיד החדשה של האמנית נבט יצחק (אוצרת: שיר מלר ימגוצ׳י), שתיפתח מחר (שישי 25.6) במוזיאון וילפריד ישראל בקיבוץ הזורע, מציינת 70 שנה להקמתו. בתערוכה הנפרשת על פני שלושה אולמות, מתבוננת נבט יצחק באוסף הייחודי של המוזיאון ובדמותו של וילפריד ישראל – אספן ופילנתרופ שהוריש את אוסף פרטי האמנות שלו לחברי הקיבוץ ועבורם נוסד המוזיאון ב־1951. יצחק בוחנת את מערכת הקשרים המורכבת שבין האספן לבין האוסף ובונה מרחב פרשני חדש, המשלב אלמנטים היסטוריים ובדיוניים.

התערוכה מקבצת מחדש את האוסף המקורי של וילפריד ישראל וחושפת אותו לאור. היא מעלה את המוצגים מתוך החשכה והשכחה, משחררת אותם מהקטגוריות המוזיאליות המוסכמות ופועלת בתווך שבין הממשי לבדיוני. זהו אזור דמדומים מנטלי, שהשהייה בו מאפשרת להרחיב ולפרוץ את תבניות המחשבה השגורות. פעולתה של יצחק מחזירה לאוסף את הממד הסובייקטיבי, האקלקטי והבלתי צפוי.

נבט יצחק, זיכרון דברים

נבט יצחק, זיכרון דברים


אורלי סבר ומריה סאלח מחאמיד בארטפורט

האמניות אורלי סבר ומריה סאלח מחאמיד מציגות בארטפורט את ״סמיכות״, שתי תערוכות יחיד זו לצד זו (אוצרת: ורדית גרוס). עבודותיהן של השתיים מחוברות בחוטים דקים של צבע, חומר, עניין ושותפות גורל. אצל שתיהן שולט הצבע השחור, בעל מרקם סמיך, הבולע את הצופה פנימה כאל מעין חור שחור, כך שנדרש מבט שני ושלישי כדי לגלות את הצבעים והשכבות שמנסים לפרוץ החוצה מתחתיו.

שתי האמניות שהו בתוכנית משכן אמן בארטפורט בקיץ 2020. התוכנית, שהחליפה את תוכנית משכן האמן הבינלאומית של ארטפורט שנקטע בעקבות מגבלות הטיסה לישראל, העניקה סטודיו ומגורים לאמנים שגרים למעלה מ־100 ק״מ מחוץ לתל אביב. סבר מקיבוץ כברי וסאלח מחאמיד מעין מאהל, יצרו עבודות חדשות שתוכננו במיוחד לחלל גלריית ארטפורט. שתיהן מנכיחות את ההפרעות, את השיבושים ורעשי הרקע הבלתי פוסקים ואת חוסר היכולת שלנו לתכנן או לעשות רק את מה שהיינו רוצים לעשות.

מריה סלאח מחאמיד, מוניטור

מריה סלאח מחאמיד, מוניטור. צילום: לנה גומון

אורלי סבר, רעדה

אורלי סבר, רעדה. צילום: לנה גומון

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden