כל מה שחשוב ויפה
מזרח ומערב בצעיף משי של פרגמו. צילומים: מ״ל
מזרח ומערב בצעיף משי של פרגמו. צילומים: מוזיאון פרגמו, פירנצה

דרך המשי של פולביה פרגמו

חיות טרף, ספרים עתיקים ולוחות השראה מרהיבים, וגם מיצב אמנות עכשווי של האמנים הכי חמים, מעניקים עומק לצעיפי המשי בתערוכה SILK, שמוצגת במוזיאון הפרטי של פרגמו בפירנצה

נמרים, שועלים, ג׳ירפות, זברות וטיגריסים הם חלק מעולם הטבע המתעורר לחיים בצעיפי המשי של בית האופנה פרגמו, בתערוכה חדשה ששמה SILK (באיטלקית, SETA), המוצגת בימים אלה במוזיאון של המותג בעיר פירנצה.

התערוכה חוקרת את הסיפור שמאחורי צעיף המשי, אחד מהפריטים האיקוניים של בית האופנה היוקרתי. היא מוצגת כהומאז׳ לציון יום הולדתה ה־70 של פולביה ויסקונטי פרגמו, בתו של מייסד המותג, סלווטורה פרגמו, שהלכה לעולמה לפני כשלוש שנים. למרות שחתימתו של סלווטורה מתנוססת על דוגמאות הצעיפים המרהיבות, פולביה (Fulvia) ״הסניורה של המשי״ – כפי שכונתה לאחרונה בסרט תיעודי אודותיה – מזוהה כמי שהפכה את המשי לחלק בלתי נפרד מהדי־אן־איי של פרגמו, מאז שנכנסה לעסק המשפחתי, אי שם בשנות ה־70.

המשי, בד עם היסטוריה של למעלה מ־5,000 שנה, שמקורו בסין, הפך לסמל של איכות, יוקרה וסטייל. לא במקרה נקרא על שמו אחד מנתיבי הסחר החשובים בעולם ״דרך המשי״, שבו נעו סוחרים ושינעו מוצרי צריכה והשפעות תרבותיות, בין דרום מזרח אסיה לארצות המערב.

באירופה של ימי הביניים הייתה הגמוניה של המשי האיטלקי. סוחרים ונציאניים ייצרו וסחרו בבד הפופולארי, ואף הוזמנו לצרפת בכדי לפתח שם תעשיית משי, באיזור ליון. איטליה מיצבה את עצמה כיצרנית משי וכשחקן מרכזי גם בתחום של הדפסים על משי וטכניקות הדפס חדשניות, והצליחה לצלוח תקופות ואופנות ולשמור על מעמדו של המשי כטקסטיל נחשק.

מתחילת המאה שעברה אימץ איזור קומו הצפוני את ההתמחות בטכניקות הדפסה על משי. מאז שנות השלושים (ובמיוחד לאחר המשבר הכלכלי שלאחר מלחמת העולם השנייה) תרמה תעשיית המשי רבות לבניית המותג Made In Italy, בזכות עיצוביו האיכותיים מלאי הסטייל ושיתופי פעולה בין יצרני המשי האיטלקיים לבתי האופנה הגדולים בעולם.

התערוכה מוקדשת להיסטוריה הפרטית של בית פרגמו, ומציעה מסע אל תוך הארכיב של בית האופנה, שמכיל למעלה מ־1,000 כרכים של לוחות השראה וקולאז׳ים, ששימשו את פולביה ואת צוות המעצבים שלה במשך 50 שנה. המבט הרחב יוצר דיאלוג בין עבר והווה, בין אמנות לאופנה ובין מסורת לחדשנות.

סלווטורה פרגמו, האב המייסד, החל את דרכו כסנדלר שאפתן, ובחזונו ביקש ״להלביש נשים מכף רגל ועד ראש״. פולביה היא מי שהייתה אחראית להגשמת החזון. עולם ההשראות שלה היה מרשים ומקורותיו בפנימיה הבינלאומית לבנות בפירנצה, שם למדה בילדותה.

מיצב של זוג האמנים הסיניים המדוברים סון יואן ופנג יו מציג יצורים היברידיים המשלבים מיתולוגיה סינית ומערבית, לצד צעיפי המשי של פרגמו, וממחישים את הקשרים הפוריים בין מזרח ומערב, בין האדם לטבע, ובין אמנות ומותג מסחרי

החשיפה שלה לאמנות, תרבות, היסטוריה, טבע ואוריינטליזם; והמשיכה שלה לתרבויות המזרח ובפרט לסין ולהודו, בהן נהגה לבקר בבגרותה. אהבתה לבעלי חיים, לבוטניקה ולים (בין השאר הייתה רוכבת סוסים מנוסה), שמרה מקום לפרחים, לנופים אקזוטיים ולבעלי חיים בבסיסה של כל קולקציית צעיפים, וכך נהוג בבית האופנה עד היום.

לצד ספרי בוטניקה ופסלי פרחים, מוצגים בתערוכה דגמים של בעלי חיים שונים שנלקחו בהשאלה מהמוזיאון לתולדות הטבע של אוניברסיטת פירנצה. לצד הצעיפים ניתן לפגוש כאן פרטי לבוש מקולקציות עבר, לגברים ונשים, שגם בהן משחק בד המשי תפקיד מרכזי: מחולצות קשירה, דרך טורבנים, עניבות וחגורות, ועד לחצאיות, שמלות ומעילים.

אך התערוכה אינה נוגעת רק בעבר. בכניסה לתערוכה מוצג מיצב שכותרתו ״האם יצורים נולדו שמימיים?״ (Were Creatures Born Celestial?) של זוג האמנים הסיניים המאוד מדוברים בזמן האחרון סון יואן ופנג יו (Sun Yuan and Peng Yu). השניים הציגו שתי עבודות מרכזיות בביאנלה האחרונה בוונציה, ב־2019, וגרפו תשומת לב יתרה ותגובות משתאות מהמבקרים.

הם גם הוזמנו לעצב את אחד מהצעיפים לקולקציה האחרונה של פרגמו, והתוצאה היא דמות יצור היברידי המשלב מיתולוגיה סינית ומערבית. פסלי חיות מהמיתולוגיה הסינית והמערבית כמו מדוזה, גריפון (בעלת גוף אריה וראש וכנפיים של נשר), פניקס ועוד, מוצבים בחדר, לצד צעיפי המשי של פרגמו, וממחישים את הקשרים הפוריים, המסחריים והתרבותיים, בין מזרח ומערב; הקשר בין האדם לטבע, ובין אמנות ומותג מסחרי.

פולביה נפטרה בשנת 2018, והצוותים שאיתם עבדה המשיכו לעצב צעיפים בהשראתה. בחיפוש הדרך להחיות את העיצובים הללו בדרכים חדשניות ועכשוויות, פרסמה החברה קול קורא לכשרונות צעירים, להגיש את האינטרפטציות שלהם לצעיפי המשי. מקצת מהעיצובים הללו מוצגים בתערוכה, ומאפשרים בחינה מחודשת של שיח בין יצירתיות ועבודת יד ארטיזנלית לחדשנות וחשיבה על העתיד.


SILK
מוזיאון פרגמו, Piazza di Santa Trinita, פירנצה
נעילה: 18.4.22

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden