כל מה שחשוב ויפה
בתיה שני בתערוכה ״על החתום״. צילומים: תומר אפלבאום
בתיה שני בתערוכה ״על החתום״. צילומים: תומר אפלבאום

על החתום: שיח גלריה עם חגית פלג רותם והאמנית בתיה שני

פורטפוליו Promotion: בתערוכת היחיד ״על החתום״ בתיה שני מציגה אלפי מעטפות, שנוצרו בעבודה עמלנית ב־30 שנות אמנות־דואר. ביום שלישי שיח גלריה על אמנות, בדידות ושמירה על קשר קרוב ורחוק

בתערוכה ״על החתום״ בתיה שני חושפת פן נסתר ואינטימי של יצירתה בשלושת העשורים האחרונים. לאורך השנים, שני יצרה אלפי מעטפות בשילוב רקמה, תפירה, ציור, גזירה והדבקה, ושלחה אותן בדואר לכתובות בכל רחבי העולם – חלקן אמיתיות וחלקן דמיוניות, פרי המצאתה – ואלה מצאו דרכן בחזרה לשולחת באמצעות הדואר, ונאספו על־ידה באדיקות.

ביום שלישי הקרוב, 29.6, בשעה 18:30, תארח שני סיור בתערוכה ושיח גלריה עם העיתונאית חגית פלג רותם, בהשתתפות הקהל.

בתיה שני

בתיה שני

גם כעת ובכל רגע נתון, משוטטות בעולם, מעטפות שיצרה. הן חוצות יבשות וימים, בדרך ליעדים קיימים או לא, ובחזרה אליה. המעטפות מכילות משמעויות רבות ומסמלות קשר אנושי, משחקיות, דמיון ובריחה מהמציאות׳ לצד העיסוק התמידי של שני בגעגוע, היעדר ואובדן.

ביצירתה של שני, הופכת המעטפה את תפקידה: מעיטוף, כיסוי, הכלה והגנה מסורתיים, לחשיפה, לאמצעי להעברת מסרים גלויים, המוצגים לראווה מעל פני השטח ומוגשים לצופה באופן בלתי אמצעי.

האוסף האדיר של מעטפות נערם וצמח ברבות השנים, ויצר שפע המכיל סיפור על אהבה, אך גם פיצוי על אובדן; זיכרון הילדות של מי שגדלה מעל סניף דואר בשכונת בת־גלים בחיפה.

את פני המבקרים בחלל התערוכה מקדמים מספר מיצבים: הינומה מרחפת באוויר, עמודי מודעות עטופים במעטפות ושמלה משתלשלת מהתקרה, עשויה ממעטפות שחוברו בסריגה. מעטפות שנרקמו עליהן פחדים, חלומות, משאלות ופריסות שלום. אלפי המעטפות שנצברו בארכיון של שני הופכות כעת לחומר גלם מחודש – רדי מייד – ביד היוצרת.

בתיה שני

צילום: גיא יחיאלי

ללא כוונת מכוונת, הצטרפה שני אל ״אמנות הדואר״ (Mail Art), זרם באמנות המושגית שהתפתח בשנות ה־60 של המאה ה־20. לא מעט אמנים, ביניהם מרסל דושאן, קורט שוויטרס וריי ג׳ונסון, שלחו בדואר גלויות עם שירים או עם רישומים, במקום להציגן או למכור אותן בערוצים המקובלים.

התמקדותה של שני באִינְוֶנְטָר המעטפות בתערוכה הנוכחית, מגשימה הצהרת כוונות שתחילתה לפני שבע שנים בתערוכת יחיד שלה במוזיאון חיפה לאמנות, שנקראה ״אין רחוב כזה בחיפה״ (אוצרת: תמר דרזדנר), והוצגה במסגרת מקבץ תערוכות לציון 100 שנה לרדי־מייד (אוצרת: רותי דירקטור). מאז אוסף המעטפות של שני תפח והתפתח עוד.


בתיה שני I על החתום
רחוב הפלך 6, תל אביב.
שיח גלריה: יום שלישי, 29.6, בשעה 18:30. ההשתתפות ללא תשלום.

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden