כל מה שחשוב ויפה
נדיה גורנשטיין בגלריה BY5. צילומים: מ״ל
נדיה גורנשטיין בגלריה BY5. צילומים: מ״ל

נדיה גורנשטיין: חדר פלאות משלך

בתערוכת יחיד בגלריה BY5, נדיה גורנשטיין מתחברת למסורת פמיניסטית, לדאדא ולתרבות יפן, ומבטאת חופש דרך אמנות. חגית פלג רותם, אוצרת התערוכה, על ״חדר משלך״

כל אישה צריכה שיהיו לה חדר משלה וכסף משלה ומקום לבטא בו את עצמה – גם אם נדמה לנו שדבריה של וירג׳יניה וולף היו נכונים לזמנה (הספר ״חדר משלך״ יצא לאור ב־1929) והיום כבר לא ממש, כדאי לחשוב שוב. התקדמנו מאז, אבל רק באופן חלקי. נשים יוצרות לא פעם חושבות שהאמנות היא מותרות והן מצמצמות את השאיפה למצוא לעצמן מקום משלהן.

הבעלות על סטודיו היא הצהרת עצמאות. השימוש בסטודיו כמקום לביטוי עצמי, בכל התחומים וללא תכתיבים חיצוניים, הוא מימוש של חופש אישי.

נדיה גורנשטיין היא אמנית, מעצבת, יוצרת רב־תחומית ואספנית של חפצי תרבות ואמנות. לאורך שנים רבות היא חיה במתח שבין האמנות שלה להגדרה המקצועית שלה כמעצבת, עד שהחליטה בשנים האחרונות לממש חלום ישן ולהפסיק להפריד בין המעצבת והאמנית – ליצור באופן משוחרר, בלי לנסות להכניס את העבודה להגדרות, מגירות ומסגרות.

את השינוי הזה עשתה במקביל ליציאה מהסטודיו הביתי לחדר משלה. וליתר דיוק: ״חדר משלי״ – מקום שהקימה ברמת השרון, ובו היא מנהלת הן את הסטודיו הפרטי שלה והן סלון תרבות, שמארח סדנאות ושיתופי פעולה מקצועיים.

נדיה גורנשטיין, מראה הצבה בתערוכה חדר משלך. צילום: עדי שבתאי פפו

נדיה גורנשטיין, מראה הצבה בתערוכה חדר משלך. צילום: עדי שבתאי פפו

האמנות של נדיה נוצרת בשטף ובאנרגיה פנימית, תוך התבוננות בסביבה הקרובה, במשפחה ובמקורות הביוגרפיים שלה, אך גם בחברה ובתרבות הרחבה יותר. היא משולבת בהומור ואירוניה, במבט חודר, בסקרנות ילדית ובחיבה בוגרת.

בתערוכה יש ביטוי להתבוננות הביוגרפית שלה – בדור ההורים, בתקופת הילדות שלה, בעלייה מרוסיה כילדה קטנה, ועד למציאות חייה כיום, כבעלת משפחה ואם לילדים – שגם בהם ובראיית עולמם היא מוצאת השראה. כל אלה שזורים במרומז בעבודות, וביניהן היא מתמודדת גם עם הקושי שבחשיפה, בדמות דיוקן עצמי.

אמהות רוחניות

״אמא שלי דיברה תמיד על כמה היא צריכה חדר. כאמנית, כציירת, החלום שלה היה שיהיה לה סוף סוף מקום ושקט לעבוד. הדירה שבה גרנו הייתה קטנה מדי, וכשאני ואחי גדלנו ויצאנו מהבית, אפשר היה לשמוע את אנחת הרווחה המטאפורית שלה עד לדירה השכורה שלי״, היא אומרת.

נוכחותה של האם האמנית מקבלת ביטוי בתערוכה באמצעות תחריט מעשה ידיה, שבו רשמה את דמות נדיה בת ה־5 יושבת ומציירת. גם לאביה של האמנית, שהיה כירורג ילדים, יש הומאז׳ בתערוכה.

בנוסף, היא מקדישה מקום לעוד ״אמהות רוחניות״, נשים יוצרות פורצות דרך בדורותיהן – מראשית המאה ה־20 ועד ימינו: ריי קוואקובו, זהא חדיד, האנה הוך, וורוורה סטפנובה, לויס מיילו ג׳ונס וריי אימס – לכל אחת מהן יש ביטוי ונוכחות בדיוקן חומרי, רב שכבתי, שמייצג את עולמה, יצירתה והשפעתה, שהותירה חותם על החברה והתרבות.

birds

נדיה יוצרת עבודות קולאז׳ ואסמבלאז׳, פיסול ומיצב, ובמקביל היא בעלת סטודיו עצמאי לעיצוב גרפי ומיתוג. עבודותיה משלבות דו־ממד ותלת־ממד, עיבודי מחשב (אמנות דיגיטלית), גילוף עץ, יציקות בטון, שילוב רדי מייד מטופל וטקסטיל, פיסול רך ועוד.

היא קורצת לתנועת הדאדא והסוריאליזם אך גם לפוטוריזם, לאסתטיקה של וואבי סאבי יפני, לצד פופ וקאוואי. בעבודות ניתן למצוא ריקמה והדפס, הדבקה והטבעה בחומרים כמו בטון ואפוקסי, לצד פיסול בחפצים רדי־מייד, בצמחייה ובחומרים בלתי שגרתיים.

באותה עת, היא גם אספנית מכורה של חפצי אמנות ותרבות, ומי שמוצאת פנים ומשמעות בחפצים שימושיים, בצעצועים ישנים, במוצרים תקופתיים. כל אלה הופכים לחלק מאוסף אמורפי, המתפשט לכל עבר ויוצר תמונת עולם המופנית בו זמנית פנימה והחוצה. עולם פנימי אך גם מסביר פנים.

התערוכה ״חדר משלך״ עשויה במתכונת של חדר פלאות, תרתי משמע. הן במובן של ״ארון הסקרנויות״ – אותם גופי יידע היסטוריים, שחיברו בין אמנות, מדע, מזכרות תיירות ואיזוטריה; והן במובן ״ארץ הפלאות״ של אליסה או נרניה – אותה מציאות של גבולות נמסים, שבה מתערבבים יחד דימיון ופנטזיה, קסם ותכלית.

התערוכה מהדהדת את הסטודיו הגדוש בחלל הגלריה, ומציגה חיבורים בין האוסף והיצירה במראה רב־שכבתי. היא מאפשרת לצופים כניסה לא רק לחלל אלא לתוך עולמה של נדיה – ללא הפרדה בין האמנות שלה לבין סגנונה ואורח חייה כאספנית ויוצרת.


נדיה גורנשטיין I חדר משלך
אוצרת: חגית פלג רותם
גלריה BY5, רחוב בר יוחאי 5, תל אביב.
אירוע פתיחה: 8.7, 20:00. שיח גלריה: 17.7 11:30. נעילה: 31.7.2021

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden